گزارش دیده‌بان از وضعیت پناهندگان افغانستان در ایالات متحده

کد بلاگ : #6886
تاریخ انتشار : سه شنبه, 14 شهریور 1402 12:35
تعداد بازدید کننده : 159
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گزارش دیده‌بان از وضعیت پناهندگان افغانستان در...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دیده‌بان حقوق بشر بیان می‌کند؛ پناهندگان افغانستانی که این همه فداکاری کردند سزاوار این فرصت هستند تا به زندگی خود ادامه دهند. قانون تنظیم افغانستان مستحق حمایت گسترده و تصویب سریع است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در تاریخ 26 ژوئن 2023، در گزارشی به وضعیت پناهندگان افغانستانی و لزوم حمایت ایالات متحده از آنان مانند صدور کارت اقامت دائم اشاره کرده است. در این گزارش به شرح مختصری از وضعیت یک تبعه افغانستانی به نام امیری اشاره شده که سال‌ها عمر خود را به‌عنوان مترجم در پایگاه‌های مختلف عملیاتی آمریکا در سراسر افغانستان سپری کرده و به دلیل حمایت از ارتش ایالات متحده مورد هدف طالبان قرار گرفته است. او سال‌ها به دنبال ویزای مهاجرت ویژه برای رفتن به آمریکا گرفتار گذراندن تشریفات اداری بوده و تلاش‌های متعدد اما ناموفقی، برای فرار از افغانستان داشته است. سرانجام امیری و خانواده‌اش در هرج‌ومرج فروپاشی نهایی دولت در آگوست 2021 موفق شدند با پرواز تخلیه به ایالات متحده بروند. بر اساس گزارش، این خانواده پس از آسیب فرار و بلاتکلیفی، پنج ماه را در یک پایگاه نظامی ایالات متحده و سه ماه را در اتاق کوچک هتلی گذرانده و نهایتاً در یک آپارتمان کوچک به‌عنوان خیاط و آشپز مشغول به کار شدند.
دیده‌بان می‌افزاید در هرج‌ومرج‌هایی مثل سقوط کابل در آگوست 2021، اسکان با حرکت آرام و با دقت مدیریت شده، ضرورتاً جای خود را به تخلیه اضطراری داده است. در ادامه گزارش آمده، این تبعه افغانستانی و خانواده‌اش به‌طور قانونی تحت یک وضعیت غیرمهاجرتی موقتی که برای شرایطی مانند این ساخته شده است، به نام «آزادی مشروط بشردوستانه» وارد ایالات متحده شده‌اند. اکنون، تنها گزینه امیری برای تنظیم وضعیت خود به‌طوری‌که خانواده‌اش بتوانند به‌طور قانونی در ایالات متحده بمانند، گذراندن مراحل طاقت‌فرسا و طولانی برای افرادی که به دنبال پناهندگی هستند، می‌باشد. روندی که با 2 میلیون پرونده معوقه سنگین‌تر شده است. بنا بر این گزارش تعیین وضعیت پناهندگی برای امیری و 70 هزار افغانستانی دیگر که به ایالات متحده منتقل شده‌اند سال‌ها سختی و عدم اطمینان را به زندگی آنها وارد می‌کند. البته قابل پیش‌بینی است که هر فردی که به افغانستان بازگردانده شود به احتمال زیاد تحت آزار و اذیت طالبان قرار خواهد گرفت.
طبق گزارش، یک گروه دو حزبی از سناتورهای ایالات متحده، قانون تنظیم افغانستان (Afghan Adjustment Act) را معرفی کرده‌اند که روند ویزای مهاجرت ویژه را گسترش و بهبود می‌بخشد و مسیر مستقیمی را برای اقامت دائم و قانونی برای مهاجران افغان که در محاوره به عنوان «گرین کارت» شناخته می‌شود فراهم می‌کند. آنها همچنان تحت بازرسی امنیتی گسترده و فردی قرار می‌گیرند، اما نیازی به انجام فرآیند اثبات ادعای پناهندگی خود ندارند. دیده‌بان حقوق بشر در انتهای گزارش خود بیان می‌کند؛ پناهندگان افغانستانی که این همه فداکاری کردند سزاوار این فرصت هستند تا به زندگی خود ادامه دهند. قانون تنظیم افغانستان مستحق حمایت گسترده و تصویب سریع است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.hrw.org/news/2023/07/26/debt-owed-afghan-refugees-green-cards

“ گزارش دیده‌بان از وضعیت پناهندگان افغانستان در ایالات متحده ”