گزارش دیده‌بان حقوق بشر از «بازگرداندن اجباری» مهاجران از تگزاس به مکزیک

کد بلاگ : #6882
تاریخ انتشار : سه شنبه, 31 مرداد 1402 12:24
تعداد بازدید کننده : 349
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گزارش دیده‌بان حقوق بشر از «بازگرداندن اجباری»...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
مهاجران و پناهجویان مکزیکی از جمله کودکان خردسال و شیرخوار به واسطه گرفتار شدن در سیم خاردار‌های نصب شده در مرز توسط مقامات تگزاس با حوادثی خطرناک از جمله سقوط در روخانه و مرگ و میر روبرو هستند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در تاریخ 20 ژوئن 2023، در گزارشی اعلام کرد مقامات تگزاس جان مهاجران را به‌خطر می‌اندازند. به گفته دیده‌بان گزارش‌هایی مبنی بر اینکه مهاجران و پناهجویان از جمله کودکان در گرمای شدید گیر افتاده‌ و با سیم‌خاردار نصب شده در عملیات ستاره تنها زخمی شده‌اند، وجود دارد. این موارد باید بررسی و تمام حمایت‌های فدرال از این عملیات پایان یابد. این گزارش به نقل از ایمیل یک پزشک جزئیات یک روز از حوادث را پس از بازگرداندن مهاجران توسط سربازان گارد ملی تگزاس چنین بیان می‌کند: مرگ یک دختر 4 ساله از شدت گرما؛ سقط‌جنین یک زن باردار 19 ساله به‌واسطه گرفتار شدن در سیم‌خاردار نصب شده توسط مقامات تگزاس؛ گیر افتادن گروهی متشکل از 120 نفر از جمله کودکان خردسال و نوزادان شیرخوار بین سیم‌خاردار و رودخانه و دادن پیغام برگشت به مکزیک به‌جای کمک کردن به آنان و شکستگی پای یک پسر 15 ساله به علت وجود سیم‌های خاردار و منحرف شدن به قسمت خطرناک رودخانه ریو گراند. به گفته مشاور دیده‌بان حقوق بشر رویدادهای مرزی تگزاس و مکزیک یادآور تأثیرات مرگبار عملیات ستاره تنها است. نیروهای دولتی عمداً مردم را به سمت سیم‌های خاردار، گرمازدگی و جریان‌های خطرناک رودخانه هل می‌دهند در حالی که از عواقب مرگبار آن آگاهند. بدرفتاری مستند شده با مهاجران توسط مجریان قانون تگزاس قوانین بین‌المللی حقوق بشر را نقض می‌کند.
گزارش‌های رسانه‌ای نشان می‌دهد که وزارت دادگستری ایالات متحده تحقیقاتی را در مورد این حوادث آغاز کرده است. بر اساس گزارش، این حوادث ‌بازگشت‌های مرزی را تشکیل می‌دهند که توسط گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد حقوق بشر مهاجران به‌عنوان «بازگرداندن اجباری» مهاجران و پناهجویان، بدون ارزیابی فردی از نیازهای حقوق بشری‌ آنان تعریف شده است. همچنین ایجاد «موانع شناور» در وسط رودخانه ریو گراند و به‌خطر افتادن مهاجران نگرانی‌ها را افزایش داده است. در این خصوص دولت مکزیک شکایت دیپلماتیکی مبنی بر نقض معاهده آب 1944 ارائه کرده است. دیده‌بان حقوق بشر که به‌طور گسترده‌ای تأثیر عملیات ستاره تنها را مستند کرده، دریافته است این برنامه منجر به جراحات و مرگ‌ومیر، افزایش مشخصات نژادی ساکنان مرزی، نقض مداوم حقوق مهاجران و پناهجویان و همچنین شهروندان آمریکایی و سرکوب آزادی بیان و اجتماعات شده است.
بنا بر گزارش دیده‌بان حقوق بشر هیچ‌گونه مدرکی مبنی بر کند شدن جریان مهاجرت به‌واسطه عملیات ستاره تنها یافت نشده است. در عوض تنها کارتل‌های جنایی، از ترس مهاجران و پناهجویان از رهگیری، آسیب و بازگردانده‌شدن و از کاهش فرصت درخواست پناهندگی ایالات متحده سود می‌برند و تقویت شده‌اند. سود کارتل‌های جنایتکار زمانی افزایش می‌یابد که عملیات اجرای قانون باعث می‌شود مردم از مناطق دورافتاده و مرگبار برای ورود به ایالات متحده سفر کنند. دیده‌بان در انتهای گزارش خود گفته است: وزارت دادگستری باید به سرعت و به‌طور کامل همه سازمان‌های مجری قانون فدرال و ایالتی را که درگیر تخلفات وحشتناک در مرز تگزاس و مکزیک هستند، مورد بررسی قرار دهد. جلسات نظارتی فوری برگزار و بودجه فدرال و همکاری با این عملیات مرگبار باید بدون تأخیر پایان یابد.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.hrw.org/news/2023/07/20/us-texas-officials-put-migrants-danger

“ گزارش دیده‌بان حقوق بشر از «بازگرداندن اجباری» مهاجران از تگزاس به مکزیک ”