کشتار غیرنظامیان توسط انگلیس

کد خبر : #4732
تاریخ انتشار : سه شنبه, 26 تیر 1397 14:47
مایکل کلارک، رییس گروه پهپادهای پارلمان انگلیس اظهار کرد، انگلیس با کشورهایی نظیر عربستان،‌ امارات و قطر همکاری می‌کند.

تحقیقاتی که طی مدت دو سال صورت گرفته، نشان می‌دهد که کارکنان ارتش انگلیس ممکن است به دلیل کشتار غیرنظامیان در حملات پهپادی در کشورهایی چون یمن و سوریه و احتمال دست داشتن در جرایم جنگی آمریکا، محاکمه شوند. این تحقیقات که از سوی گروه پارلمانی همه احزاب انگلیس در خصوص پهپادها صورت گرفته، حاکی از آن است که شمار عملیات انجام شده در عراق، سوریه، یمن، پاکستان و سومالی که انگلیس در آن‌ها شرکت کرده، روندی افزایشی داشته است.

در گزارش این تحقیقات آمده است، وزارت دفاع انگلیس علاوه بر انجام حملات خود، به عملیات آمریکا و سایر متحدانش نیز کمک می‌کند؛ عملیاتی که ممکن است ناقض قوانین ملی و بین‌المللی باشند. مایکل کلارک، رییس گروه پهپادهای پارلمان انگلیس اظهار کرد، انگلیس با کشورهایی نظیر عربستان،‌امارات و قطر همکاری می‌کند که "بر مبنای استانداردهای قوانین ناتو فعالیت نمی‌کنند و همین امر احتمال همدستی این کشور در حملات پهپادی غیرقانونی بر مبنای معیارهای انگلیس را افزایش می‌دهد".

وی تاکید کرد که در همه حملات هوایی باید جانب احتیاط برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان رعایت شود. گروه پارلمانی پهپادها طی این تحقیقات مدارکی را از اقدامات نظامی انگلیس بدون داشتن مجوزهای پارلمانی به دست آورده است و بر مبنای این یافته‌ها نتیجه گرفته است که دولت فعلی این کشور مجوزهای پارلمانی را برای همکاری با متحدانش لازم نمی‌داند.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا