بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت به مناسب روز جهانی حقوق بشر

: #6057
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 19 آذر 1399 7:39
تعداد بازدید کننده : 313
ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت به مناسب...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
حق سلامت و بهداشت عمومی و همگانی از اصول اولیه حقوق بشر است که امسال به دلیل شیوع ویروس کووید ۱۹ باید مورد توجه بیشتری باشد.

بیش از ۷۲ سال از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر می‌گذرد. اعلامیه‌ای که در آن برای انسان‌ها فارغ از نژاد، مذهب، جنسیت، رنگ پوست و ... برابری، آزادی، عدالت و صلح را خواستار شده بود.
سازمان ملل متحد شعار امسال روز جهانی حقوق بشر را مبتنی بر پاندمیک کووید ۱۹ (‌بهبود بهتر) انتخاب کرده است. امری که تا به امروز موجب مبتلا شدن بیش از ۶۷ میلیون و مرگ بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در جهان شده است.
حق سلامت و بهداشت عمومی و همگانی از اصول اولیه حقوق بشر است که امسال به دلیل شیوع ویروس کووید ۱۹ باید مورد توجه بیشتری باشد.
در حالی که همه کشورها در حال مبارزه نفس‌گیر و سخت و با این بیماری و تبعات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی آن هستند، کار کشور ما به دلیل تحریم‌های یکجانبه فراگیر و غیر‌انسانی آمریکا بسیار سخت‌تر از سایر کشورهای جهان بوده است. به طوری که برای تهیه کیت‌های تشخیص و دستگاه‌های اکسیژن‌ساز با کیفیت مناسب در ماه‌های نخست شیوع این بیماری با مشکلات فراوانی مواجه بود.
آنچه که در روز جهانی حقوق بشر با توجه به خبرهایی مبنی واکسیناسیون سراسری کشورها در مواجهه با این ویروس باید به آن توجه کرد، موضوع توزیع عادلانه این واکسن بین تمامی کشورهای جهان از حیث میزان دسترسی و زمان‌بندی مناسب است.
سازمان ملل متحد و زیر مجموعه های تخصصی آن در موضوع سلامت (سازمان بهداشت جهانی) به عنوان نهاد بین‌المللی که بسیاری از کشورها در آن عضویت دارند باید بر نحوه توزیع و دسترسی این واکسن نظارت و مانع از شکاف بین دولت‌های توسعه‌یافته و توسعه‌نیافته شود.
سازمان دفاع از قربانیان خشونت تاکید می نماید که اختلافات و رقابت‌های سیاسی بین کشورها که در مورد کشورما به صورت تحریم های فراگیر رخ داده است، نباید موجب عدم دسترسی به این واکسن‌ها و از آن مهمتر، مجموعه فرایند پیشگیری و درمان این بیماری شود.
ما این روز را گرامی می‌داریم، با این امید که زمانی فرا برسد که سایه تبعیض‌ها، بی‌عدالتی‌ها و زورگویی‌های ناشی از رفتار و عملکرد یکجانبه برخی کشورها، از فراز سازمان ملل متحد دور شود.

“ بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت به مناسب روز جهانی حقوق بشر ”