تلاش امارات برای سرپوش گذاشتن بر نقض حقوق بشر در یمن در سایه نمایشگاه اکسپوی دبی ۲۰۲۰

کد بلاگ : #6447
تاریخ انتشار : دوشنبه, 24 آبان 1400 11:09
تعداد بازدید کننده : 155
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
تلاش امارات برای سرپوش گذاشتن بر نقض حقوق بشر...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
تلاش امارات متحده عربی برای سرپوش گذاشتن بر موارد نقض حقوق بشر در یمن در سایه نمایشگاه بین‌المللی اکسپوی دبی ۲۰۲۰.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر، در روز پنج‌شنبه ۶ آبان ماه ۱۴۰۰، به نقل از پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست آی، گزارشی در خصوص تلاش امارات متحده عربی جهت سرپوش گذاشتن بر موارد نقض حقوق بشر در یمن با برگزاری رویدادهایی چون نمایشگاه بین‌المللی اکسپوی دبی ۲۰۲۰ منتشر کرده است. این گزارش بیان می‌کند گروه‌های حقوق بشری و ناظران بین‌المللی در خصوص مستندسازی موارد متعدد نقض حقوق بشر از سوی امارات متحده عربی در جریان جنگ یمن اقدامات گسترده‌ای انجام داده‌اند. این در حالی است که امارات نیز برای پنهان کردن اقدامات خود، پشت ائتلافی از کشورهای منطقه به رهبری عربستان، تلاش زیادی کرده است. در این گزارش به اقدام امارات متحده عربی به برگزاری رویدادهایی چون اکسپوی دبی ۲۰۲۰ و دیگر رویدادهای هزینه‌بر تفریحی، فرهنگی، ورزشی و آموزشی در راستای نشان دادن خود به‌عنوان کشوری آزاد، پیشرو و بردبار، اشاره شده است. گفته می‌شود این رویداد بخشی از راهبرد قدرت نرم امارات متحده عربی در تلاش برای سرپوش نهادن بر موارد نقض حقوق بشر این کشور، ازجمله در یمن است. همچنین در این راستا گفتمانی در زمینه پایان دادن به مشارکت خود در جنگ یمن در سال ۲۰۱۹ میلادی، هم‌زمان با عقب راندن نیروهایش از شهر عدن ایجاد کرده در صورتی‌که همزمان مقام‌های سوء‌استفاده‌جوی آن از انتقادها و مخالفت‌های صلح‌آمیز به‌شدت ممانعت به عمل می‌آورند.
گزارش حاضر بیان می‌کند امارات متحده عربی همچنان یکی از اعضاء برجسته ائتلاف کشورهای منطقه به رهبری عربستان به شمار آمده که بسیاری از آن‌ها عامل آسیب‌ و صدمات جدی وارده به غیرنظامیان یمنی هستند. همچنین این کشور به عملیات هوایی خود و حمایت از نیروهای زمینی محلی سو‌ء‌استفاده‌جو ادامه می‌دهد. به‌عبارت‌دیگر فعالیت‌های نظامی امارات متحده عربی هیچ‌گاه در یمن متوقف نشده است. در این گزارش مقامات یمنی به مقصر بودن امارات متحده عربی در تداوم حملات هوایی به این کشور، تنها چند هفته پس از اعلام خروج نیروهای اماراتی از یمن در سال ۲۰۱۹ میلادی، اشاره کرده‌اند. گفتنی است این حملات به کشته شدن دست‌کم ۳۰ سرباز این کشور در نزدیکی عدن منجر شده است. بر اساس این گزارش، کارشناسان سازمان ملل حمایت امارات متحده عربی از مجموعه‌ای از گروه‌های مسلح که مرتکب موارد نقض حقوق بشر شده‌اند، ازجمله واحد نظامی شورای انتقالی جنوب، نیروهای کمربند امنیتی را تایید کرده‌اند. به‌عبارت‌دیگر امارات متحده عربی نه‌تنها از طریق نیروهای نیابتی خود در یمن عمل می‌کند، بلکه به گفته کارشناسان سازمان ملل، یکی از فرماندهان نظامی آن در این کشور به اجرای عملیات نظامی ویژه نیز می‌پردازد. این گزارش بیان می‌کند گروه‌های مسلح محلی تحت حمایت امارات متحده عربی، موارد متعدد نقض حقوق بشر، ازجمله حبس‌های خودسرانه، ناپدیدشدگی‌های قهری و اعمال شکنجه در زندان‌های مخفیانه در جنوب این کشور را انجام می‌دهند.
این گزارش به اقدام گروهی از کارشناسان عالی‌رتبه سازمان ملل در خصوص مستندسازی بخش اعظم موارد نقض حقوق بشر مرتکب شده از سوی امارات متحده عربی در یمن که در سال ۲۰۱۷ میلادی توسط شورای حقوق بشر ایجاد شد، اشاره کرده است. گزارش اضافه می‌کند امارات متحده عربی و شرکای ائتلافی آن در ماه جاری میلادی، به دلیل مستندسازی‌های موشکافانه انجام شده از سوی این گروه از کارشناسان و درخواست آن‌ برای اجرای عدالت، با تحت فشار قرار دادن اعضای شورای حقوق بشر، سرانجام موفق به خاتمه دادن به فعالیت این گروه شدند و جالب‌تر اینکه امارات متحده عربی به‌رغم ارتکاب تمامی موارد نقض حقوق بشر در داخل و خارج از کشور، برای یک دوره سه ساله جهت فعالیت در شورای حقوق بشر برگزیده شده است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.hrw.org/news/2021/10/28/expo-2020-dubai-how-would-honest-yemen-pavilion-look

“ تلاش امارات برای سرپوش گذاشتن بر نقض حقوق بشر در یمن در سایه نمایشگاه اکسپوی دبی ۲۰۲۰ ”