مصاحبه‌های اختصاصی: تحولات غزه

کد بلاگ : #6932
تاریخ انتشار : یکشنبه, 28 آبان 1402 9:04
تعداد بازدید کننده : 18
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مصاحبه‌های اختصاصی: تحولات غزه
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
محرومیت‌سازی جمعیت غیرنظامی غزه از آب، غذای سالم، برق، سوخت و امکانات و تجهیزات دارویی و درمانی یک «تنبیه/مجازات دسته‌جمعی» است.

مصاحبه اختصاصی سازمان دفاع از قربانیان خشونت با پروفسور ویلیام شبث با موضوع تحولات غزه
در تاریخ ۳۱ اکتبر ۲۰۲۳ ( ۹ آبان ۱۴۰۲) سازمان دفاع با پروفسور ویلیام شبث، استاد برجسته و بنام حقوق کیفری بین‌المللی و متخصص حقوق نسل‌کشی، مصاحبه‌ای اختصاصی در خصوص تحولات غزه صورت داد. در این مصاحبه ویدئویی و زنده، یازده سؤال اصلی که دربردارنده چالش‌های اصلی در این حوزه است مطرح شد.

 

Prof. William A. Schabas

 

تعدادی از محورهای مهم سخنان پروفسور شبث به شرح زیر است:
 اشاره به این‌که دیوان کیفری بین‌المللی در مرحله تحقیقات در خصوص وضعیت فلسطین قرار دارد و تنها در مواردی در سرزمین اسرائیل می‌تواند اعمال صلاحیت کند که اقدام مجرمانه توسط تبعه دولت عضو مرتکب شده باشد که در این قضیه فلسطین عضو دیوان کیفری بین‌المللی است.
 خاطرنشان کردن این مساله که دادستان دیوان کیفری بین‌المللی، کریم‌خان تا به حال تمایل و اشتیاق اندکی نسبت به وضعیت فلسطین داشته است و در طول دو سال گذشته تمامی تلاش و انرژی خود را به وضعیت اوکراین اختصاص داده است. این‌ها تصمیماتی هستند که دارای ابعاد سیاسی هستند.
 اشاره به این مساله که اگر حماس از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده کند، یا اگر از اهداف نظامی برای پیشبرد فعالیت‌های نظامی استفاده کند، این نقض حقوق بین‌الملل بشردوستانه است؛ البته این به اسرائیل بهانه بیشتری برای حمله به این اماکن را نمی‌دهد.
 صرف این امر که حماس ممکن است از بیمارستان در راستای هدف نظامی استفاده کند، به اسرائیل مجوز حمله به بیمارستان را نمی‌دهد. بیمارستان تنها حمایت خود را به عنوان یک هدف غیرنظامی از دست می‌دهد.
 نهادهای حقوق بشری سازمان ملل متحد از جمله شورای حقوق بشر اظهار نظرهایی مبهم و همراه با احتیاط در ارتباط با ارتکاب جنایات ارائه می‌دهند. از این نظر که یک محکمه خاص بین‌المللی در خصوص رسیدگی به جنایات بین‌المللی وجود دارد (ICC) شاید بهتر باشد که تنها این‌گونه نهادها در موارد نقض حقوق بشر اظهار نظر کنند.
 زمانی که منافع حیاتی اعضای دائمی شورای امنیت در میان است شورای امنیت با مشکلات فراوانی روبرو است.
 فعالیت‌های نظامی اسرائیل در غزه در قالب توسل به دفاع مشروع یا ضرورت نظامی قابل توجیه نیست.
 محرومیت‌سازی جمعیت غیرنظامی غزه از آب، غذای سالم، برق، سوخت و امکانات و تجهیزات دارویی و درمانی یک «تنبیه/مجازات دسته‌جمعی» است.
 این عمل محروم‌سازی یک نشانه هشداردهنده یا علامتی است که ممکن است منجر به اهداف وحشیانه‌تری شود و متعاقباً به عنوان نسل‌کشی قلمداد شود.
 همه مردم دنیا می‌دانند و همچنین عقل سلیم هر فردی تأیید می‌کند که اگر شما مردم دنیا را برای مدت طولانی از آب، غذای سالم و دارو محروم کنید، آن‌ها را عملاً به صورت فیزیکی از بین خواهید برد.
 صرف سخنرانی‌های مقامات نظامی و سیاسی اسرائیل مبنی و با تأکید بر «نابودی حماس» نمی‌تواند قصد خاص را در ژنوسید اثبات کند.
 اشاره به این مساله که امکان تخلیه کامل جمعیت غیرنظامی صدمه دیده از بیمارستان وجود ندارد و درخواست مکرر اسرائیل از ۲۳ بیمارستان در این خصوص توجیهی ندارد.
 در ارتباط با این مساله که آیا ارسال اطلاعیه‌های پرتاب شده از هواپیماها برای یک میلیون و صد هزار نفر مردم شمال غزه مبنی بر ترک شمال غزه به سمت جنوب می‌تواند منجر به انتقال اجباری جمعیت و متعاقباً ارتکاب جنایت علیه بشریت وفق بند d ماده ۷ (۱) اساسنامه رم شود؛ ایشان اشاره کردند که وجود عنصر «اکراه و اجبار» مهم‌ترین مؤلفه برای اثبات این جنایت است. همچنین اشاره کردند که استدلالی وجود دارد که می‌توان ادعا کرد عملاً این کار فلسطینی‌ها را بالاجبار به مکان دیگری منتقل می‌کند. به‌علاوه، اشاره به این مساله نمودند که تاریخچه سرزمین فلسطینیان این را ثابت کرده‌ است که اگر مردم شمال غزه سرزمین خود را رها کنند دیگر نمی‌توانند به محل سکونت خود بازگردند.
 رژیم آپارتاید به خوبی در کرانه باختری اشغال شده و اسرائیل مشاهده می‌شود و استفاده از این واژه توسط سمن‌ها و گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد استفاده مشروع و به‌جایی است.

 

“ مصاحبه‌های اختصاصی: تحولات غزه ”