ادعای ارتقاء حقوق بشر توسط ایالات متحده درکنار فروش تسلیحات به کشورهای ناقض حقوق بشر!!!

کد بلاگ : #6280
تاریخ انتشار : دوشنبه, 11 مرداد 1400 14:08
تعداد بازدید کننده : 184
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ادعای ارتقاء حقوق بشر توسط ایالات متحده درکنار...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
تصویب فروش تسلیحات هدایت‌شونده نشان می‌دهد دولت ایالات‌متحده از یک سو مدعی ارتقاء حقوق بشر است و از سویی دیگر اقدام به فروش تسلیحات پیشرفته به کشورهای ناقض حقوق بشر از جمله رژیم صهیونیستی و مصر می‌کند.

پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست مانیتور، در روز پنج‌شنبه ۳۱ تیر ماه ۱۴۰۰،گزارشی به نقل از سازمان دیده‌بان حقوق بشر، در خصوص اقدام دولت بایدن به انجام معامله‌های تسلیحاتی با سه کشور ناقض حقوق بشر منتشر کرده‌ است. در این گزارش به اظهارات الیسا اپستین، یکی از مسئولان سازمان دیده‌بان حقوق بشر، مبنی بر اقدام دولت بایدن به انجام معامله‌های تسلیحاتی با دست کم سه کشور ناقض حقوق بشر، ازجمله مصر، که قرار دادن حقوق بشر در مرکز سیاست خارجی خود را تعهد کرده، اشاره شده‌ است. همچنین این گزارش به افزایش انتقادها از دولت ایالات‌متحده، به خاطر فروش 197 میلیون دلار موشک به مصر در اوایل سال 2021، و همچنین تداوم ارائه کمک‌های نظامی سالانه به مصر، به ارزش ۱.۳ میلیارد دلار، اشاره می‌کند. این درحالی‌است‌که به گفته دیده‌بان، شرایط حقوق بشری این کشور تحت حاکمیت عبدالفتاح السیسی، به عنوان یکی از سرکوب‌گرترین کشورهای جهان، و مرتکب جنایات احتمالی جنگی در شمال صحرای سینا و حبس خودسرانه مخالفان وشکنجه و سوء‌رفتار زندانیان وخیم می‌باشد.
این گزارش همچنین به اقدام ۱۴ سازمان حقوق بشری، مبنی بر امضاء نامه‌ای خطاب به دولت ایالات‌متحده و درخواست از آن جهت عدم استفاده از معافیت‌های امنیتی خود به‌منظور ارائه کمک‌های نظامی به مصر، که باراک اوباما و دانلد ترامپ، نیز از آن استفاده کرده بودند، اشاره کرده‌است. طبق یافته‌های این گزارش دولت مصر در ظاهر مسئولیت کشتار سیستماتیک دست کم ۱۱۵۰ معترض در سال ۲۰۱۳ میلادی در قتل‌عام میدان رابعه را پذیرفته است. از سویی دیگر، بر اساس این گزارش، کمتر از دو هفته پس از تایید دادستان دیوان بین‌المللی کیفری در خصوص تحقیقات رسمی در زمینه ارتکاب دولت فیلیپین به جنایت علیه بشریت در رابطه با مبارزه خشونت‌بار با مواد مخدر، دولت بایدن پیشنهاد فروش تسلیحات به ارزش ۲.۵ میلیون دلار به فیلیپین را مطرح کرده‌است. در نهایت، در متن این گزارش، به تصویب فروش تسلیحات هدایت‌شونده توسط ایالات متحده به ارزش ۷۳۵ میلیون دلار به رژیم اسرائیل، با وجود بمباران‌های اخیر غزه با مهمات هدایت‌شونده جهت تخریب منازل مسکونی اشاره شده‌است. سازمان دیده‌بان حقوق بشر، اذعان می‌دارد دولت ایالات‌متحده نمی‌تواند از یک سو مدعی ارتقاء حقوق بشر باشد و از سوی دیگر اقدام به فروش تسلیحات پیشرفته به کشورهای ناقض حقوق بشر نماید. این امر نه تنها موجب تضعیف اعتبار بایدن، بلکه باعث تضعیف احترام به حقوق بشر در سراسر جهان می‌شود.

 

تیم پژوهشی سازمان دفا از قربانیان خشونت

“ ادعای ارتقاء حقوق بشر توسط ایالات متحده درکنار فروش تسلیحات به کشورهای ناقض حقوق بشر!!! ”