گزارش عفو بین‌الملل از حمایت کشورهای اروپایی از اقدامات اسرائیل در غزه

کد بلاگ : #6935
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 8 آذر 1402 0:00
تعداد بازدید کننده : 71
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گزارش عفو بین‌الملل از حمایت کشورهای اروپایی از...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
مقامات تعدادی از کشورهای اروپایی تظاهرات همبستگی با فلسطینی‌ها را ممنوع کرده‌اند و مردم را به دلیل ابراز حمایت از حقوق فلسطینیان - چه در ملأعام و چه به‌صورت آنلاین - مورد آزار و اذیت و دستگیری قرار داده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل در تاریخ 9 نوامبر 2023، در گزارشی به اعتراضات مسالمت‌آمیز در همبستگی با مردم فلسطین و حمایت از تروریسم خواندن آن توسط مقامات اروپایی اشاره کرده است. در جریان درگیری‌ها و تحولات در غزه از 7 اکتبر به‌ بعد بسیاری از کشورهای اروپایی با اعلام صریح حمایت خود از اقدامات اسرائیل در نقض حقوق بشر فلسطینیان مشارکت کردند. به طوری که عفو بین‌الملل طی ماه گذشته، در خصوص اقدامات چندین دولت اروپایی برای محدود کردن بیان و اعتراضات در واکنش به خشونت بی‌سابقه در اسرائیل و اراضی اشغالی فلسطین نوشت؛ به نظر می‌رسد که دولت‌ها دقیقاً این کارها را انجام می‌دهند: سرکوب مخالفت، انکار غم و اندوه جمعی، برانگیختن ترس از بالا بردن صدای یک نفر و ایجاد یک اثر سرد(۱) که تهدید به توقف گفتار می‌کند.
به گفته گزارش، مقامات تعدادی از کشورهای اروپایی تظاهرات همبستگی با فلسطینی‌ها را ممنوع کرده‌اند و مردم را به دلیل ابراز حمایت از حقوق فلسطینیان - چه در ملأعام و چه به‌صورت آنلاین - مورد آزار و اذیت و دستگیری قرار داده‌اند. برخی از دولت‌ها تهدید کرده‌اند که سازمان‌ها و گروه‌هایی را که مدافع حقوق بشر فلسطینی‌ها هستند، تعطیل و از تأمین مالی این سازمان‌ها جلوگیری خواهند کرد. گزارش بیان می‌کند به اتباع خارجی هشدار داده شده ممکن است به دلیل ابراز عقاید اخراج شوند و مقامات از اقدامات کارفرمایان برای اخراج افرادی که به نمایندگی از فلسطینیان صحبت می‌کنند، حمایت کرده‌اند. مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌ها نیز تشویق شده‌اند که برای نشانه‌هایی از به اصطلاح «افراط‌گرایی» در سخنرانی دانش‌آموزان خود در حالت آماده‌باش باشند. عفو در ادامه می‌افزاید:‌ دولت‌های اروپایی که در ابتدا ادعا می‌کردند ایجاد محدودیت‌ها به نفع «نظم عمومی» و ضروری است، حمایت از حقوق بشر فلسطین را با حمایت از تروریسم ترکیب کردند و با تحمیل اقداماتی که ابراز همبستگی با فلسطینی‌ها را به‌طور خاص با حمایت یا تشویق تروریسم مرتبط می‌کند، از این ادعا که اعتراضات ممکن است تهدیدی برای نظم عمومی باشد فراتر رفته و به ادعاهایی مبنی بر اینکه آنها می‌توانند امنیت ملی را تهدید کنند، روی آورده‌اند. در واقع، به اعتقاد عفو، کشورها باید تلاش‌های خود را به سمت مبارزه با سخنان نفرت‌پراکنی و جنایات ناشی از نفرت به جای ممنوعیت یا محدود کردن اعتراض یا سایر اشکال همبستگی با حقوق بشر فلسطینیان هدایت کنند. حمایت از حقوق بشر فلسطینیان تحت بمباران مداوم، آپارتاید و اشغال‌ حمایت از حقوق بشر جهانی است که برای همه از جمله فلسطینی‌ها قابل اجرا است. 

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

 

(۱) «اثر سردکننده» به پدیده‌ای اشاره دارد که در آن افراد یا گروه‌ها به دلیل ترس از مخالفت با یک قانون یا مقررات، از اظهار‌نظر خودداری می‌کنند. اثرات سرد کننده معمولاً زمانی رخ می‌دهد که یک قانون خیلی گسترده یا خیلی مبهم باشد.

https://www.amnesty.org/en/latest/news/2023/11/peacefully-protesting-against-injustice-in-israel-opt-is-not-a-threat-to-security/

“ گزارش عفو بین‌الملل از حمایت کشورهای اروپایی از اقدامات اسرائیل در غزه ”