بیانیه انجمن های دوستی با ملل و سازمان های مردم نهاد بین المللی ، در حمایت از مردم غزه

: #235
تاریخ انتشار : شنبه, 22 فروردین 1394 17:14
تعداد بازدید کننده : 879
ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بیانیه انجمن های دوستی با ملل و سازمان های مردم...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بار دیگر ما مردم ملل متحد، انجمن‌های دوستی ایران و سایر ملل و ...

«بار دیگر ما مردم ملل متحد، انجمن‌های دوستی ایران و سایر ملل و سازمان‌های مردم نهاد بین‌المللی، شاهد نقض صریح و آشکار قوانین حقوق بشر و حقوق بشردوستانه از سوی رژیم اسرائیل بر علیه غیرنظامیان فلسطینی بودیم. نقضی که آنقدر آشکار و غیرانسانی صورت گرفته که حتی حامیان این رژیم نیز در قبال افکار عمومی جهانی هر چند به تظاهر و ریا، روی ساکت ماندن نیافتند.
بیش از 1948 نفر کشته شامل 456 کودک و 237 زن، بیش از 10 هزار مجروح، هزاران نفر آواره، تخریب زیرساخت‌ها از جمله 107 بیمارستان، تخریب و وارد آمدن آسیب جدی به 11 هزار و 855 منزل مسکونی، 102 اصابت به کادر پزشکی که 19 شهید به همراه داشته، اصابت موشک به مدارس وابسته به سازمان ملل و آژانس‌های خبری که 11 خبرنگار جان خود را از دست دادند، برگ دیگری از جنایت اسرائیل کودک‌کش را رقم زد.
از یک ماه پیش با آغاز مجدد حملات نابرابر و غیرانسانی رژیم اسرائیل به نوار غزه شاهد وقوع جنایات دهشتناک جنگی و نسل‌ کشی در این منطقه هستیم، در حالی که حمایت‌های یکسویه و جانبدارانه مجامع بین‌المللی و غربی و حمایت غیراصولی برخی از رهبران جهان از این اعمال خشونت‌آمیز به بهانه دفاع از خود و برخورد نامتوازن نهادهای بین‌المللی با جنایات حقوق بشری اسرائیل، تناقضات صریح و ریاکارانه‌ای را در برخورد آنها با قوانین بین‌المللی آشکار می‌سازد.
گرچه بهانه دفاع از خود نیز طبق اصل تناسب، مورد تشکیک است، زیرا بر طبق این اصل، باید حمله‌ای که در دفاع از خود صورت می‌گیرد با حمله صورت گرفته اولیه تناسب داشته باشد. در حالی که طبق آمار رسمی سازمان ملل (UNOCH)، در این مدت 67 اسرائیلی کشته شده‌اند که تنها 3 نفر آنها غیرنظامی بودند. در مقابل این 3 غیرنظامی، میزان کشته شده‌های غیرنظامی فلسطین (1402 نفر) توجیه‌پذیر نیست.
ما سازمان‌های مردم نهاد بین‌المللی، به خوبی آگاهیم که این میزان نقض صریح و آشکار حقوق بشر و حقوق بشردوستانه، این میزان کشتار غیرنظامیان و این میزان تخریب، نقض کامل کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو و مصادیق آشکار جنایت جنگی و نسل‌کشی است. کنوانسیون چهارگانه ژنو که اسرائیل نیز عضو آن است، برای تمامی اعضای آن قابل اجرا و مسئولیت نقض این مقررات به عهده آمران و مباشران آن است.
با تکیه بر دو اصل «تفکیک و تناسب» کنوانسیون ژنو، اسرائیل در حمله به زنان، کودکان و مراکز غیرنظامی نوار غزه خلاف کنوانسیون‌های بین‌المللی عمل کرده است.مطابق بند 6 ماده 51 کنوانسیون، حمله به غیرنظامیان حتی در حالت تدافعی ممنوع است و شواهد آشکار و غیرقابل انکاری مبنی بر نقض کامل حقوق بشر توسط اسرائیل وجود دارد.
طبق سند دیوان بین‌المللی کیفری، اسرائیل بند 2 ماده 7 اساسنامه رم را نقض کرده است و نقض آن مصادیق جنایت علیه بشریت است.
این در حالی است که تجربه 66 سال گذشته یعنی از زمان تاسیس رژیم اسرائیل نشان می‌دهد که راه‌حل‌های سیاسی مانند صدور قطعنامه و تشکیل کمیته حقیقت‌یاب تاکنون نتوانسته‌اند مانع فعالیت‌های این رژیم شوند. 87 قطعنامه شورای امنیت، 131 قطعنامه مجمع عمومی و 46 قطعنامه شورای حقوق بشر در پرونده سیاه اسرائیل هرگز نتوانستند نقش پیشگیرانه ایفا کنند. تلاش در جهت به عضویت درآمدن دولت خودگردان فلسطین در اساسنامه رم نیز تاکنون به بهانه‌های متفاوت، نتیجه‌ای در بر نداشته است که عدم عضویت آمریکا و اسرائیل در این اساسنامه نیز مزید بر علت است.
لذا ما انجمن‌های دوستی ایران و سایر ملل و سازمان‌های مردم نهاد بین‌المللی، همراه با همه وجدان‌های بیدار جهانی ضمن حمایت از مقاومت مردم صبور غزه و همدردی با آلام آنان، انزجار شدید خود را از اقدامات اسرائیل در نسل‌کشی مردم بی‌گناه غزه که قطعا همراه با تحمیل بحران‌های عمیق اجتماعی، انسانی و اقتصادی است، اعلام می‌کنیم و خواستار عزم بین‌المللی در تحقق موارد زیر هستیم:

