بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت به مناسبت روز "ملل متحد"

: #3919
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 3 آبان 1396 11:56
تعداد بازدید کننده : 483
ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت به مناسبت...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بیست‌و‌چهارم اکتبر سال ۱۹۴۵ میلادی، روز به اجرا در آمدن «منشور ملل متحد» و آغاز به کار سازمان ملل است.

سازمان ملل متحد، که پس از جنگ جهانی دوم جایگزین جامعه‌ی ملل (League of Nations) شد، ثمره توافقی جهانی بود میان ملت‌ها برای پایان دادن به جنگ‌های عظیم و جایگزینی گفتگوی مبتنی بر احترام متقابل در نظام بین الملل. از میان اهداف اصلی تشکیل این سازمان، ارزش‌های بزرگی چون حفظ صلح و امنیت بین‌المللی، بهبود حقوق بشر، گسترش توسعه‌ی اجتماعی و اقتصادی، حفظ محیط زیست و فراهم کردن کمک‌های بشر دوستانه در هنگام بروز قحطی، بلایای طبیعی و جنگ را می‌توان نام برد.

اما تحقق این اهداف در طول حیات این سازمان فراز و نشیب‌هایی داشته است. مأموریت سازمان ملل در حفظ صلح جهانی در همان دهه‌های ابتدایی تاسیس با آغاز جنگ سرد بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی و متحدانشان این سازمان را با چالش‌های جدی مواجه کرد. پس از پایان جنگ سرد نیز، سازمان ملل توانست اقدامات مهمی در حفظ صلح در سراسر دنیا انجام دهد که برخی از آنها موفقیت‌آمیز بود.
در شرایطی که در «منشور ملل متحد» سنگ بنای گردهم آمدن ملت‌ها توسعه تعامل در راستای حفظ صلح جهانی دانسته شده است، اما برخی عملکردهای غیرقابل توجیه این سازمان در سال‌های اخیر نگرانی حامیان صلح و حقوق بشر را در مورد سرنوشت این نهاد حیاتی نظام بین‌الملل برانگیخته است. اقدام سازمان‌ملل در انتخاب اسرائیل برای ریاست کمیته ششم مجمع عمومی و اعمال فشار از سوی عربستان سعودی برای بازپس‌گیری گزارش دبیرکل در مورد کودکان، موجب تردید و پرسش در اذهان عمومی است که به چه میزان می‌توان به سازمان ملل متحد به عنوان یک نهاد حامی صلح و حقوق بشر امیدوار بود؟
با نگاهی آسیب‌شناسانه به این سازمان درمی‌یابیم با توجه به تغییرات شگرفت در نظام بین‌الملل، این سازمان با مشکلات سازمانی جدی مواجه است. ساختار سازمانی قدیمی و فرسوده، وجود 5 عضو دائم شورای امنیت دارای حق وتو که نمایندگی تعداد خاصی از کشورها را بعهده دارند، عریض و طویل شدن سازمان ملل متحد به‌گونه‌ای که امکان نظارت دقیق و مستقیم از این سازمان را سلب نموده، تقاضاهای رو به‌ رشد جامعه بین‌المللی و رقابت برای کسب کرسی‌های این سازمان، و استفاده از ابزار حق عضویت‌ها برای اعمال نفوذ برخی کشورها ، از جمله چالش‌های بزرگی‌است که این نهاد بین‌المللی با آن مواجه است.
در شرایطی که جهان بیش از همیشه به جایی ناامن بدل شده است و بحران‌های انسانی و حقوق بشری عظیم در مناطق مختلف جهان گسترده شده است، تقویت و ارتقای کارآمدی سازمان ملل در راستای تحقق اهداف انسانی اهمیت دوچندان یافته است. چراکه سازمان ملل متحد محصول تلاش و اراده جهانی برای جایگزینی خشونت و جنگ با همکاری و گفتگو بین ملت‌ها است.
در این جهان بحران‌زده، سازمان‌های غیردولتی نقش مهمی در ارتقا کارآمدی سازمان ملل متحد ایفا می‌کنند. در شرایطی که قدرت‌طلبی‌های برخی بازیگران جهانی سرنوشت تلاش‌های سازمان‌های بین‌المللی برای خلع سلاح و تقویت رژیم‌های تأمین کننده امنیت جهانی را با ابهام روبرو کرده است، و نیز تأمین منافع اقتصادی برای صادرکنندگان تسلیحات نظامی بر کمک‌های انسان دوستانه به مناطق بحران‌زده اولویت یافته است، نقش سازمان های غیر دولتی بین المللی(INGO) و سمن‌های ملی در آگاهی بخشی عمومی اهمیت بیشتری یافته است.
سازمان دفاع از قربانیان خشونت، به عنوان یک سازمان غیردولتی بین‌المللی فعال در زمینه حقوق بشر و با بیش از سه دهه فعالیت مستمر در این عرصه، ضمن گرامی داشت روز جهانی "ملل متحد" از تمامی سمن‌های بین‌المللی ایرانی و غیر ایرانی دعوت می‌کند ضمن ارائه گزارش‌های واقع‌نگرانه از وضعیت حقوق بشر در سراسر جهان، همه تلاش خود را برای ارتقا وضعیت حقوق بشر و ایجاد صلح که از اهداف اصلی تشکیل این سازمان بین‌المللی بوده است به کار گیرند. ما بر این اعتقادیم که سازمان‌های غیردولتی سفیران صلح سازمان ملل هستند.

“ بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت به مناسبت روز "ملل متحد" ”