تهدید سلامت روان یمنی‌ها با تداوم جنگ ویرانگر

کد بلاگ : #6460
تاریخ انتشار : یکشنبه, 7 آذر 1400 11:45
تعداد بازدید کننده : 152
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
تهدید سلامت روان یمنی‌ها با تداوم جنگ ویرانگر
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
منازعه مسلحانه در یمن نه تنها سلامت جسمی مردم را تحت تاثیر قرار داده بلکه دسترسی آن‌ها به مراقبت‌های درمانی، تحصیل، غذا، آزادی حرکت و جابه‌جایی را محدود کرده است.

سازمان پزشکان بدون مرز، در روز چهارشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص تداوم منازعات در یمن و افزایش بیماری‌های شدید روحی در این کشور منتشر کرده است. این گزارش به ادامه درگیری‌ها در یمن برای هفتمین سال متوالی و تأثیر ویرانگر آن بر سلامت و رفاه مردم این کشور، به‌ویژه سلامت روحی و روانی آن‌ها اشاره کرده که در غالب موارد هم مورد توجه قرار نگرفته است. همچنین به رنج کشیدن مردم یمن از مجموعه‌ای از بیماری‌ها و اختلالات روحی و روانی، از جمله اضطراب، بی‌خوابی، روان‌پریشی، افسردگی، اختلال دوقطبی، اختلال اضطراب پس از سانحه و اقدام به خودکشی اشاره کرده است. این گزارش بیان می‌کند منازعه مسلحانه در یمن نه تنها سلامت جسمی مردم را تحت تاثیر قرار داده بلکه دسترسی آن‌ها به مراقبت‌های درمانی، تحصیل، غذا، آزادی حرکت و جابه‌جایی را محدود کرده و باعث شده به علت عدم برخورداری از ابراز احساسات و روحیات خود به اختلالات جدی روحی و روانی مبتلا شوند. طبق یافته‌های این گزارش ادامه پیدا کردن جنگ و فقدان خدمات مربوط به سلامت روح و روان در مناطق مختلف یمن، باعث افزایش بیماری‌ها و اختلالات روحی در میان مردم این کشور شده است. بیش از نیمی از بیماران مراجعه‌کننده به کلینیک پزشکان بدون مرز در ماه‌های مارس، ژوئن و ژوئیه سال جاری میلادی، با اختلالات شدید در زمینه سلامت روان مواجه بوده‌اند.
در این گزارش به عدم آگاهی مردم، برچسب‌زنی، تبعیض و جداسازی افراد بیمار و در نتیجه اقدام بیماران به پنهان کردن شرایط خود و افزایش میزان رنج و انزوای آن‌ها اشاره شده است. این مسئله به‌ویژه در زنان که از تشریک احساسات و ابراز چالش‌های روان‌شناختی خود منع می‌شوند بیشتر دیده شده که باعث ابتلا به افسردگی‌های شدید در برخی موارد شده است. این گزارش اشاره می‌کند حتی در صورت پایان یافتن جنگ، معضلات پیش روی سلامت روان مردم یمن برای سال‌های متمادی باقی می‌ماند. همچنین به نیاز یمن برای برخورداری از یک رویکرد جامع بلند مدت و ارائه خدمات بیشتر در راستای پرداختن به سلامت روان در این کشور تاکید کرده است. گزارش نشان می‌دهد چنانچه این موضوع نادیده گرفته شود، می‌تواند به ایجاد معضلات مزمن در سطحی گسترده‌تر و در نتیجه به انزوای افراد مبتلا به این اختلالات دامن زده شود.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.msf.org/stigma-fear-and-discrimination-among-obstacles-mental-health-yemen

“ تهدید سلامت روان یمنی‌ها با تداوم جنگ ویرانگر ”