بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت به مناسبت روز جهانی زن

: #4405
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 16 اسفند 1396 14:16
تعداد بازدید کننده : 575
ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت به مناسبت...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
روز جهانی زن، هر ساله در تاریخ 8 مارس برای یاداوری اهمیت حقوق زنان و عدالت جنسیتی و مبارزه با تبعیض گرامی داشته می‌شود.

روز جهانی زن، هر ساله در تاریخ 8 مارس برای یاداوری اهمیت حقوق زنان و عدالت جنسیتی و مبارزه با تبعیض گرامی داشته می‌شود. این روز، در واقع روزیست برای نگریستن به حرکت‌های پیشِ‌رو برای باز کردن راه شکوفایی استعدادها و فرصت‌هایی که در انتظار نسل آینده زنان است.
روز جهانی زن، روزی به منزله اتحاد زنان دنیا برای حقوق خود، برابری و عدم تبعیض است. این حقوق شامل همه زمینه‌ها همچون موارد علمی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است. اگرچه در دهه‌های اخیر، پیشرفت‌های زیادی در حقوق و جایگاه زنان در کشورها ایجاد شده است اما همچنان زنان تا جایگاه اصلی خود فاصله داشته و در تمام کشورها از تبعیض رنج می‌برند. بطور نسبی درامد زنان در اکثر کشورهای مترقی نیز نسبت به مردان کمتر است، امکانات آموزشی و بهداشتی برای زنان محدودتر است، سه چهارم بی‌سوادان جهان را زنان تشکیل می‌دهند و زنان بخش گسترده‌تری از قربانیان و مهاجران دوران جنگ را تشکیل می‌دهند.
منشور سازمان ملل اولین سند بین‌المللی در راستای احقاق حقوق زنان در مقیاس جهانی است و لذا این سازمان می‌بایست استانداردها، برنامه‌ها، استراتژی‌ها و اهدافی را دنبال کند تا با رفع چالش‌های پیش رو، موقعیت زنان را در سراسر جهان ارتقا داده و توسعه¬ی پایدار، صلح، امنیت و حقوق بشر را بیش از پیش تقویت نماید. سازمان دفاع از قربانیان خشونت به عنوان سازمان مردم‌نهادی که هر نقض حقی را نوعی خشونت تلقی می‌کند، حقوق زنان را جز جدایی ناپذیر حقوق بشر می‌داند و از مجامع داخلی و بین‌المللی و جامعه‌ی مدنی می‌خواهد تا بیش از پیش به زنان و نیازهای آنان توجه داشته و برای پاسداشت حقوق آنان و رسیدن به عدالت جنسیتی اقدامات همه‌ جانبه‌ای را انجام دهند.
ما معتقدیم روز جهانی زن باید تلاشی باشد تا این روز را به فرصتی برای انعکاس دستاوردهای به دست آمده و کنش های شجاعانه زنان و نیز عزم راسخ آنان برای احقاق حقوق خود تبدیل کرده و این پیشرفت‌ها را گرامی بدارد. توانمند سازی زنان، از طریق فعالیت‌های خود آنان و نیز اصلاح ساختار سیاسی اجتماعی جوامع، می‌تواند نقشی اساسی در پیش‌برد جایگاه و موقعیت زنان ایفا کند. سازمان دفاع از قربانیان خشونت، همدل با موضوع اعلام شده برای سال 2018 یعنی «زمان آن فرارسیده است: فعالان روستایی و شهری زندگی زنان را تغییر می‌دهند» (1) به طور قطع هر نوع خشونت علیه زنان، خصوصاً خشونت جنسی که امروز بیش از پیش دامن زنان و به ویژه قربانیان مخاصمات و مهاجران را گرفته است محکوم می‌نماید. و همچنین حمایت خود را از زنان روستایی که محرومیت دوچندانی را در زیرساخت‌ها و خدمات، کار و حمایت اجتماعی تجربه می‌کنند اعلام می‌دارد و معتقد است اقدامات ضروری و فوری برای احیای استانداردهای زندگی این زنان مانند امنیت غذایی و شغلی، آموزش و سلامت نیاز است.

 

(1) http://www.unwomen.org/en/news/in-focus/international-womens-day: “Time is now: Rural and urban activists transforming women’s lives”

“ بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت به مناسبت روز جهانی زن ”