بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت در خصوص اظهارات دونالد ترامپ پیرامون شارلوتسویل

: #3626
تاریخ انتشار : یکشنبه, 29 مرداد 1396 15:53
تعداد بازدید کننده : 442
ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت در خصوص...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
"به من بدهید وامانده‌های خود را، مسکینان خود را، توده‌های درهم کز کرده خود را که آرزوی تنفس در آزادی را دارند. وازدگان مصیبت‌زده سواحل پرغلغله‌تان را راهی کنید، بی‌خانمان‌ها و توفان‌زدگان را سوی من راهی کنید چراغم را در کنار درب زرین برمی‌افرازم!"

این، عباراتی است که بر روی لوح نصب شده بر مجسمه آزادی حک شده است، مجسمه‌ای که مهم‌ترین یادبود تاریخی ایالات متحده آمریکا است. این نکات از اساسی ترین اصول مطرح در کشوری هستند که همواره مدعی بوده برای آزادی و عدالت با استبداد و سرکوب مبارزه کرده است. اما امروز دیگر این اصول در امریکا قابل تشخیص نیست. در ماه نوامبر، ملت امریکا مردی را برای ریاست جمهوری برگزید که نشان داده است در تقلیل و تضعیف حقوق بشر مشکلی نداشته و حتی به تعهدات بین المللی آمریکا نیز پشت می‌کند. دونالد ترامپ مردی است که هیچ گونه تردیدی ندارد که آشکارا به ملتش و در واقع کل دنیا، باورهای واقعی‌اش را نشان دهد و هم در طول مبارزات انتخاباتی و هم هفت ماهی که از ریاست‌جمهوری‌اش می‌گذرد بارها و بارها این ادعا را ثابت کرده است.

کسی یادش نمی‌رود که ترامپ به خانواده یک سرباز مسلمان آمریکایی که جان خود را در افغانستان از دست داد نیز توهین کرد.
ترامپ با صدور دستور منع ورود شهروندان هفت کشور مسلمان به آمریکا نگاه حقیقی خود به اسلام را نشان داد. او همچنین ابایی نداشته که مکزیکی‌ها را هم تحقیر کند.
هفته گذشته دونالد ترامپ پس از سپری شدن 4 روز، به وقایع وحشتناک شارلوتسویل واکنش نشان داد و در ابتدا گفت که "همه طرف ها" برای آنچه اتفاق افتاده سرزنش می شوند. دو روز بعد سرانجام نئونازی ها و طرفداران برتری سفیدپوستان را به نام خواند و محکوم نمود‎؛ اما این واکنش نیز چندان به‌طول نیانجامید. روز سه شنبه در حال ابراز اظهاراتی در مورد زیرساخت‌های کشور، هنگامی که درخصوص موضع وی پیرامون شارلوتسویل سوال شد، خشمگین به افکار عمومی گفت که او هر دو طرف را به طور مساوی تقبیح می‌کند، ناسیونالیست‌های ملی‌گرا و همچنین کسانی که علیه آنها اعتراض کردند. این واکنش، محکومیت جهانی را به‌همراه داشت؛ حتی در میان حزب خودش، برخی اعضاء عبارات وی را به طور خاص محکوم کردند.
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به درگیری‌های شارلوتسویل و توییت شدیدالحن ترامپ علیه مسلمان، در توییتر خود اظهار داشت: " «سریع» در توهین به اسلام و «مردد» در محکوم کردن تروریسم نژادپرستانه در خانه. تروریسم به نام نژاد یا مذهب، تروریسم است و نماینده هیچ‌یک نیست."
سازمان دفاع از قربانیان خشونت یادآور می شود که هیچ برابری اخلاقی میان نژاد پرستی و کسانی که علیه آنها اعتراض می‌کنند وجود ندارد. در دو قرن گذشته میلیون‌ها نفر برای مبارزه با بردگی و نژادپرستی مبارزه کرده و کشته شده‌اند. به‌همین دلیل بود که در اوایل قرن بیستم، سازمان ملل سند مهمی را در مبارزه با نژادپرستی تصویب کرد: کنوانسیون بین‌المللی امحاء تمامی اشکال تبعیض نژادی (21 دسامبر 1965، لازم‌الاجرا در‌ 4 ژانویه 1969) که تا به امروز، 177 کشور این کنوانسیون را تصویب کردند، ایالات متحده یکی از آنها است. این کنوانسیون بین المللی مهم بدنبال این است که نازیسم و فاشیسم برای همیشه از بین برود و هرگز باردیگر اتفاق نیافتد.
سازمان دفاع از قربانیان ضمن اشاره به تمام ابزارهای بین‌المللی، از جمله میثاق های بین‌المللی، کنوانسیون‌ها، منشور ملل متحد و اعلامیه جهانی حقوق بشر، سخنان رئیس جمهور آمریکا را به شدت محکوم می‌کند. سخنانی که تنها به عمیق‌تر کردن شکاف نژادی موجود در این کشور کمک می‌کند.
ODVV همچنین از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌خواهد که آشکارا سخنان تفرقه‌آمیز رئیس جمهور یکی از کشورهای مدعی حقوق بشر که خود را از موسسان سازمان ملل می‌داند، محکوم نمایند.

 

“ بیانیه سازمان دفاع از قربانیان خشونت در خصوص اظهارات دونالد ترامپ پیرامون شارلوتسویل ”