اعتراض نهادهای حقوق بشری به دیدارهای مکرون با سران عربستان، مصر و امارات

کد بلاگ : #6745
تاریخ انتشار : سه شنبه, 25 مرداد 1401 7:01
تعداد بازدید کننده : 109
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اعتراض نهادهای حقوق بشری به دیدارهای مکرون با...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بنا بر استدلال نهادهای حقوق بشری، محمد بن سلمان از مصونیت قضایی برخوردار نبوده، چرا که هنوز ریاست حکومت عربستان را به طور رسمی بر عهده نگرفته و همچنین فرانسه از معدود کشورهای جهان است که می‌تواند وی را به پای میز محاکمه بکشاند.

رادیو بین‌المللی فرانسه در روز جمعه ۷ مرداد ماه ۱۴۰۱، در گزارشی به اعتراض شماری از گروه‌های مدافع حقوق بشر و ناظران فرانسوی و بین‌المللی به سفر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، به فرانسه اشاره کرده است. بر اساس این گزارش، محمد بن سلمان، که پس از قتل جمال خاشقچی، تبدیل به چهره‌ای جنجالی در جهان شده، از سوی امانوئل مکرون به گرمی مورد استقبال قرار گرفته است. همزمان با سفر ولیعهد عربستان به فرانسه، سه گروه مدافع حقوق بشر، از جمله «دموکراسی برای جهان عرب، هم‌اکنون» علیه او در دادگاه‌های فرانسه به اتهام شکنجه و قتل خاشقچی طرح شکایت نموده‌اند و بر این باورند که وی با سفر به کشورهای اروپایی در صدد کسب اعتبار از دست رفته‌ خود است. بنا بر استدلال این نهادهای حقوق بشری، محمد بن سلمان از مصونیت قضایی برخوردار نبوده، چرا که هنوز ریاست حکومت عربستان را به طور رسمی بر عهده نگرفته و همچنین فرانسه از معدود کشورهای جهان است که می‌تواند وی را به پای میز محاکمه بکشاند .
این در حالی است که سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز در واکنش به این تحول تأکید نموده که امانوئل مکرون فارغ از هر گونه «تعهد قوی و مستحکم» به حقوق بشر، حاضر شده حمایت خود از محمد بن سلمان را در مجامع بین‌المللی نشان دهد. در همین حال، امانوئل مکرون در واکنش به این اعتراض‌ها اظهار داشته که حل دشواری‌هایی که هم‌ اکنون فرانسه و دیگر شرکای اروپایی این کشور با آن مواجه هستند، نیز حائز اهمیت است. مکرون به بروز بحران انرژی در کشورهای اروپایی اشاره کرده که پس از جنگ روسیه با اوکراین، اقتصاد این قاره را به چالش کشانده است. همچنین به گزارش شبکه خبری فرانس ۲۴، فعالان حقوق بشر از ملاقات اخیر رؤسای جمهور فرانسه و مصر در پاریس به منظور مذاکره در زمینه تحکیم روابط امنیتی و دفاعی میان دو کشور نیز ابراز نارضایتی کرده‌اند. طبق گزارش دولت مصر در سال 2021 در معامله‌ای چندین میلیارد دلاری با فرانسه، ۳۰ جت جنگنده رافال دیگر از این کشور خریداری نمود. گفتنی است مکرون در دوران ریاست‌جمهوری خود تأکید چشمگیری بر تحکیم روابط با مصر داشته و در دیدار سیسی از فرانسه در سال ۲۰۲۰ میلادی، بالاترین نشان افتخار این کشور را به وی اهداء کرده که موجب حیرت فعالان حقوق بشر شده و این امر سبب شده بر ضرورت اتخاذ اقدامات بیشتر در قبال نگرانی‌های مرتبط با حبس حدود ۶۰ هزار زندانی سیاسی در زندان‌های مصر تأکید کنند.
مطابق با این گزارش، فعالان و نهادهای حقوق بشری به ویژه بر روی پرونده علاء عبدالفتاح، فعال مصری، متمرکز شده‌اند که پس از محکومیت به تحمل ۵ سال حبس در ماه دسامبر سال 2021، برای مدت بیش از ۱۰۰ روز است که در اعتصاب غذا به سر می‌برد.
بر اساس این گزارش، دغدغه‌های روزافزون جهانی در رابطه با پیامدهای تهاجم روسیه به اوکراین برای تأمین مواد غذایی، موجب رقم خوردن دیدار میان رؤسای جمهور فرانسه و امارات نیز شده است. این در حالی است که به گزارش کارزار بین‌المللی برای آزادی در امارات متحده عربی در روز سه‌شنبه ۲۸ تیر ماه، رؤسای جمهور فرانسه و امارات متحده عربی پس از ملاقات با یکدیگر، توافقی مبنی بر تأمین منابع جدید انرژی امضاء نمودند و امانوئل مکرون، به رغم درخواست‌های فعالان حقوق بشری، سابقه امارات را که مملو از موارد نقض حقوق بشر در داخل و خارج از کشور می‌باشد، نادیده گرفته است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.bbc.com/persian/world-62342829
https://b2n.ir/b30828
https://www.icfuae.org.uk/news/uaes-ruler-meets-macron-paris-no-human-rights-issues-raised

“ اعتراض نهادهای حقوق بشری به دیدارهای مکرون با سران عربستان، مصر و امارات ”