افزایش کودک‌همسری طبق آمار بانک مرکزی

کد خبر : #5663
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 20 آذر 1398 11:11
تعداد بازدید کننده : 820
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
افزایش کودک‌همسری طبق آمار بانک مرکزی
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
به نظر می‌رسد با شرایط کنونی افزایش رقم وام ازدواج کمکی به زیاد شدن نرخ ازدواج در کشور نکرده است و برعکس زمینه‌ساز مشکلات و آسیب‌های دیگری هم شده است.

هر ساله ارقام وام ازدواج افزایش دارد. در سال 1396 نرخ وام ازدواج 10میلیون تومان بود که در سال 1397 این رقم به 15 میلیون تومان افزایش پیدا کرد. در سال‌جاری هم با توجه به میزان تورمی که صورت گرفت، رقمی معادل 30 میلیون تومان برای هر نفر در نظر گرفته شد. یعنی دختر و پسر با یکدیگر می‌توانند مبلغی معادل 60 میلیون تومان وام بانکی دریافت کنند. همه تصور می‌کردند که بالا رفتن رقم وام ازدواج می‌تواند آمار ازدواج جوانان را در این برهه بالا ببرد، اما آمارها حکایت دیگری داشت. به همین منظور با محمدمهدی تندگویان، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان درباره ادعای افزایش آمار کودک همسری به‌خاطر وام ازدواج گفت‌وگویی کردیم که می‌خوانید.
قبل از بالا رفتن رقم وام ازدواج و در هنگام تصمیم گیری، آیا به نتایج منفی دریافت این وام هم فکر کرده بودید؟
از همان اول نگرانی‌هایی در این خصوص وجود داشت، یکی از بزرگترین نگرانی‌های سازمان هم بالا رفتن آمار کودک همسری بود. منظور از کودک همسری ازدواج در چه سنینی است؟ چون در کشور بسیاری از کودک همسری‌ها ثبت نمی‌شوند، یعنی این افراد کلاً نمی‌توانند وام بگیرند، چون فقط صیغه موقت هستند و در دفترخانه ازدواج، ثبت ازدواج نداشتند که بتوانند وام بگیرند. منظور ازدواج‌های زیر 15 سال است که در دفترخانه‌ها ثبت شده‌اند و قابلیت دریافت وام دارند.
از چه مرجعی استعلام کردید تا متوجه شوید آمار کودک همسری بالا رفته یا خیر؟
از بانک مرکزی استعلام کردیم و درخواست پایش به لحاظ جنسیت و سن دادیم.
آیا آمار ازدواج‌ها در سنین پایین و نامتعارف با بالا رفتن وام ازدواج افزایش نگران کننده‌ای داشتند؟
بر اساس آمارهای به دست آمده از بانک مرکزی در شش ماهه نخست سال‌جاری ازدواج افراد زیر 15 سال 4 برابر کل سال گذشته بود و همین امر نگرانی‌ها را در حوزه کودک همسری بسیار افزایش داده است و مشخص شده که عملاً در برخی استان‌ها، خانواده‌ها در حال فروش دختران خود هستند. در مناطقی که فقر فرهنگی و اقتصادی وجود دارد، رقم 30 میلیون تومان رقم قابل توجهی است و همین قضیه هم باعث شده که ازدواج در سنین زیر 15 سال در چنین مناطقی افزایش پیدا کند.
بر اساس آمارهایی که به دست آورده‌اید آیا تفکیک استانی هم دارید، در کدام استان‌ها آمار کودک همسری بعد از افزایش رقم وام، بیشتر بود؟
متأسفانه هنوز تفکیک استانی انجام نشده اما بزودی اعلام می‌کنیم که در هر استان این رقم چگونه بوده است. فعلاً نرخ 4 برابری در خصوص ازدواج افراد زیر 15 سال در کل کشور است.
قطعاً هدف از بالا بردن وام ازدواج، تشویق جوانان به ازدواج و بالا رفتن آمار ازدواج بود، آیا این اتفاق افتاد یعنی آمار این قبیل ازدواج‌ها بالا رفت؟
منظور حتماً بالا رفتن آمار ازدواج در جامعه هدف یعنی سنین حدود 20 سال به بالا بود. به نظر می‌رسد با شرایط کنونی افزایش رقم وام ازدواج کمکی به زیاد شدن نرخ ازدواج در کشور نکرده است و برعکس زمینه‌ساز مشکلات و آسیب‌های دیگری هم شده است. با وجود اینکه وام دو برابر سال گذشته افزایش پیدا کرده اما با این افزایش دوبرابری در سال‌جاری با کاهش آمار ازدواج روبه‌رو بودیم و این امر نشان می‌دهد، نتوانستیم به آنچه که مدنظرمان بوده دست پیدا کنیم و برعکس شاهد ایجاد حاشیه‌هایی هم هستیم که از جمله مهم‌ترین و خطرناک‌ترین آنها افزایش آمار ازدواج در سنین پایین است.

 

منبع: روزنامه ایران

“ افزایش کودک‌همسری طبق آمار بانک مرکزی ”