رکورد تازه بمباران افغانستان از جانب آمریکا

کد خبر : #5736
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 23 بهمن 1398 16:11
تعداد بازدید کننده : 950
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
رکورد تازه بمباران افغانستان از جانب آمریکا
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
کاخ سفید پس از روی‌کار آمدن ترامپ، محدودیت‌هایی را که پیش از او برای جلوگیری از تلفات غیرنظامی در افغانستان ایجاد شده بود، لغو کرد.

شمار بمب‌هایی که ارتش ایالات متحده برای مبارزه با گروه‌های مسلح در افغانستان به کار گرفته به حد بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. آمار قربانیان غیرنظامیان این کشور نیز بالا رفته است. نیروی هوایی ایالات متحده فاش ساخت که در سال گذشته میلادی (۲۰۱۹) هفت هزار و ۴۲۳ بمب را به سمت اهدافی در افغانستان شلیک کرده است که رکورد تازه‌ای به‌شمار می‌رود. بر اساس تحقیق وبگاه‌های اینترنتی با تمرکز نظامی، حتی در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما که ارتش آمریکا عملیات خود در افغانستان را در حد قابل توجهی افزایش داده بود، استفاده از این میزان بمب در افغانستان سابقه نداشته است. نیروهای آمریکایی بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ برای مبارزه با گروه‌های مسلح افغانستان سالانه بین چهارهزار تا چهارهزار و ۵۰۰ بمب استفاده می‌کردند. قابل توجه این است که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ استفاده از بمب در افغانستان همواره افزایش یافته است. ارتش آمریکا در سال ۲۰۱۶ در جنگ افغانستان یک‌هزار و ۳۰۰ بمب به‌کار برده، اما در سال ۲۰۱۷ از چهارهزار و ۳۰۰ بمب استفاده کرده است.

افزایش قربانیان غیرنظامی
کاخ سفید پس از روی‌کار آمدن ترامپ، محدودیت‌هایی را که پیش از او برای جلوگیری از تلفات غیرنظامی در افغانستان ایجاد شده بود، لغو کرد. به همین دلیل شمار قربانیان عادی نیز همواره افزایش یافته است.
بر اساس آمار سازمان ملل، در حمله‌های نیروهای دولتی آمریکا و هم‌پیمانانش در افغانستان در نیمه نخست سال گذشته میلادی ۷۱۷ غیرنظامی کشته شدند که نسبت به بازه زمانی مشابه در سال ۲۰۱۸ افزایشی ۳۱ درصدی به‌شمار می‌رود. بر اساس آماری که تادامایچی یاماموتو، نماینده ویژه سازمان ملل منتشر کرد، از آغاز ثبت کشته‌شدگان غیرنظامی در افغانستان، یعنی از سال ۲۰۰۹ تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار غیرنظامی در جریان درگیری‌های مسلحانه در این کشور کشته‌ شده‌اند.

منبع دویچه وله فارسی

“ رکورد تازه بمباران افغانستان از جانب آمریکا ”