بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت به مناسبت روز جهانی زن

: #6113
تاریخ انتشار : دوشنبه, 18 اسفند 1399 9:20
تعداد بازدید کننده : 170
ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت به مناسبت...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
منشور سازمان ملل اولین سند بین‌المللی در راستای احقاق حقوق زنان در مقیاس جهانی است و لذا این سازمان می‌بایست استانداردها، برنامه‌ها، استراتژی‌ها و اهدافی را دنبال کند تا با رفع چالش‌های پیش رو، موقعیت زنان را در سراسر جهان ارتقا داده و توسعه ی پایدار، صلح، امنیت و حقوق بشر را بیش از پیش تقویت نماید.

روز جهانی زن، هر ساله در تاریخ 8 مارس برای یاداوری اهمیت حقوق زنان و عدالت جنسیتی و مبارزه با تبعیض گرامی داشته می‌شود. این روز، در واقع روزیست برای نگریستن به حرکت‌های پیشِ‌رو برای باز کردن راه شکوفایی استعدادها و فرصت‌هایی که در انتظار نسل آینده زنان است.
روز جهانی زن، روزی به منزله اتحاد زنان دنیا برای حقوق خود، برابری و عدم تبعیض است. این حقوق شامل همه زمینه‌ها همچون موارد علمی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است. اگرچه در دهه‌های اخیر، پیشرفت‌های زیادی در حقوق و جایگاه زنان در کشورها ایجاد شده است اما همچنان زنان تا جایگاه اصلی خود فاصله داشته و در تمام کشورها از تبعیض رنج می‌برند. بطور نسبی درامد زنان در اکثر کشورهای مترقی نیز نسبت به مردان کمتر است، امکانات آموزشی و بهداشتی برای زنان محدودتر است، سه چهارم بی‌سوادان جهان را زنان تشکیل می‌دهند و زنان بخش گسترده‌تری از قربانیان و مهاجران دوران جنگ را تشکیل می‌دهند.
منشور سازمان ملل اولین سند بین‌المللی در راستای احقاق حقوق زنان در مقیاس جهانی است و لذا این سازمان می‌بایست استانداردها، برنامه‌ها، استراتژی‌ها و اهدافی را دنبال کند تا با رفع چالش‌های پیش رو، موقعیت زنان را در سراسر جهان ارتقا داده و توسعه¬ی پایدار، صلح، امنیت و حقوق بشر را بیش از پیش تقویت نماید. سازمان دفاع از قربانیان خشونت به عنوان سازمان مردم‌نهادی که هر نقض حقی را نوعی خشونت تلقی می‌کند، حقوق زنان را جز جدایی ناپذیر حقوق بشر می‌داند و از مجامع داخلی و بین‌المللی و جامعه‌ی مدنی می‌خواهد تا بیش از پیش به زنان و نیازهای آنان توجه داشته و برای پاسداشت حقوق آنان و رسیدن به عدالت جنسیتی اقدامات همه‌ جانبه‌ای را انجام دهند.
ما معتقدیم روز جهانی زن باید تلاشی باشد تا این روز را به فرصتی برای انعکاس دستاوردهای به دست آمده و کنش های شجاعانه زنان و نیز عزم راسخ آنان برای احقاق حقوق خود تبدیل کرده و این پیشرفت‌ها را گرامی بدارد. توانمند سازی زنان، از طریق فعالیت‌های خود آنان و نیز اصلاح ساختار سیاسی اجتماعی جوامع، می‌تواند نقشی اساسی در پیش‌برد جایگاه و موقعیت زنان ایفا کند.
بنا بر موضوع اعلام شده برای سال ۲۰۲۱ میلادی “نقش زنان در رهبری جوامع و حرکت بسوی آینده‌ای عادلانه در جهان باکرونا و پسا کرونا” را می‌توان این‌گونه ارزیابی کرد که زنان در این برهه از تاریخ بسیار موفق بوده‌اند. زنان با وجود احساسات و هیجانات لطیف خود نشان داده‌اند که در برابر شرایط بحرانی مقاوم‌تر بوده و با مسئولیت‌پذیری مضاعف سبک جدید زندگی را در دوران همه‌گیری بر عهده گرفته و به دنبال راهکارهای مناسب برای حل مسائل دشوار می‌باشند.
زنان علاوه بر مسئولیت‌های چندگانهِ کارهای خانه، تربیت و مراقبت از فرزندان و اعضای خانواده و در دوران معاصر با کارهای بیرون از منزل نیز بار بیشتری از زندگی را به دوش می‌کشند و با پیامد حاصل از تدابیر قرنطینه در ایام همه‌گیری کووید ۱۹ نیز با دشواری‌های بیشتری مواجه شده‌اند.
اما زنان با وجودِ تحمل شرایط ناعادلانه و دشواری‌های بسیار چه قبل از بیماری همه‌گیر و چه در حال حاضر ثابت کرده‌اند که می‌توانند از پس مشکلات زندگی بر آمده و در این روزها در برابر ویروس کرونا نیز عملکرد موثرتری را ارائه دهند.
گفتنی است با وجود تمام تلاش‌های صورت گرفته در سال‌های اخیر برای ایجاد برابری جنسیتی هنوز تفاوت‌ها و شکاف‌هایی برای دستیابی به حقوق برابر بین زنان و مردان در سراسر دنیا وجود دارد که نیازمند تلاش بیشتر می‌باشد. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در بخشی از پیام خود به مناسبت روز جهانی زن این‌گونه آورده است که از همه کشورها، شرکت‌ها و موسسات می‌خواهم که اقدامات و سهمیه‌های ویژه‌ای را برای پیشبرد مشارکت برابر زنان و دستیابی آنان به تغییرات سریع اتخاذ نمایند تا بتوانیم برای نسل‌های آینده محرومیت‌ها و نابرابری‌ها را پشت سر گذارده و با مشارکت‌های بیشتر زنان که مفید می‌باشد پیشرفت را به سمت اهداف توسعه پایدار بیش از پیش سوق دهیم.

 

“ بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت به مناسبت روز جهانی زن ”