اتهام مشارکت پایگاه اطلاعاتی بریتانیایی در حمله پهپادی آمریکا و ترور سردار سلیمانی

کد بلاگ : #6414
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 5 آبان 1400 12:55
تعداد بازدید کننده : 162
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اتهام مشارکت پایگاه اطلاعاتی بریتانیایی در حمله...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بر اساس یافته برخی گزارش‌ها، برنامه‌های اطلاعاتی من‌ویت هیل در عملیات انجام شده در یمن به‌عنوان بخشی از کارزار بمباران‌های پهپادی مرگبار و کشته شدن ده‌ها تن از غیرنظامیان نقش کلیدی داشته است.

پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست آی، در روز شنبه ۱۰ مهرماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص ارتباط پایگاهی بریتانیایی با حمله پهپادی ایالات‌متحده به سردار سلیمانی منتشر کرده است. مطابق این گزارش، گروه‌های حقوق بشری از دولت بریتانیا درخواست کرده‌اند در زمینه مشارکت پایگاه اطلاعاتی این کشور در منطقه یورکشایر در مجموعه‌ای از ترورهای انجام شده از طریق حملات پهپادی در سال‌های اخیر، توضیحاتی ارائه دهد. گفته شده این درخواست‌ها پس از انتشار گزارشی، در روز شنبه ۱۰ مهرماه، تحت عنوان «من‌ویت هیل در نگاهی سه بعدی، گنبدها، داده‌ها و حملات پهپادی » مطرح شده که نگرانی‌هایی را در زمینه مشارکت بریتانیا در حملات ایالات‌متحده، به‌ویژه شهادت سردار قاسم سلیمانی در سال ۲۰۲۰ میلادی ایجاد کرده است. همچنین به نگاشته شدن این گزارش توسط روزنامه‌نگاری به نام بارنیبی پیس ، به سفارش کارزار خلع سلاح هسته‌ای یورکشایر و کارزار مسئولیت‌پذیری من‌ویت هیل، اشاره شده است.
این گزارش مدعی است که این پایگاه به ارائه خدمات حمایتی ارتباطاتی و اطلاعاتی به دولت‌های بریتانیا و ایالات‌متحده می‌پردازد و بیان می‌کند اگرچه در ظاهر یکی از پایگاه‌های نیروی هوایی سلطنتی است، اما بزرگترین پایگاه شناخته شده خارجی آژانس امنیت ملی ایالات‌متحده نیز به شمار می‌آید که دارای ۶۰۰ تن از کارکنان آمریکایی و ۵۰۰ تن از کارکنان غیرنظامی بریتانیایی می‌باشد. در این گزارش همچنین به طرح این پرسش مبنی بر مشارکت کارکنان بریتانیایی مستقر در من‌ویت هیل در حملات پهپادی ایالات‌متحده در مناطق جنگی که بریتانیا هیچ‌گونه مجوزی برای انجام عملیات در آن‌ها نداشته از جمله یمن، پاکستان و سومالی پرداخته شده است. بر اساس یافته برخی گزارش‌ها، برنامه‌های اطلاعاتی من‌ویت هیل در عملیات انجام شده در یمن به‌عنوان بخشی از کارزار بمباران‌های پهپادی مرگبار و کشته شدن ده‌ها تن از غیرنظامیان در کشوری که نه بریتانیا و نه ایالات‌متحده به آن اعلام جنگ نکرده بودند، نقش کلیدی داشته است.
این گزارش، به اقدام ایالات‌متحده در خصوص توجیه مشروعیت حملات پهپادی خود در یمن بر اساس قانون مجوز به‌ کارگیری نیروی نظامی در سال ۲۰۰۱ میلادی پس از حملات یازده سپتامبر اشاره می‌کند، درحالی‌که چنین قانونی در بریتانیا وجود ندارد. همچنین این گزارش، بر ضرورت اقدام بریتانیا و مسئول دانستن عاملان هر یک از فعالیت‌های نظامی یا امنیتی آمریکا که در پایگاه من‌ویت هیل انجام پذیرفته تاکید کرده است. این گزارش به مطرح شدن نام این پایگاه با تجهیزات راداری گسترده و معروف در رسانه‌ها اشاره کرده و گفته که آشکار است من‌ویت هیل بخشی از شبکه شنودی با قابلیت جاسوسی از صدها میلیون پست الکترونیکی و تماس تلفنی و همچنین مکان‌یابی تلفن‌های خاص به شمار می‌آمده است. بر اساس گزارش، اطلاعات گردآوری شده در من‌ویت هیل در عملیاتی که منجر به رهگیری هدف‌های طالبان در افغانستان در سال ۲۰۱۱ میلادی و مرگ حدود ۳۰ تن از شهروندان این کشور شد، مورد استفاده قرار گرفته است.
طبق یافته‌های این گزارش، عملیات دیگری به این پایگاه در زمان ریاست‌جمهوری دانلد ترامپ منسوب شده که منجر به کشته شدن دست کم ۸۶ شهروند غیرنظامی، از جمله ۲۸ کودک شده است. ازاین‌رو پژوهشگران این گزارش به این نتیجه رسیده‌اند که پایگاه من‌ویت هیل احتمالاً در قتل سردار سلیمانی در ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی نیز ایفاء نقش کرده است. گفتنی است که وزاری دولت بریتانیا از هرگونه توضیح در رابطه با این موارد امتناع ورزیده‌اند، با این توجیه که آن‌ها هیچ‌گاه جزئیات عملیات انجام شده در پایگاه نیروی هوایی سلطنتی من‌ویت هیل را آشکار نخواهند کرد. 

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.middleeasteye.net/news/uk-base-linked-us-drone-strike-iranian-general-qassem-soleimani-report

 

“ اتهام مشارکت پایگاه اطلاعاتی بریتانیایی در حمله پهپادی آمریکا و ترور سردار سلیمانی ”