بیانیه کارشناسان سازمان ملل در خصوص بررسی مرگ کودکان در کرانه باختری

کد بلاگ : #6334
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 17 شهریور 1400 15:25
تعداد بازدید کننده : 179
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بیانیه کارشناسان سازمان ملل در خصوص بررسی مرگ...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
کارشناسان سازمان ملل متحد حمله به سازمانی غیردولتی در کرانه باختری را محکوم کرده و از اسرائیل درخواست کرده‌اند تا مرگ کودکان را به شکلی جدی بررسی کند.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در تاریخ 13 اوت 2021 از دولت رژیم صهیونیستی درخواست کردند اسناد محرمانه و تجهیزات اداری را که ارتش این کشور از دفتر بین‌المللی دفاع از کودکان در فلسطین (DCIP) در البیره واقع در کرانه باختری ضبط کرده است را در اسرع وقت بازگرداند. کارشناسان می‌گویند: «ما عمیقا نگران مداخله ارتش اسرائیل در فعالیت‌های حقوق ‌بشری یک سازمان مردم نهاد مشهور و معتبر هستیم». رایانه‌ها، هارد دیسک‌ها، اتصال دهنده‌ها و سایر ملزومات در حمله شبانه آخر ماه ژوئیه از دفتر بین‌المللی دفاع از کودکان فلسطینی ضبط شده است. کارشناسان اظهار می‌کنند: «کار ضروری سازمان‌های جامعه‌مدنی و بین‌المللی فلسطینی و اسرائیلی ایجاد و افزایش ظرفیت مسئولیت‌پذیری در مورد مستندسازی و بررسی اتفاق‌های آسیب‌زننده به حقوق بشر در سرزمین اشغالی فلسطین می‌باشد». «در سال‌های اخیر، دفتر بین‌المللی دفاع از کودکان فلسطینی به طور انتقادی و دقیق در مورد الگوهای دستگیری، نقص عضو و کشتار کودکان فلسطینی توسط ارتش رژیم صهیونیستی در کرانه باختری اشغالی، از جمله قدس شرقی و غزه گزارش‌هایی منتشر کرده است. سکوت یا ممانعت از این فعالیتها نقض حقوق اساسی بیان و اجتماعات بشری است و اسرائیل متعهد شده از طریق تصویب دو میثاق بین المللی 1966 از آن حمایت کند».
از ابتدای سال تا پایان ژوئیه 2021، نیروهای نظامی اسرائیل 11 کودک فلسطینی را در کرانه باختری کشتند. این آمار بیشتر از مرگ ثبت شده کودکان فلسطینی در سال 2020 است. همچنین گزارش شده است که 67 کودک فلسطینی در غزه درگیری‌های ماه مه 2021 کشته شده‌اند. گزارشگران عنوان می‌کنند «زندگی همه غیرنظامیان در سرزمین‌های اشغالی تحت قوانین بین المللی محافظت و حمایت می‌شود. این امر به ویژه در مورد حقوق کودکان بیشتر صادق است». در بخشی از این بیانیه گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، گزارشگر ویژه ترویج و ارتقاء حق آزادی بیان، گزارشگر ویژه حق آزادی اجتماعات مسالمت‌آمیز و گزارشگر ویژه وضعیت مدافعان حقوق بشر بیان می‌کنند «ما از انتقادات دیرینه در خصوص عدم شفاف‌سازی و تحقیقات بی‌طرفانه در مورد نقض آشکار حقوق بشر فلسطینیان توسط ارتش اسرائیل آگاه هستیم. بر این اساس، ما از دولت اسرائیل درخواست می‌کنیم با جامعه بین‌المللی جهت ایجاد یک نهاد بی‌طرف در راستای انجام تحقیقات شفاف، بدون محدودیت و عمومی در مورد این مرگ‌ها مطابق با استانداردهای حقوق بین‌الملل همکاری کند و نتایج به دست آمده از این تحقیقات را برای اجتناب از تکرار این الگوی تراژدی در آینده مورد استفاده قرار دهد».

کارشناسان سازمان ملل همچنین از اسرائیل درخواست کردند تا به طور کامل به اعلامیه مدافعان حقوق بشر که در مجمع عمومی سازمان ملل در سال 1998 به تصویب رسید، احترام بگذارد. کارشناسان بیان می‌کنند: «یک قدرت اشغالگر با تعهد واقعی به حقوق بشر از مدافعان حقوق بشر محافظت و کار آن‌ها را تشویق می‌کند نه اینکه با محروم کردن و آزار دادنشان آنان را ساکت کند». « چنین دولتی باید به بررسی‌های انتقادی مدافعان احترام بگذارد، حتی اگر گزارش‌ها و اتهامات آنها رفتار دولتمردان را مورد بازخواست قرار دهد. و چنین دولتی- حتی یکی از اشغالگران نظامی با سابقه طولانی- می پذیرد که حقوق بشر باید تنها به عنوان آخرین اقدام نقض شود و سپس تنها به عنوان رفتاری مضر و نقض شده مورد بازبینی قضایی قرار گیرد ».

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=27381&LangID

 

“ بیانیه کارشناسان سازمان ملل در خصوص بررسی مرگ کودکان در کرانه باختری ”