بیانیه سازمان دفاع به مناسبت روز بین‌المللی امحای خشونت علیه زنان

: #4905
تاریخ انتشار : شنبه, 3 آذر 1397 12:18
تعداد بازدید کننده : 537
ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بیانیه سازمان دفاع به مناسبت روز بین‌المللی...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
خشونت علیه زنان و دختران یکی از شایع‌ترین و مخرب‌ترین نقض‌های حقوق بشری در جهان امروز است که از دیرباز تا کنون همواره در اغلب موارد، به خاطر شرم و حیا، سکوت و مصونیت، خاموش و پنهان باقی مانده است و مانعی بر سر راه برابری، عدالت، توسعه، صلح و حقوق بشر است.

خشونت علیه زنان و دختران یکی از شایع‌ترین و مخرب‌ترین نقض‌های حقوق بشری در جهان امروز است که از دیرباز تا کنون همواره در اغلب موارد، به خاطر شرم و حیا، سکوت و مصونیت، خاموش و پنهان باقی مانده است و مانعی بر سر راه برابری، عدالت، توسعه، صلح و حقوق بشر است.
خشونت علیه زنان خود را در سنین مختلف، مکان‌های متفاوت و در ابعاد مختلف فیزیکی، جنسی و روانی نشان می‌دهد، از جمله ضرب و شتم، آزار روانی، تجاوز، کودک آزاری، ازدواج اجباری، آزارهای سایبری، قاچاق انسان، بردگی و استثمار جنسی، ختنه زنان، ازدواج کودکان و... . برخی گروه‌های آسیب‌پذیرتر از جمله مهاجران و پناهنده‌ها، افراد مسن‌تر یا خردسالان، گروه‌های اقلیت و معلولان خشونت‌های بیشتری را تجربه می‌کنند.
در کشورهایی که شکاف جنسیتی میان زنان و مردان بیشتر است، اعمال خشونت علیه زنان بالاتر است. آنچه بیش از تصویب کنوانسیون‌ها و اسناد بین المللی اثربخش به نظر می‌رسد، توانمندسازی، افزایش آگاهی در مورد خشونت علیه زنان و آموزش سطوح مختلف جامعه از جمله قانون گذاران است. هنوز راه زیادی باقی است و حدود یک سوم کشورهای دنیا (49 کشور) در قوانینشان از زنان در برابر خشونت خانگی هیچ حمایتی نکرده‌اند. طبق آمار سازمان جهانی بهداشت بیش از 35 درصد زنان در جهان در طول زندگی خود خشونت فیزیکی و/یا جنسی را تجربه کرده‌اند.
موضوع امسال سازمان ملل یعنی «جهان را نارنجی کن: # من ‌را‌هم ‌بشنو»(۱) خواهان تلاشی جهانی و متحد برای پایان دادن به خشونت علیه زنان است و گرامی‌داشت آن مانند سال‌های گذشته از روز 25 نوامبر تا 10 دسامبر ادامه یافته و حاکی از ارتباط مستقیم و مهم حقوق زنان و حقوق بشر است.
سازمان دفاع از قربانیان خشونت، به عنوان یک سازمان غیردولتی بین‌المللی فعال در زمینه حقوق بشر و احقاق حق قربانیان خشونت، معتقد است که تبعیض جنسی و هنجارهای موجود در فرهنگ‌ها در پذیرش خشونت مبتنی بر جنسیت از جمله ریشه‌های مهم خشونت علیه زنان است؛ لذا ضمن بزرگداشت روز جهانی امحای خشونت علیه زنان، از تمامی نهادهای داخلی و بین‌المللی از جمله ارگان‌های سازمان ملل، دولت‌ها، جامعه مدنی، مدارس و دانشگاه‌ها، بخش خصوصی، رهبران مذهبی، نهادهای ورزشی و افراد دعوت می‌کند تا تمام توان اجرایی و تکنیکی خود را برای ارتقا وضعیت حقوق بشر زنان به کار گیرند.
در جهانی که حقوق بشر با ابزار قدرت آشکارا نقض می‌شود، تنها راه پیش‌روی مدافعان و فعالان حقوق بشر پافشاری بر اصول و ارزش‌های حقوق بشری است. ما بر این باور هستیم که دنیای عاری از خشونت جهان زیباتری برای زندگی همه افراد بشر است.

 

1. Orange the World: #HearMeToo

“ بیانیه سازمان دفاع به مناسبت روز بین‌المللی امحای خشونت علیه زنان ”