گزارشی از نقش مقامات بحرین در محو میراث و اصالت شهروندان شیعه

کد بلاگ : #6870
تاریخ انتشار : سه شنبه, 17 مرداد 1402 11:48
تعداد بازدید کننده : 42
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گزارشی از نقش مقامات بحرین در محو میراث و اصالت...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان غیردولتی سلام برای دموکراسی و حقوق بشر در تاریخ 17 ‌‌‌ژوئن 2023 با انتشار گزارشی با موضوع «مسجد صعصعة در بحرین، خرابکاری عمدی یا غفلت عمومی»، به نقش مقامات بحرین در محو میراث و اصالت شهروندان شیعه در این کشور پرداخته است.

در این گزارش به مسجد صعصعة، قدیمی‌ترین بنای اسلامی بحرین و چگونگی تخریب دائمی آن به دلیل عدم اقدام به موقع مقامات برای حفاظت از این میراث مذهبی اشاره شده است. در واقع گوشه‌ای از چالش‌‌های مهمی که شهروندان شیعه در زمینه حفظ میراث فرهنگی و مذهبی خود با آن روبرو هستند. تاریخ مسجد صعصعة به بیش از هزار و سیصد سال پیش برمی‌گردد؛ اما در معرض تخریب فزاینده و محو شدن یکی از مهم‌ترین میراث‌های شیعیان بحرین از طرف مقامات ذیربط قرار دارد. این گزارش می‌افزاید لازم است مقامات بحرین برای جلوگیری از این تخریب و ایمن‌سازی مسجد اقدامات فوری را انجام دهند. بنابر این گزارش، سید عباس شیبیر مسئول آزادی مذهبی در سازمان سلام می گوید: "گزارشی که اکنون ارائه می‌شود، چارچوب قانونی و توافق‌های بین‌المللی را که بحرین به آن متعهد است، ازجمله کنوانسیون حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی جهانی را نشان می‌دهد" و در ادامه گزارش از دولت بحرین اقدامات سریع برای توقف ادامه تخریب و حفظ مسجد صعصعة از هرگونه آسیب احتمالی را می‌خواهد. گزارش، حفاظت و صیانت از میراث فرهنگی و مذهبی را بیانگر تعهد دولت به حقوق فرهنگی و دینی مردم عنوان می‌کند و معتقد است همه باید عبادت و مناسک را بدون توجه به تعلقات مذهبی خود آزادانه و مسالمت‌آمیز انجام دهند. همچنین بر لزوم پایبندی مقامات بحرین به قانون اساسی و قوانین محلی، جلوگیری از خرابکاری و حفاظت از مسجد صعصعة و میراث شیعیان بحرین تأکید می‌کند.

علاوه بر این، مسئول آزادی‌های مذهبی سلام از دولت بحرین درخواست کرده است تا به توصیه‌های ارائه‌شده در گزارش پاسخ دهد و اقدامات لازم را برای حفظ این میراث مهم فرهنگی و تضمین آزادی اعمال مذهبی برای همه انجام دهد. وی همچنین بر لزوم افزایش آگاهی و آموزش جامعه در مورد اهمیت حفظ میراث فرهنگی و ترویج ارزش‌‌های تساهل و همزیستی مسالمت‌آمیز بین همه افراد جامعه تأکید کرد. گزارش سازمان سلام چارچوب قانونی را موردبحث قرار می‌دهد و به کنوانسیون حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی جهانی اشاره می‌کند که پادشاهی بحرین به‌موجب فرمان شماره 3 1991 عضو آن است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://salam-dhr.org/salam-dhr-launches-its-report-the-shrine-of-saasa-bin-sohan-in-bahrain-between-deliberate-vandalism-and-public-neglect/

                                                                                                       

                                                                                                                                                                                                Saasa Bin Sohan                                                                                                                 

 

“ گزارشی از نقش مقامات بحرین در محو میراث و اصالت شهروندان شیعه ”