افزایش فروش تسلیحات انگلیسی به ائتلاف سعودی

کد خبر : #5692
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 4 دی 1398 12:42
تعداد بازدید کننده : 1066
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
افزایش فروش تسلیحات انگلیسی به ائتلاف سعودی
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
نتایج یک تحقیق تازه در انگلیس نشان می‌دهد میزان صادرات تسلیحاتی انگلیس به کشورهای عضو ائتلاف عربی ۴۵ درصد افزایش یافته است.

نتایج یک تحقیق تازه در انگلیس نشان می‌دهد با وجود درخواست‌های مکرر نهادهای امدادی و حقوق بشری برای توقف حمایت تسلیحاتی از ائتلاف سعودی در یمن، میزان صادرات تسلیحاتی انگلیس به کشورهای عضو این ائتلاف ۴۵ درصد افزایش یافته است. نتیجه یک بررسی تازه در انگلیس از افزایش قابل توجه صادرات تسلیحاتی این کشور به کشورهای عضو ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در یمن حکایت دارد. به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، بر اساس مطالعه مرکز «آکسفام»، از ابتدای سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون، انگلیس به عربستان سعودی، امارات متحده عربی و دیگر کشورهای عضو ائتلاف مهاجم به یمن، ۶.۴ میلیارد پوند سلاح فروخته است. این در حالی است که در پنج سال پیش از آن، مجموع صادرات تسلیحاتی انگلیس به این کشورها، ۴.۴ میلیارد پوند بوده است. «روث تنر» مدیر کارزارهای حقوق‌ بشری آکسفام در این رابطه گفته است:«افزایش فروش سلاح باید مایه آزار وجدان ما باشد. یمنی‌ها که از خانه‌های خود فرار کرده‌اند، بدون غذا و آب سالم مانده‌اند و با شیوع بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند، نیازمند پایان این جنگ و فرصتی برای بازسازی زندگی‌هایشان هستند.»
عربستان سعودی به همراه گروهی از متحدانش از اوایل سال ۲۰۱۵ میلادی به یمن حمله کردند و هنوز هم به صورت روزانه مناطق مختلف این کشور را بمباران می‌کنند. سازمان ملل متحد می‌گوید این حملات به بروز «بزرگترین بحران انسانی معاصر» منجر شده است. تعداد غیرنظامیان کشته‌شده در این حملات بیش از ۵۰ هزار نفر برآورد شده است و قحطی و شیوع بیماری نیز هزاران نفر دیگر از جمله تعداد زیادی کودک را کشته است. تابستان امسال دادگاهی در انگلیس صادرات سلاح به عربستان سعودی و متحدانش در حمله به یمن را غیرقانونی اعلام کرد و در نتیجه لندن صادرات تسلیحاتی به این کشورها را تعلیق کرد. با این وجود، دولت انگلیس به این حکم اعتراض کرده و خواستار تجدید نظر در آن شده است.


منبع: العالم

“ افزایش فروش تسلیحات انگلیسی به ائتلاف سعودی ”