بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت در خصوص روز جهانی محیط زیست

: #4577
تاریخ انتشار : یکشنبه, 13 خرداد 1397 11:28
تعداد بازدید کننده : 548
ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت در خصوص...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
روز جهانی محیط زیست، روزی است که از سوی سازمان ملل برای افزایش آگاهی مردم درمورد حفظ و حمایت از محیط زیست و ترغیب سیاستمداران به گرفتن تصمیماتی برای رویارویی با تخریب محیط زیست و گونه‌های زیستی‌جانوری، انتخاب شده است.

 روز جهانی محیط زیست، روزی است که از سوی سازمان ملل برای افزایش آگاهی مردم درمورد حفظ و حمایت از محیط زیست و ترغیب سیاستمداران به گرفتن تصمیماتی برای رویارویی با تخریب محیط زیست و گونه‌های زیستی‌جانوری، انتخاب شده است.

متاسفانه انسانها همواره خواسته یا ناخواسته، روند طبیعی محیط زیست خود را تهدید کرده اند. هر روز درختان بسیاری قلع و قمع می شوند، آب ها به هدر رفته و آلوده می شوند، جنگل های طبیعی ازمیان می روند، بسیاری از گونه های زیستی در حال انقراض هستند و صدها گونه به علت از دست دادن زیستگاه های خود، نابود شده اند، لایه اوزون در معرض نابودی و زمین در معرض گرمایش شدید قرار گرفته است.
فعالیت‌های صنعتی، خصوصا در کشورهای صنعتی و قدرتمند، به بحران های محیط زیستی و تغییرات اقلیمی(1) از جمله گرم شدن زمین بسیار دامن زده است و نگرانی از جایی بیشتر می شود که کشوری صنعتی چون ایالات متحده آمریکا به راحتی از توافق پاریس(2) خارج شده و منافع اقتصادی خود را بر حق محیط زیست سالم تمام ساکنان زمین، اولویت می‌بخشد. چنین نگرش غیرمسئولانه‌ای در برابر بحرانهای جهانی، موجب تسهیل فجایع بزرگ در نقض حقوق بشری مرتبط با محیط زیست برای ساکنان زمین شده است.
در ایران، تشدید روند تغییرات اقلیمی اثرات مخربی را بر کشور تحمیل کرده است. کاهش شدید باران و برف در ایران و خشکسالی بحرانی جدی است که می‌تواند مسبب نزاع‌ها و خشونت‌های منطقه شود. همچنین باید آلودگی هوای کلان‌شهرها و معضل ریزگردهای ناشی از خشکسالی‌های گسترده و سدسازی‌های نامناسب در برخی کشورهای همسایه را نیز به لیست مشکلات محیط زیستی که حق حیات و سلامت ایرانیان را تهدید می کند و بر اقتصاد و کشاورزی کشور اثر مخربی دارد، افزود. افزایش مشکلات زیست محیطی در سالهای اخیر، لزوم توجه به این مسائل را بیش از پیش پررنگ ساخته است.
از سویی، خطر تهدید محیط زیست در جنگها را نیز نباید فراموش کرد. این جنگ‌ها سال‌هاست که در خاورمیانه در جریان است و تخریب‌های ناشی از جنگ‌های یمن، سوریه، و عراق خسارات جبران‌ناپذیری به اکوسیستم منطقه وارد کرده است. انواع مین‌های خنثی نشده، ایجاد پل و سد در مسیر اصلی رودخانه ها و در مسیر مهاجرت ماهی ها، ایجاد پایگاه ها در اطراف اکوسیستم های حساس، آلودگی تالابها و اکوسیستم¬های آبی، آلودگی های نفتی و... بعنوان نمونه هایی از عوامل مخرب محیط زیست در اثر جنگ مطرح هستند.
سازمان دفاع از قربانیان خشونت بر این باور است که بهره برداری از طبیعت، حفظ کرامت انسانی و تحقق امنیت و عدالت، توسعه و رشد نسلهای آینده، رابطه بسیار نزدیکی با یکی از مهمترین اهداف توسعه پایدار یعنی حفظ محیط زیست و مسائل زیست محیطی دارد و هر گونه آسیب و تخریب طبیعت، بر بهره مندی از حیاتی‌ترین حقوق بشری تاثیرگذار است.
ما معتقدیم موضوع امسال روز محیط زیست، یعنی «غلبه بر آلودگی پلاستیک »(3) به حق باید جدی گرفته شود. این موضوع در واقع توجه همگان را به این مهم جلب می کند که چطور می توانیم در زندگی روزمره خود برای کاهش بار سنگین آلودگی پلاستیکها در زمین اقدامی انجام دهیم. ایجاد تغییراتی توسط همه ی افراد، سازمانها و دولتها با همکاری یکدیگر برای مبارزه با چالشهای بزرگ محیط زیستی زمانه¬ی حاضر.
این سازمان امیدوار است که با همکاریهای بین المللی و منطقه ای بیش از پیش، فرصت‌هایی برای حفظ محیط زیست و کاهش تهدیدات آن به وجود آید. با افزایش آگاهی‌های عمومی، پایبندی دولتها به حفظ و حمایت از محیط زیست و با اقداماتی چون بهینه سازی سوخت و انرژی، افزایش فضاهای سبز و جلوگیری از تخریب جنگل‌ها، بازیافت مواد و استفاده از انرژی‌های جایگزین سوخت‌های فسیلی مانند باد و خورشید، اصلاح الگوی کشاورزی و آبیاری، استفاده از روشهای نوین و.. می توان تخریب محیط زیست و اثرات منفی آن بر زندگی بشر را کنترل کرد.

1-Climate chang 
2-Paris climate agreement
3-"Beat Plastic Pollution"

“ بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت در خصوص روز جهانی محیط زیست ”