گزارشی از بازدید گزارشگر ویژه سازمان ملل از بازداشتگاه گوانتانامو

کد بلاگ : #6841
تاریخ انتشار : سه شنبه, 20 تیر 1402 13:31
تعداد بازدید کننده : 48
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گزارشی از بازدید گزارشگر ویژه سازمان ملل از...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دولت ایالات متحده از طریق گوانتانامو قوانین بین‌المللی را زیر پا گذاشته و از حقوق افرادی که هنوز در زندان هستند سوء استفاده کرده است.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در تاریخ 26 ژوئن 2023، در گزارشی به تکمیل بازدید فیلونلا نی‌الون (Fionnuala Ní Aoláin) گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه ارتقا و حمایت از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی در هنگام مقابله با تروریسم از ایالات متحده و بازداشتگاه گوانتانامو اشاره کرده است. این دیدارشامل سه بخش است: حقوق قربانیان حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001، حقوق زندانیان در بازداشتگاه گوانتانامو و حقوق زندانیان سابق. به عقیده وی مهمترین مانع دستیابی به عدالت برای تحقق حقوق قربانیان استفاده از شکنجه بوده است.
آگنس کالامارد دبیرکل عفو بین‌الملل نیز در خصوص این دیدار گفته است:‌ این اولین بار است که یک گزارشگر ویژه سازمان ملل اجازه دارد چنین بازدید عمیق و فنی را انجام دهد. او به بسته‌شدن بازداشتگاه گوانتانامو، پاسخگویی مقامات آمریکایی و غرامت برای شکنجه شدگان تأکید کرده است.
در این گزارش، بیش از 21 سال بازداشت نامحدود برای 780 مرد مسلمان و تعداد بی‌شماری از موارد نقض حقوق بشر علیه آنها بررسی شده است . گزارشگر همچنین بهبودهای قابل‌توجهی را در شرایط حبس شناسایی کرده اما در مورد ادامه بازداشت 30 مرد و خودسری سیستماتیکی که همه روزه آنها را فرا می‌گیرد و بدون استثنا ناامنی و اضطراب را برای همه به ارمغان می‌آورد، ابراز نگرانی کرده است.
وی در مواجهه با هر زندانی مشاهده کرده که آسیب‌های مداوم و بی‌امان ناشی از شکنجه و بازداشت خودسرانه همراه آنان است. گزارشگر توضیح می‌دهد که رویه‌های عملیاتی خودسرانه با توجه به عمق و شدت آسیب‌های جسمی و روانی بسیاری از زندانیان، نحوه بازداشت‌ و سلول‌های انفرادی کاملاً غیرمنطبق با حقوق بشر است. این مسئله نشان از آموزش ناکافی؛ کمبود مراقبت‌های بهداشتی؛ عدم دسترسی به خانواده و بازداشت خودسرانه دارد که فقط با دادرسی عادلانه مشخص می شود.
وی تاکید کرده است که مجموع این اعمال و کوتاهی‌ها تأثیرات انباشته‌ای بر حیثیت و حقوق اساسی زندانیان دارد و به منزله رفتار ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز مداوم است و بسته شدن این مرکز همچنان در اولویت است.
در پایان این گزارش گزارشگر ویژه اشاره می‌کند که دولت ایالات متحده باید در خصوص تمامی موارد نقض قوانین بین‌المللی قربانیان مبارزه با تروریسم و قربانیان تروریسم، پاسخگو باشد.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.amnesty.org/en/latest/news/2023/06/usa-un-special-rapporteurs-findings-reinforce-urgent-need-to-close-guantanamo-and-provide-redress-for-past-and-present-detainees/

 

 

“ گزارشی از بازدید گزارشگر ویژه سازمان ملل از بازداشتگاه گوانتانامو ”