1- ایجاد یک کمپین جهانی در جهت استفاده از اصل صلاحیت جهانی دادگاه‌های داخلی و اهتمام جدی توسط طرفداران حقوق بشر و سازمان‌های حقوق بشری بر انجام اقدامات قضایی علیه سران اسرائیل و افراد نظامی این رژیم.

2- درخواست از شورای امنیت برای ارجاع موضوع به دیوان بین‌المللی کیفری.

3- ایجاد فضای فکری، گفتمانی و رسانه‌ای بر علیه اقدامات غیرانسانی صورت گرفته در نوار غزه از طریق برگزاری مستمر نشست‌های رسانه‌ای و بازتاب گسترده در فضای مجازی جهت برانگیختن افکار عمومی.

4- درخواست از سازمان ملل متحد برای پیگیری توقف فوری کمک‌های نظامی آمریکا به اسرائیل، چرا که آمریکا در سال 2007 توافقنامه 10 ساله‌ای را مبنی بر ارسال 30 میلیارد دلار کمک نقدی به اسرائیل تصویب کرده که اخیرا نیز بر طبق تصویب کنگره آمریکا، 225 میلیون دلار اعتبار برای کمک اضطراری به سامانه گنبد آهنین اسرائیل تخصیص یافته است.

5- درخواست از سازمان ملل متحد و کشورها برای وضع تحریم‌های جدی علیه اسرائیل و توقف ارسال هر گونه تجهیزات نظامی و غیرنظامی به اسرائیل.

6- درخواست از کشورهای اسلامی برای حفظ انسجام، وحدت و یکدلی برای عقیم ساختن اهداف اسرائیل در منطقه.

7- درخواست از مجامع بین‌المللی برای توقف کامل و بی‌قید و شرط حملات اشغالگران و رفع کامل محاصره غزه، خروج فوری نیروهای اشغالگر از نوار غزه و بازگشایی هر چه سریع‌تر گذرگاه رفح توسط دولت مصر جهت کمک‌رسانی مردم از سراسر جهان، شامل نیروهای امداد پزشکی، اقلام حیاتی و ضروری دارویی، غذایی و سوخت و انتقال مجروحان به بیمارستان.

8- درخواست از سازمان ملل متحد برای پیگیری جدی مطالبات دبیرکل سازمان ملل در بیانیه وی، اعم از پیگرد قانونی مسئولان نقض قوانین بین‌المللی در نوار غزه جهت پاسخگویی.

در پایان این بیانیه آمده است ما اعضای نهادهای مردمی، امیدواریم که با همکاری دولت‌ها، ملت‌ها و نهادهای بین‌المللی، به زودی شاهد ایجاد امنیت پایدار، تشکیل دولت مستقل و بازگشت آوارگان این سال‌ها به سرزمین فلسطین باشیم.

“ بیانیه انجمن های دوستی با ملل و سازمان های مردم نهاد بین المللی ، در حمایت از مردم غزه ”