بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت در مورد تصمیم آلمان برای توقف صادرات اسلحه به عربستان

: #4544
تاریخ انتشار : شنبه, 5 خرداد 1397 9:16
تعداد بازدید کننده : 512
ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت در مورد...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت در مورد تصمیم دولت آلمان برای توقف صادرات اسلحه به عربستان سعودی.

دولت آلمان در یک تصمیم تاریخی اعلام کرده است که صادرات اسلحه به عربستان سعودی و سایر اعضای ائتلاف عربی در جنگ با یمن را متوقف خواهد کرد. این یک نقطه عطف برای دولت آلمان است تا سیاست‌های صادرات سلاح خود را با هنجارهای حقوق بشر هماهنگ نماید. مدافعان حقوق بشر به طور پیوسته عربستان سعودی را به دلیل اقدامات این کشور در یمن به ارتکاب جنایت جنگی متهم کرده اند. از زمان آغاز عملیات نظامی ریاض در سال 2015 در یمن، بیش از 5،200 غیرنظامی کشته و 8،800 نفر زخمی برجای مانده است.
حملات گسترده و بی‌پروای ائتلاف به رهبری سعودی در سه سال گذشته، پیامدهای مخربی در زندگی مردم عادی ایجاد کرده است. غیرنظامیان اولین قربانیان این جنگ بوده‌اند که با جابجایی مواجه شده‌اند، امکانات اولیه زندگی خود را از دست داده‌اند و نظاره‌گر تخریب زیرساخت‌های شهری سرزمین خود بوده‌اند. عربستان سعودی و ائتلاف عربی آن، با بیش از یک میلیارد دلار بودجه، به فقیرترین کشور خاورمیانه، یمن حمله کردند برای آغاز یک فاجعه عظیم انسانی، اقتصادی و زیست محیطی در این کشور. پیامدهای این جنگ، که یکی از فاجعه بارترین جنگ‌ها در دهه‌های اخیر است، غیرنظامیان را بیش از سربازان هدف قرار داده‌است.
با این حال، کشورهایی همچون ایالات متحده، انگلیس، کانادا و فرانسه همچنان به معاملات سودمند سلاح با سعودی‌ها و سایر اعضای ائتلاف ادامه می‌دهند. طبق آمار موجود، دولت بریتانیا در سه سال گذشته، بیش از 4.6 میلیارد پوند تجارت اسلحه با عربستان سعودی صورت داده است. در سال 2014، عربستان سعودی و کانادا یک قرارداد اسلحه به ارزش 14.8 میلیارد دلار امضا کردند. داده‌های منتشر شده از گزارش فروش تسلیحات فرانسه در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که این کشور ۲۷۰ خودروی زرهی به عربستان صادر کرده که در مقوله صادرات این خودروهای جنگی رقمی قابل توجه است. ارقام تنها بخش کوچکی از تجارت اسلحه چند میلیارد دلاری برخی از کشورها با عربستان سعودی و متحدان آن است.
در دنیای بهم پیوسته امروز، مسئولیت صلح و امنیت بین‌المللی در کنار حمایت از حقوق بشر، وظیفه همه اعضای جامعه بین‌المللی است. و این وظیفه با ادامه تجارت سلاح‌های مرگبار و فروش ماشین آلات نظامی به کشورهای جنگ طلب در تصادم است. سازمان دفاع از قربانیان خشونت به عنوان یک سازمان غیردولتی و مدافع حقوق بشر و حقوق بشردوستانه که فعالانه با معاملات سلاح در خاورمیانه مبارزه می‌کند، از اعضای جامعه بین‌المللی می‌خواهد که همچنان به تعهدات بین‌المللی خود برای حفظ صلح و دفاع از کرامت انسانی پای‌بند باشند. بر این اساس ODVV از همه کشورها دعوت می کند تا تجارت اسلحه خود را با کشورهایی که درحال جنگ با یمن هستند، متوقف کنند، همچنین مشارکت خود را در فاجعه انسانی درحال وقوع در یمن و کمک به دمیدن در شعله‌های جنگ و حملات هوایی علیه مردم بی دفاع متوقف نمایند.

“ بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت در مورد تصمیم آلمان برای توقف صادرات اسلحه به عربستان ”