فرانسوی‌ها علیه اسلام‌هراسی تجمع کردند

کد خبر : #5590
تاریخ انتشار : دوشنبه, 6 آبان 1398 16:32
تعداد بازدید کننده : 500
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
فرانسوی‌ها علیه اسلام‌هراسی تجمع کردند
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بحث اسلام هراسی در فرانسه از سال های گذشته بویژه در روزهای اخیر به عنوان یکی از موضوع های مهم در محافل سیاسی این کشور مطرح بوده است.

رئیس دولت فرانسه با نمایندگان شورای مسلمانان فرانسه دیدار خواهد کرد. «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه گفته "هدف از این دیدار آن است که "ببینیم چگونه هموطنان ما که دینشان اسلام است بدون نگرانی می توانند از دین خود با رعایت مطلق تمام قوانین جمهوری فرانسه بهره ببرند." عبدالله زکری ( Abdallah Zekri) نماینده کل شورای مسلمانان فرانسه و رئیس جمعیت ضد اسلام هراسی در این کشور گفت که می خواهد از این نشست برای ابراز "نگرانی مسلمانان، بویژه زنان مسلمان درباره حجاب که به یک موضوع مناقشه برانگیز از سوی برخی سیاستمداران چپ و راست فرانسه تبدیل شده"، استفاده کند. روزنامه «لو فیگارو» فرانسه هم به نقل از خبرنگار خبرگزاری فرانسه نوشت: در پاسخ به فراخوان اعلام شده در شبکه‌های اجتماعی، صدها نفر در روز یکشنبه ۲۷ اکتبر (5 آبان) در "پلس دو لا ناسیون"( Place de la Nation) پاریس برای محکوم کردن "اسلام هراسی" و "انگ زدن به مسلمانان" توسط سیاستمداران و بویژه در رسانه ها تجمع کردند.
"چنین تحقیر به آزادی حجاب من" و "فرانسوی ها و محجبه ها، ما به وظایف خود عمل می کنیم. حقوق ما کجاست؟" شعارهایی بودند که بر روی پلاکاردهای معترضان دیده می شد. لوره (Laure) یکی از اعضای کمیته برگزارکننده این تجمع گفت: "ما شهروند هستیم و آنچه می خواهیم این است که به عنوان یک شهروند به ما احترام گذاشته شود." او گفت: به راحتی می خواهند مانع حجاب، ورزش کردن و مسلمان بودنمان شوند که قانون اساسی فرانسه و سکولاریسم اینها را برای ما تضمین می‌کند. بنابراین نمی دانیم دلیل تنفر آنها از ما چیست که در هر زمانی در رسانه ها مطرح می کنند و این که چرا می خواهند مشکلات واقعی جامعه را پنهان کاری کنند. مریم ۳۴ ساله هم گفت: "من مسلمان هستم بنابراین نگران و مواجه با "اسلام هراسی" و طغیان خشونت این روزها (علیه اسلام) هستم. بحث اسلام هراسی در فرانسه از سال های گذشته بویژه در روزهای اخیر به عنوان یکی از موضوع های حساس و مهم در محافل سیاسی این کشور مطرح بوده است. به تازگی و به دنبال حمله لفظی یک سیاستمدار راستگرای فرانسه به یک زن محجبه و مسلمان در یک نشست محلی در یکی از نواحی این کشور،۹۰ شخصیت از جمله فعالان مدنی و هنرمندان در نامه‌ای به «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه از او خواستند این اقدام را محکوم کند.
ژولیَن اودول (Julien Odol) سیاستمدار راستگرا فرانسوی، ۲هفته پیش خواستار بیرون رفتن زنی محجبه از یک نشست در ناحیه "بورگونی - فرانش – کنته"( Bourgogne-Franche-Comté) شد. به نوشته "العربیه" انگلیسی، این مادر محجبه از سیاستمدار حزب راستگرای افراطی این کشور به دلیل عمل نژادپرستانه از طریق دادگاه شکایت کرده است. به دنبال این برخورد اهانت آمیز و جنجالی شدن این موضوع، «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه گفت: موضوع حجاب مردم این کشور به دولت مربوط نیست. او روز جمعه گذشته در مصاحبه با شبکه "رِاونیون" (Réunion) گفت: ورود به مساله حجاب در فضای عمومی و مدارس وظیفه دولت نیست. مکرون افزود: موضع ما در مدارس حفظ بی طرفی است، ما نباید در حین آموزش به فرزندان، از هیچ نشانه برجسته‌ مذهبی استفاده کنیم. او تاکید کرد، آنچه در این خصوص در فضای عمومی اتفاق می‌افتد کار دولت یا رئیس جمهوری نیست. به نقل از رسانه ها، همچنین مرکز نظارت بر اسلام هراسی و نژادپرستی در فرانسه، برای تعیین اسامی کسانی که در این کشور دست به مخالفت با اسلام زده اند، یک رای گیری در سایت اجتماعی آغاز کرده است؛ کاربران رسانه های اجتماعی از بین نام هایی که اغلب با بیانیه های ضد اسلامی در کشور مطرح می شوند یک نفر را انتخاب خواهند کرد و نفر اول با رای کاربران رسانه های اجتماعی مشخص می شود.
باربارا لفبورا نویسنده، «نادینه مورانو» نماینده پارلمان اروپا، «آرور برگر» سیاستمدار فرانسوی، «جین مسیحا» سیاستمدار راست افراطی، «پاسکال پراود» روزنامه نگار، «لارنت بووت» آکادمیسین، «محمد سیفایی» روزنامه نگار الجزایری و «گیلس ویلیاک گلدنادل» وکیل در این فهرست جای دارند. به نوشته رسانه های فرانسوی، از سال ۲۰۰۴، دولت فرانسه استفاده از نمادهای مذهبی را در مدارس دولتی و مکان های عمومی این کشور ممنوع کرده است؛ گفته می شود این کشور بیشترین جمعیت مسلمان را در بین کشورهای اروپایی داراست. پوشیدن لباس شنای اسلامی هم تابستان امسال در فرانسه چالش برانگیز شد و فشارهای وارده شرکت ورزشی فرانسوی دکاتلون را وادار کرد که از ارایه لباس مخصوص برای زنان مسلمان دونده انصراف دهد.


منبع: خبرگزاری ایرنا

“ فرانسوی‌ها علیه اسلام‌هراسی تجمع کردند ”