تحدید آزادی‌های دانشگاهی وانتقاد شدید از مدیریت دانشگاه تورنتو

کد بلاگ : #6185
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 29 اردیبهشت 1400 14:45
تعداد بازدید کننده : 222
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
تحدید آزادی‌های دانشگاهی وانتقاد شدید از مدیریت...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان دیده‌بان حقوق بشر شرط ادامه همکاری علمی‌اش با دانشکده حقوق دانشگاه تورنتو را بر پایبندی به ارزش‌ها و اهتمام مدیریت دانشگاه برای حل دغدغه‌های موجود از جمله معامله بر سر آزادی آکادمیک و علمی دانشگاه عنوان کرده‌است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر، در تاریخ ۸ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، گزارشی را در خصوص انتقاد شدید از مدیریت دانشگاه تورنتو در رابطه با تحدید آزادی و تحت فشار قرار گرفتن از سوی گروه حامی رژیم اسرائیل، منتشر کرد. کمیته متصدی استخدام اساتید در دانشگاه تورنتو دکتر ولنتینا آزارووا ، را به اتفاق آراء، به ریاست برنامه بین‌المللی حقوق بشر در دانشکده حقوق این دانشگاه انتخاب کرد. این در حالی بود که رئیس دانشگاه تورنتو از استخدام آزارووا ممانعت به عمل آورد. در راستای حل این مشکل، دانشگاه یکی از قضات بازنشسته دیوان عالی کانادا را جهت بررسی این تصمیم منصوب کرد. بسیاری از اساتید دانشگاه معتقدند مهمترین دلیل ممانعت از استخدام دکتر آزارووا ، فعالیت‌های دانشگاهی و علمی انتقادی وی علیه سوابق حقوق بشری رژیم اسرائیل است. در همین راستا قاضی نیز در گزارش خود، بر دست‌های پشت پرده و تلاشی پنهانی در راستای ممانعت از استخدام آزارووا، به‌عنوان گزینه‌ای برای تصدی این سمت اشاره کرده‌است. بنا به گفته قاضی پرونده قبل از پایان یافتن مراحل استخدام آزارووا، یکی از اعضاء سابق هیأت مدیره مرکز امور اسرائیلی و یهودی که یکی از حامیان اصلی مالی دانشگاه نیز به شمار می‌آید در تماسی با دانشگاه در خصوص به راه افتادن کارزار و اعتراض عمومی در پی استخدام آزارووا و نهایتاً آسیب به اعتبار این نهاد و همچنین تأمین بودجه به مدیریت دانشگاه هشدار داده بود. با این حال قاضی در نهایت، عنوان کرده که فشارهای خارجی عامل تعیین کننده در عدم استخدام خانم آزارووا نبوده و دلیل اصلی، مشکلات مهاجرتی ایشان بوده‌است.
گفتنی است نتیجه‌گیری نهایی قاضی، توسط تعدادی از اساتید دانشگاه کانادا رد شده و آنان کماکان معتقدند فشار لابی اسرائیلی، عامل اصلی عدم استخدام این استاد منتقد سیاست‌های اسرائیل بوده‌است. به همین دلیل این کانون از ۷۲ هزار عضو خود درخواست کرده‌است هرگونه برنامه سخنرانی یا قبول سمتی از سوی دانشگاه، را تا زمان اقدام این نهاد به اتخاذ تدابیر نپذیرند. در این گزارش همچنین به همکاری همسر دکتر آزارووا با سازمان دیده‌بان حقوق بشر اشاره شده‌است. گفتنی است سازمان دیده‌بان حقوق بشر شرط ادامه همکاری علمی‌اش با دانشکده حقوق دانشگاه تورنتو را بر پایبندی به ارزش‌ها واهتمام مدیریت دانشگاه برای حل دغدغه‌های موجود از جمله معامله بر سر آزادی آکادمیک و علمی دانشگاه عنوان کرده‌است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت


https://www.hrw.org/news/2021/04/28/university-torontos-leadership-draws-fire-over-academic-freedom

“ تحدید آزادی‌های دانشگاهی وانتقاد شدید از مدیریت دانشگاه تورنتو ”