فقر و گرسنگی کودکان، ارمغان منازعه طولانی یمن

کد بلاگ : #6416
تاریخ انتشار : شنبه, 8 آبان 1400 12:22
تعداد بازدید کننده : 145
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
فقر و گرسنگی کودکان، ارمغان منازعه طولانی یمن
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بر اساس برآوردهای صندوق حمایت از کودکان ملل متحد (یونیسف) 1۰ هزار کودک یمنی- ۴ کودک در هر روز- از زمان آغاز جنگ در این کشور کشته و مجروح شدند.

پایگاه خبری سازمان ملل، در روز سه‌شنبه ۲۷ مهرماه ۱۴۰۰، گزارشی بر اساس برآوردهای صندوق حمایت از کودکان ملل متحد (یونیسف) در خصوص کشته و مجروح شدن هزاران کودک یمنی از زمان آغاز جنگ این کشور در ماه مارس ۲۰۱۵ میلادی، منتشر کرده است. در این گزارش بنا به اظهارات جیمز الدر ، سخنگوی یونیسف، 1۰ هزار کودک یمنی- ۴ کودک در هر روز- از زمان آغاز جنگ در این کشور کشته و مجروح شدند. همچنین وی ضمن درخواست از تمامی طرف‌های درگیر جهت پایان بخشیدن به این منازعه به‌عنوان بدترین بحران بشری جهان، بیان می‌کند که این بحران 4 تهدید فاجعه‌بار را با خود به همراه داشته است: نخست، منازعه‌ای خشونت‌بار و متداوم؛ دوم، فروپاشی اقتصادی؛ سوم، سقوط خدمات اجتماعی، ازجمله بهداشت، تغذیه، آب سالم، تحصیل و چهارم بودجه به شدت ناکافی سازمان ملل در این زمینه.
بر اساس یافته‌های این گزارش بیش از ۱۱ میلیون کودک یمنی (۴ کودک از میان هر ۵ کودک) به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند. همچنین ۴۰۰ هزار کودک مبتلا به سوء‌تغذیه شدید، بیش از دو میلیون کودک بازمانده از تحصیل، عدم دریافت حقوق برای مدت بیش از ۴ سال از سوی دو سوم از آموزگاران (بیش از ۱۷۰ هزار تن) بی‌جاشدگی داخلی حدود ۱.۷ میلیون کودک در حال حاضر، عدم دسترسی ۱۵ میلیون تن از مردم این کشور (که بیش از نیمی از آن‌ها کودک هستند) به آب سالم، بهداشت و نظافت از نتایج این درگیری می‌باشد. همچنین در این گزارش به هشدار سخنگوی یونیسف در زمینه ناکافی بودن میزان بودجه این سازمان و نیاز اضطراری آن به دریافت ۲۳۵ میلیون دلار تا نیمه سال ۲۰۲۲ میلادی، اشاره شده است. این نهاد سازمان ملل بیان می‌کند در صورت پایان نیافتن این جنگ از عهده رسیدگی به تمامی این کودکان برنیامده و در نتیجه کودکان بیشتری که هیچ مسئولیتی در این منازعه ندارند، جان خود را از دست می‌دهند. گفتنی است الدر بر وخامت اوضاع نابسامان اقتصادی با توجه به سقوط ۴۰ درصدی تولید ناخالص داخلی از سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون، از دست رفتن بسیاری از مشاغل، گرسنگی کشیدن کودکان یمنی به علت عدم توانایی خانواده‌ها در تهیه غذا برای فرزندان خود و فقدان بودجه لازم برای پرداخت دستمزد افراد شاغل تاکید کرده است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://news.un.org/en/story/2021/10/1103432

“ فقر و گرسنگی کودکان، ارمغان منازعه طولانی یمن ”