وضعیت برده‌داری مدرن و مرگ‌های مشکوک کارگران مهاجر کنیایی در عربستان سعودی

کد بلاگ : #6386
تاریخ انتشار : شنبه, 17 مهر 1400 13:41
تعداد بازدید کننده : 177
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
وضعیت برده‌داری مدرن و مرگ‌های مشکوک کارگران...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
کارشناسان سازمان ملل رفتار با کارگران مهاجر در عربستان را مصداقی از سوء‌استفاده‌های حقوق بشری و قرار دادن سرنوشت آن‌ها در اختیار کارفرمایان‌شان قلمداد کرده‌اند.

سازمان اروپایی- سعودی برای حقوق بشر، در روز چهارشنبه ۲۴ شهریورماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص جاری بودن وضعیت برده‌داری مدرن در عربستان سعودی از نگاه کارشناسان سازمان ملل منتشر کرده است. در این گزارش، به ابراز نگرانی عمیق گروهی از کارشناسان رویه‌های ویژه سازمان ملل در خصوص وضعیت کارگران مهاجر در عربستان سعودی و ارسال نامه‌ای رسمی به مقامات این کشور در رابطه با اتهامات مربوط به وضعیت زندگی بسیاری از کارگران مهاجر در شرایط برده‌داری مدرن، سوء‌استفاده و نقض حقوق آ‌ن‌ها اشاره شده است. کارشناسان سازمان ملل در این گزارش، رفتار با کارگران مهاجر در عربستان را مصداقی از سوء‌استفاده‌های حقوق بشری و قرار دادن سرنوشت آن‌ها در اختیار کارفرمایان‌شان قلمداد کرده‌اند. همچنین در این نامه به برخی اتهامات وارده به عربستان ازجمله محرومیت بسیاری از مهاجران از بخش اعظم دستمزد خود به سبب اقدام‌های چپاولگرانه وفریبکارانه کارفرمایان برای استخدام‌شان و ناتوانی کارگران در زمینه درک مفاد قراردادهای تحمیل شده به آن‌ها از سوی حکومت، اشاره شده است. در این میان به آسیب‌پذیری کارگران مهاجر زن به‌طور ویژه توجه شده و بر مواجه شدن بسیاری از آنان با سوء‌استفاده و آزار و اذیت‌های جنسی، تاکید شده است.
در این گزارش همچنین به ادامه سیاست رسمی کفالت در عربستان سعودی، که بر اساس آن کارگران مهاجر برای داشتن روادید خروج از کشور به اجازه و رضایت کارفرمای خود نیاز دارند، اشاره شده است. این امر باعث شده بسیاری از آن‌ها با وجود داشتن کارفرمای سوء‌استفاده‌گر، ناگزیر به ماندن در این کشور باشند. همچنین این گزارش به درد و رنج کارگران مهاجر، ناشی از بیماری کرونا و عدم مسئولیت دولت در فراهم کردن و اطمینان بخشی بابت ایجاد شرایط زندگی مناسب برای آن‌ها اشاره کرده است. بر اساس این گزارش، با وجود تصویب کنوانسیون کار اجباری سازمان جهانی کار توسط عربستان سعودی، شرکت‌های استخدام‌کننده و چپاولگر سعودی، کارگران مهاجر را به زندگی در شرایط برده‌داری مدرن، کار اجباری و کار کردن برای ساعت‌های متمادی و دریافت دستمزدی ناچیز وادار می‌کنند. این گزارش بیان می‌کند، گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه حقوق مهاجران، در سال ۲۰۱۸ میلادی، جهت بازدید از عربستان سعودی درخواست داده و تاکنون پاسخی در این زمینه دریافت نکرده است. همچنین در این گزارش به بازدید گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه فقر شدید، در سال ۲۰۱۷ میلادی، از این کشور، اشاره شده که بیان می‌کند کارگران مهاجر زن به عنوان فقیرترین قشر جامعه در معرض بیشترین سوء‌استفاده‌های روحی، جسمی و جنسی قرار دارند. این در حالی است که با گذشت چهار سال از زمان این بازدید، دولت تا به‌حال به این موضوعات نپرداخته است.
بر اساس این گزارش، ارزیابی سازمان اروپایی- سعودی برای حقوق بشر، در زمینه وضعیت کارگران مهاجر در عربستان سعودی با آنچه سازمان ملل در این زمینه انجام داده را تایید می‌کند و اعتقاد دارد که احتمالا شرایط مهاجران در این کشور وخیم‌تر هم ‌باشد. این گزارش، به یافته‌های حاصل از مطالعه این سازمان حقوق بشری در سال ۲۰۲۰ میلادی، مبنی بر اعدام کارگران مهاجر، به‌ویژه برای جرم‌های غیرخشونت‌آمیزی چون قاچاق مواد مخدر، توسط عربستان سعودی اشاره کرده است. گفته می‌شود سه چهارم تمامی اعدام‌های حکومتی در این کشور مربوط به کارگران مهاجر می‌باشد. این گزارش همچنین به عدم تحویل پیکرهای اعدام‌شدگان توسط دولت عربستان و افزایش درد و رنج خانواده‌‌های آن‌ها اشاره کرده است. در این متن به متعهد شدن عربستان سعودی برای لغو نظام کفالت در سال گذشته اشاره شده که تاکنون این تعهدات به مرحله اجرا در نیامده‌ است. این در حالی است که اعدام مهاجران و زندگی در شرایط ناگوار برده‌داری همچنان ادامه دارد. این گزارش همچنین بر پایبندی دولت عربستان در خصوص تعهدات بین‌المللی خود و اجرای فوری نظامی جدید مبتنی بر مراقبت و حمایت از تمامی افرادی که در داخل مرزهای آن زندگی می‌کنند، تاکید کرده‌است. 
این در حالی است که پایگاه خبری- تحلیلی میدل ایست مانیتور نیز درگزارشی به ادعای مربوط به مرگ مشکوک ۸۹ کارگر خانگی کنیایی‌تبار در عربستان سعودی در مدت بیش از دو سال گذشته از سوی وزارت خارجه این کشور آفریقایی اشاره کرده است. در این گزارش به آمار نامتناسب مرگ شهروندان کنیایی‌تبار در عربستان سعودی در قیاس با دیگر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، ازجمله ۳ مورد مرگ در قطر، یک مورد در امارات متحده عربی، دو مورد در کویت، ۹ مورد در عمان، دو مورد در بحرین و بین ۴۰ تا ۵۰ مورد در عربستان اشاره کرده است. در حالیکه مقامات عربستان علت این مرگ‌ها را حمله قلبی عنوان کرده‌اند، از نظر مقامات کنیایی مرگ تمامی این افراد جوان بر اثر حمله قلبی جای تردید دارد. در این گزارش، با وجود افزایش ۱۴درصدی تعداد کارگران خانگی در عربستان سعودی در سال گذشته میلادی و رسیدن میزان آن به حدود ۴ میلیون نفر که عمدتاً به‌عنوان کارگران خانگی یا در حال انجام مشاغل دون‌پایه هستند، از دولت عربستان خواسته شده از کارگران خانگی حمایت بیشتری شود و اطمینان دهد که کارگران در شرایط برده‌وار زندگی نمی‌کنند.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://b2n.ir/w25234
https://www.middleeastmonitor.com/20210927-death-of-89-kenyans-in-saudi-arabia-is-suspicious-say-officials

 

“ وضعیت برده‌داری مدرن و مرگ‌های مشکوک کارگران مهاجر کنیایی در عربستان سعودی ”