بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت به مناسبت هفته جهانی خلع سلاح

: #3955
تاریخ انتشار : سه شنبه, 9 آبان 1396 16:00
تعداد بازدید کننده : 542
ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت به مناسبت...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
با گذشت بیش از 70 سال از بزرگ‌ترین بمباران هسته‌ای در ناکازاکی و هیروشیما، همچنان خطر تسلیحات هسته‌ای بر مردم زمین سنگینی می‌کند.

با گذشت بیش از 70 سال از بزرگ‌ترین بمباران هسته‌ای در ناکازاکی و هیروشیما، همچنان خطر تسلیحات هسته‌ای بر مردم زمین سنگینی می‌کند؛ چراکه قدرت‌های هسته‌ای دنیا حاضر نیستند از این سلاح مرگبار دل برکنند. مسابقه تسلیحات هسته‌ای در جهان نه تنها کندتر نشده است بلکه شدت بیشتری نیز به خود گرفته است و تحقیقات نشان می‌دهد کشورهای دارنده سلاح‌های هسته‌ای تلاش‌های خود را نه در راستای انهدام این تسلیحات، بلکه در جهت نوسازی زرادخانه اتمی خود به کار گرفته‌اند(1). برای مثال در آمریکا، میزان بودجه اختصاص داده شده به مدرن‌سازی سلاح‌های اتمی آمریکا و تولید نسل جدید سلاح‌های هسته‌ای در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما بسیار بیشتر از زمان جورج بوش بوده است. دولت دونالد ترامپ نیز اعلام کرده است که زرادخانه هسته‌ای این کشور روند توسعه خود را ادامه خواهد داد.
در چنین شرایطی پیگیری اجرای تعهدات پذیرفته شده توسط دولت‌های عضو «ان پی تی» در سال‌های 1995، 2000، 2010 و 2015 میلادی و نیز دیگر سند‌های بین‌المللی بیش از همیشه ضرورت دارد. بر اساس پیمان منع گسترش سلاح های هسته‌ای، کلیه دولت‌های دارای سلاح هسته‌ای متعهد شده‌اند تمام تسلیحات اتمی خود را منهدم کنند. بعلاوه، آنها از نظر حقوقی موظف‌اند نه تنها از هرگونه اقدام برای ساخت سلاح هسته‌ای خودداری کنند، بلکه باید از انتقال اینگونه سلاح‌ها به دیگر کشورها، استقرار آنها در خارج از خاک خویش و همکاری با دیگر دولتها برای ساخت سلاح اتمی نیز بپرهیزند. دولتهای هسته‌ای پس از دهه‌ها عدم پای‌بندی به این تعهدات حقوقی مصرح خود، در قالب اسناد نهائی کنفرانس‌های بازنگری پیمان عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای در سال‌های 1995، 2000، 2010 و 2015 میلادی می‌بایست گام‌های عملی مؤثری را برای امحای سلاح‌های هسته‌ای بردارند.
هرچند قطعنامه جدید کمیته اول سازمان ملل (U.N. General Assembly’s First Committee) در روز جمعه 28 اکتبر گام تازه‌ای در بازنمایی اراده جهانی برای تحقق جهانی خلع سلاح است، اما نکته غم‌انگیز این رخداد مخالفت کشورهایی چون آمریکا، روسیه، رژیم صهیونیستی، و برخی کشورهای هسته‌ای عضو اتحادیه اروپا با این قطعنامه بود. این کشورها به بهانه حفظ صلح و امنیت، زرادخانه‌های هسته‌ای عظیم را در سرتاسر جهان گسترانده‌اند و با این کار خطر نابودی زمین را بیش از هر زمان دیگری در تاریخ بشریت به تهدیدی جدی بدل کرده‌اند.
سازمان دفاع از قربانیان خشونت به عنوان یک سازمان مردم‌نهاد فعال در حوزه حقوق بشر و مبارزه با خشونت بر این باور است که اقدامات و تلاش‌های جهانی برای عاری‌سازی کره زمین از سلاح هسته‌ای مانند شکل‌گیری معاهده ممنوعیت سلاح‌های هسته‌ای (Nuclear Nonproliferation Treaty (NPT)گام‌های مهمی در توسعه صلح جهانی محسوب می‌شود. با این همه، این سازمان معتقد است که تحقق آرمان جهان عاری از سلاح‌های هسته‌ای در گرو مشارکت جدی کشورهای دارای سلاح هسته‌ای است. آنها می¬بایست به اقدامات لازم جهت اجرای تعهداتشان مبنی بر انهدام کامل زرادخانه تسلیحات اتمی خود بر اساس اصول شفافیت، برگشت‌ناپذیری و نظارت بین‌المللی سرعت بخشند. چراکه امنیت جهانی با وجود سلاح هسته‌ای یا سایر سلاح‌های کشتار جمعی تقویت نمی‌شود.
سازمان دفاع از قربانیان خشونت معتقد است که در خاورمیانه‌ای که عاری از سلاح‌های هسته‌ای است نپیوستن رژیم صهیونیستی (Isreal) به پیمان «ان پی تی» تهدیدی بزرگ برای ثبات منطقه محسوب می‌شود. در این راستا سازمان دفاع از قربانیان خشونت به مناسبت هفته جهانی خلع سلاح و با باور به این مساله که تنها راه نجات بشر از خطر جنگ هسته ای، تعامل ملت ها با دولت ها و نهادهای بین المللی است، خواهان اجرای تعهدات کشورهای هسته‌ای درباره خلع سلاح هسته‌ای و در چارچوب پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان پی تی) است.
ما معتقدیم که ما ملت ها هستیم که انتخاب می کنیم گفتمانی مملو از خشونت و تهدید را و یا رویکردی که جهانمان را عاری از هر گونه تهدید نماید.

(1).https://www.sipri.org/yearbook

 

“ بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت به مناسبت هفته جهانی خلع سلاح ”