گزارش دیده‌بان حقوق بشر؛ منع نمازگزاران شیعه در بحرین از شرکت در نماز جمعه

کد بلاگ : #6884
تاریخ انتشار : سه شنبه, 7 شهریور 1402 10:59
تعداد بازدید کننده : 212
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گزارش دیده‌بان حقوق بشر؛ منع نمازگزاران شیعه در...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
ممانعت مقامات بحرین از حضور نمازگزاران شیعه در نماز جمعه یادآور تبعیضی است که جامعه مدت‌ها متحمل آن بوده و بحرین باید فوراً به همه اشکال تبعیض علیه جامعه شیعی این کشور پایان دهد.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در تاریخ 7 ژوئیه 2023 اعلام کرد که مقامات بحرین دو بار در ماه ژوئن از رسیدن مردم به مسجد امام صادق، بزرگترین مسجد شیعیان در محله الدراز و محل اصلی نماز جمعه آن‌ها جلوگیری کرده است. این محدودیت‌ها به دنبال بازداشت شیخ محمد سنقور روحانی شیعه‌ای که اغلب در مسجد امام صادق علیه‌السلام خطبه می‌خواند و همچنین اعدام دو شیعه بحرینی توسط عربستان سعودی اعمال شده بود. شیخ سنقر چند روز قبل از دستگیری از مقامات بحرین خواسته بود تا اطلاعات خود را با خانواده‌های افراد بازداشت شده در زندان جاو بحرین در میان بگذارند. بنا بر این گزارش نیکو جعفرنیا ، پژوهشگر بحرین و یمن در دیده‌بان حقوق بشر اظهار داشت مقامات بحرین از مدت‌ها قبل علیه جمعیت شیعه کشور تبعیض قائل شده‌اند و این در حالی است که هیچ‌کس نباید از عمل به ایمان خود منع شود. در ادامه گزارش آمده است که دولت بحرین سال‌ها با هدف قرار دادن روحانیون شیعه، دستگیری و محاکمه مدافعان حقوق بشر از جمله عبدالهادی الخواجه در سال 2011 علیه جمعیت شیعه تبعیض قائل شده است.

همچنین در سال 2016 گروهی از کارشناسان سازمان ملل ابراز نگرانی کردند که اعضای جامعه شیعه آشکارا بر اساس مذهبشان هدف قرار می‌گیرند. بر اساس این گزارش و طبق گفته شاهدان، مقامات بحرین در 22 مه 2023 شیخ سنقور را پس از اینکه وی از ایشان خواست به خانواده‌های زندانیان در مورد سلامتی عزیزانشان اطمینان دهند، دستگیر کردند. اما پس از اعتراضات صورت گرفته شیخ سنقر را در 25 می 2023 آزاد کردند. در حالی که مصاحبه شوندگان اظهار داشتند که وی از آن زمان به مسجد بازنگشته است. علاوه بر این به گفته شاهدان مقامات بحرینی از روز جمعه 2 ژوئن 2023 پست‌های بازرسی را در محله الدراز و اطراف آن ایجاد کرده و محدودیت‌ها در دو جمعه بعدی یعنی 9 و 16 ژوئن شدیدتر شده است. بنا بر گزارش مسجد امام صادق جایی است که جامعه شیعه درباره رنج‌ها، نیازها، نگرانی‌ها، مسائل اجتماعی و اقتصادی، مشکلات حکومتی و ظلم صحبت می‌کنند. در ادامه گزارش نیکو جعفرنیا اذعان داشت که ممانعت اخیر مقامات بحرین از حضور نمازگزاران شیعه در نماز جمعه یادآور تبعیضی است که جامعه مدت‌ها متحمل آن بوده است و مقامات بحرین باید فوراً به همه اشکال تبعیض علیه جامعه شیعی این کشور پایان دهند.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت


https://www.hrw.org/news/2023/07/07/bahrain-shia-worshippers-blocked-attending-friday-prayers

“ گزارش دیده‌بان حقوق بشر؛ منع نمازگزاران شیعه در بحرین از شرکت در نماز جمعه ”