بیانیه سازمان دفاع به مناسبت روز بین‌المللی امحای خشونت علیه زنان

: #4025
تاریخ انتشار : شنبه, 4 آذر 1396 10:31
تعداد بازدید کننده : 605
ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بیانیه سازمان دفاع به مناسبت روز بین‌المللی...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
روز جهانی "امحای خشونت علیه زنان" با هدف یادآوری عزم همگانی برای مبارزه با خشونت علیه زنان انتخاب شده است. خشونت علیه نیمی از جمعیت کره زمین، مانع توسعه اجتماعی و اقتصادی، گسترش صلح و امنیت و نیز مانع پیشرفت در ریشه‌کنی فقر، مبارزه با بیماری ها و بسیاری چالش های دیگر در بسیاری از نقاط دنیا شده است.

 

روز جهانی "امحای خشونت علیه زنان" با هدف یادآوری عزم همگانی برای مبارزه با خشونت علیه زنان انتخاب شده است. خشونت علیه نیمی از جمعیت کره زمین، مانع توسعه اجتماعی و اقتصادی، گسترش صلح و امنیت و نیز مانع پیشرفت در ریشه‌کنی فقر، مبارزه با بیماری ها و بسیاری چالش های دیگر در بسیاری از نقاط دنیا شده است. این نوع خشونت پیامد تبعیضی است که به شکل تاریخی علیه این بخش از جامعه انسانی صورت گرفته و خود را به اشکال مختلف بروز می دهد.
امروزه، حدود ۷5۰ میلیون دختر در سراسر جهان پیش از ۱۸ سالگی مجبور به ازدواج شده اند. همچنین یک نفر از هر سه زن در جهان در طول زندگی خود به شکل های مختلف خشونت فیزیکی یا جنسی را تجربه می کند. زنان و دختران در مجموع ۷۰ درصد از قربانیان قاچاق انسان را به خود اختصاص داده‌اند و از هر ۳ کودک قربانی قاچاق، ۲ نفر دختر بوده‌اند.(1) حدود 600 میلیون زن در کشورهایی زندگی می¬کنند که اساسا خشونت خانگی را جرم انگاری نکرده اند.(2)
عجیب آنجاست که در بسیاری از کشورها، کمتر از ۴۰ درصد زنانی که متحمل خشونت شده‌اند به دنبال کمک گرفتن هستند. با وجود گستردگی خشونت علیه زنان و تبعات زیان‌بار ناشی از آن، پنهان نگه داشتن تجربه خشونت و پرهیز زنان از واکنش فعال نسبت به آن، خود یکی از مشخصات خشونت علیه زنان در تمام جوامع است.
آسیب پذیری زنان در برابر خشونت به خصوص هنگام بحران هایی مانند جنگ ها و مخاصمات و مهاجرت و پناهندگی بسیار افزایش می یابد. خشونت هایی همچون تجاوز، بارداری اجباری؛ عقیم سازی اجباری و بردگی جنسی در هنگام جنگ، خود به عنوان ابزار جنگ توسط دشمن انجام می شود و اگرچه بسیاری از اسناد بین المللی حقوقی تجاوز هنگام مخاصمات را مصداق جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت می دانند اما شاهد حجم فزاینده ی این خشونت ها خصوصا در خاورمیانه و به ویژه توسط داعش در سوریه و عراق هستیم. همچنین زنان روهینگیا در این مورد با شرایط بحرانی روبه رو هستند. در این منطقه خشونت ها فیزیکی و جنسی به طور سیستماتیک برای نابودسازی فرهنگ اسلامی عفاف علیه آنان به کار می رود.
از سویی، زنان مهاجر و پناهنده به خاطر شرایط قانونی حاکم بر آنها در کشور مقصد و نیز عدم آشنایی با زبان و قوانین آن با خشونت های جدی رو به روهستند. برده‌داری جنسی در میان مهاجران زن به پدیده‌ای رایج حتی در کشورهای اروپایی و آمریکایی بدل شده است.
سازمان دفاع از قربانیان خشونت به عنوان سازمان مردم نهادی که اساسا فعالیت خود را به مبارزه با نقض حقوق بشر به طور کلی و خصوصا مبارزه با خشونت پایه نهاده است، خشونت علیه زنان را تجاوز به حقوق بشر و یکی از عوامل بازتولید خشونت می داند و از مجامع داخلی و بین المللی، سازمان های غیردولتی و جامعه ی مدنی می خواهد تا توجهی بیش از پیش به زنان و نیازهای آنان مبذول دارند و برای پاسداری از حقوق آنان و کنترل تبعیض و خشونت علیه آنان اقدامات همه جانبه ای را صورت دهند.
ما معتقدیم که خشونت علیه زنان و دختران در عین آنکه همچنان یک معضل جهانی است اما اجتناب ناپذیر نیست و می توان با برنامه ریزی های خرد و کلان، با سرعت بیشتری در امحای آن گام برداشت. یکی از چالش های مهم در این باره کمبود بودجه در این بخش است و لذا اقدامات لازم برای خاتمه دادن به خشونت علیه زنان با کاستی رو به روست. اهداف توسعه ی پایدار بسیار امیدوارکننده هستند اما برای اینکه بتوانند به واقعیت بپیوندند و تغییرات چشمگیری را در زندگی زنان و دختران به وجود آورند به تامین مالی نیاز دارند.
کمپین های آموزش عمومی و پروژه های توانمند سازی زنان و دختران می توانند نقش‌های مهمی باشند که سمن‌ها در راستای فرهنگ‌سازی و آموزش جوامع خود ایفا می‌کنند. سازمان های فعال در زمینه حقوق زنان در سطح ملی و بین المللی می بایست جلوگیری از خشونت علیه زنان خصوصا در مناطق جنگی و نیز کمک به زنان قربانی را به عنوان یکی از اولویت‌های خود در عصر کنونی قرار دهند. حمایت های دارویی، روانپزشکی، حقوقی و اقتصادی زنان، از جمله این کمک¬هاست.
سازمان دفاع از قربانیان خشونت بر این باور است که دنیای عاری از خشونت جهان زیباتری برای زندگی همه افراد بشر است.

1- http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs239/en/

2- https://ec.europa.eu/commission/commissioners/2014-2019/mimica/blog/violence-against-women-crime-against-humanity_en

“ بیانیه سازمان دفاع به مناسبت روز بین‌المللی امحای خشونت علیه زنان ”