بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت در خصوص جنایات اخیر رژیم اسراییل در غزه

: #6179
تاریخ انتشار : دوشنبه, 27 اردیبهشت 1400 15:16
تعداد بازدید کننده : 153
ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت در خصوص...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان دفاع از قربانیان خشونت همراستا با بسیاری از سمن‌های ملی و بین‌المللی معتقد است اسراییل قصد دارد تا سلطه یهودیان اسرائیلی را بر فلسطینیان در سراسر مناطق اشغالی حفظ کند.

در چند روز گذشته، متاسفانه حملات، بمباران و خشونت‌های شدید رژیم اسراییل علیه فلسطینیان موجب کشته و زخمی شدن صدها فلسطینی شده است که در میان آنها ده‌ها کودک و زن مشاهده می‌شود. تا شامگاه جمعه ۱۲۱ فلسطینی از جمله ۳۱ کودک جان خود را از دست داده و بیش از ۹۰۰ نفر زخمی شده‌اند. این حملات همچنین آسیب‌های فراوانی به زیرساخت‌های شهری فلسطینیان وارد آورده است. در همین حال، حمله هوایی ارتش اسرائیل به ساختمانی ۱۵ طبقه که دفاتر رسانه‌های بین‌المللی از جمله الجزیره و آسوشیتد پرس در آن قرار داشتند موجب شگفتی ناظران بین‌المللی و فعالان حقوق بشر شده است. سازمان دفاع از قربانیان خشونت همراستا با بسیاری از سمن‌های ملی و بین‌المللی معتقد است اسراییل قصد دارد تا سلطه یهودیان اسرائیلی را بر فلسطینیان در سراسر مناطق اشغالی حفظ کند. بر مبنای یافته‌های سازمان دیده‌بان حقوق بشر، در مناطق اشغالی این هدف با ظلم نظام‌مند و اقدامات غیرانسانی نسبت به فلسطینی‌ها همراه شده و جرم آپارتاید رخ داده است.
براساس کنوانسیون آپارتاید و اساسنامه رم، جرم آپارتاید از سه عنصر اصلی تشکیل شده است:
۱- هدفِ حفظ سلطه یک گروه نژادی بر گروه دیگر،
۲- ظلم سیستماتیک یک گروه نژادی بر گروه دیگر و
۳- انجام گسترده یا سیستماتیک یک یا چند عمل غیرانسانی یک گروه نژادی بر گروه دیگر.
ما معتقدیم مقامات رژیم اسراییل به خاطر رفتار تبعیض آمیز علیه فلسطینیان، مصادره زمین‌های آنان، ممنوعیت ساخت و ساز که منجر به جا به جایی اجباری آنان شده، انکار حق اقامت، محدودیت آزادی رفت و آمد و نقض حقوق اساسی فلسطینیان، مرتکب جنایت علیه بشریت و آزار و شکنجه هم شده‌اند. متاسفانه گرچه نقض‌های حقوق بشری رژیم اسراییل علیه فلسطینیان بصورتی سیستماتیک ادامه دارد و سال‌هاست که فلسطینیان از خانه و خاک خود بیرون رانده می‌شوند، اما دولت‌های غربی نه تنها اقدامات اسراییل را محکوم نمی‌کنند بلکه غالبا حملات آن را در راستای دفاع از خود می‌دانند. در این میان رفتار برخی دولت‌های عربی و اسلامی منطقه نیز محل نقد فراوان است که با عادی‌سازی روابط خود با رژیم اسراییل و همچنین سکوت و انفعال خود در جنایات اسراییل موجب جنگ افروزی و زیاده خواهی هر چه بیشتر این رژیم شده‌اند. بر این اساس سازمان دفاع از قربانیان خشونت ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت حقوق بشر فلسطینیان و با محکومیت جنایات اسراییل؛
- از جامعه بین‌الملل و سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر و حقوق بشردوستانه می‌خواهد تا به سیاست‌های تجاوزگرانه، اشغالگرانه و محاصره سازمان یافته غزه توجه کرده و برای شناسایی حقوق اساسی فلسطینیان برای تعیین سرنوشت و تمامیت ارضی اقدام کنند.
- از جامعه بین‌المللی و سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهد نسب به بی توجهی این رژیم به تعداد قابل توجهی از قطعنامه‌های بین المللی از جمله 452 (1979) و 2334 (2016) و عدم اجرای تعهدات و قوانین بین‌المللی توسط اسراییل با آن به عنوان یک متخلف و ناقض حقوق بشر رفتار کنند.
از مجامع حقوق بشری بین‌المللی و گزارشگر ویژه سرزمین‌های اشغالی سازمان ملل متحد می‌خواهد نسبت به مستند‌سازی و گزارش دقیق جنایات اخیر حملات هوایی به غزه اقدام و آن را محکوم نماید.
از دولت‌های اسلامی درخواست می‌کند با ثبت درخواست تشکیل یک جلسه ویژه در شورای حقوق بشر، به وضعیت دهشت‌بار فعلی رسیدگی نمایند. رژیم اسراییل تاکنون رکورد‌دار تعداد قطعنامه‌های دریافتی از مجمع عمومی سازمان ملل، کمیسیون سابق حقوق بشر و همچنین شورای حقوق بشر و در همان حال بیشترین تعداد جلسات ویژه شورای حقوق بشر است. رفتارهای چند روز گذشته نشان می‌دهد که صدور این تعداد قطعنامه و این تعداد جلسه علل خوبی داشته است. آن‌هم در زمانی که مقامات این رژیم با کمک آمریکا تلاش داشته‌اند تا شورای حقوق بشر را متهم به تمرکز ناعادلانه بر موضوع اسراییل نموده و دستور کار موضوعی بررسی نقض حقوق بشر در فلسطین را از دستور کار شورا خارج نمایند.

“ بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت در خصوص جنایات اخیر رژیم اسراییل در غزه ”