توقف فرمان مهاجرتی ترامپ در سومین ایستگاه

کد خبر : #3898
تاریخ انتشار : یکشنبه, 30 مهر 1396 12:19
رییس جمهوری جدید آمریکا در هفته های نخست ورود به کاخ سفید به منظور تحقق بخشیدن به شعارهای انتخاباتی خود با صدور فرمان مهاجرتی، سعی در ممانعت از ورود شهروندان کشورهای عمدتا مسلمان به خاک ایالات متحده کرد؛ نسخه ای که دو بار اصلاح شده اما همچنان از سوی برخی قضات فدرال متوقف می شود.

یکی از شعارهای «دونالد ترامپ» رییس جمهوری ایالات متحده در زمان رقابت های انتخاباتی سال 2016 این کشور، اصلاح امور مهاجرتی بود که البته بیش از هر گروهی، جمعیت مسلمان را نشانه می رفت. وی به محض پیروزی در انتخابات و به دست گرفتن سکان کشتی، فرمان مهاجرتی مورد نظر خود را صادر کرد که با موجی از اعتراض های داخلی و خارجی مواجه شد. همین فشارها باعث شد تا ترامپ تاکنون سه نسخه برای فرمان مهاجرتی خود بپیچد اما هر کدام به نوعی با نارضایتی هایی همراه بوده و به دلایل گوناگونی از طرف شماری از قضات فدرال متوقف شده اند. حال با توقف اجرای نسخه سوم فرمان مهاجرتی ترامپ از طرف قضات ایالت های هاوایی و مریلند باید منتظر ماند و آینده این فرمان را به نظاره نشست.

** ترامپ و کاستی های دو نسخه فرمان نخست
رییس جمهوری آمریکا نسخه نخست فرمان مهاجرتی خود را بهمن ماه پارسال صادر کرد که براساس آن از ورود اتباع هفت کشور اغلب مسلمان از جمله ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن به ایالات متحده به مدت 90 روز ممانعت به عمل می آمد. همچنین این نسخه از فرمان مهاجرتی ترامپ، ورود پناهجویان را به مدت 120 روز معلق می‌ کرد. با انتشار جزییات نسخه نخست، انتقادها و اعتراض ها در سراسر ایالات متحده شکل گرفت و برخی دادگاه های این کشور از جمله دو دادگاه در ایالت‌های مریلند و هاوایی به نشانه اعتراض، اجرای آن را متوقف نمودند چرا که از نگاه آنان، فرمان مهاجرتی رییس جمهوری مصداق نژادپرستی و تبعیض علیه مسلمانان تلقی می شد.
به دلیل واکنش های داخلی و بین المللی و همچنین نقص فراوان در نسخه اول فرمان اجرایی، ترامپ تیرماه امسال فرمان دوم خود را ابلاغ کرد. بر اساس نسخه جدید نام عراق از فهرست هفت کشور حذف و شش کشور همچنان در وضعیت قبل و ممنوعیت سه ماهه (90 روزه) قرار داشتند به این دلیل که عراق به عنوان میزبان نیروهای آمریکایی، نقش سازنده ای در مقابله با گروه تروریستی داعش ایفا کرده است. افزون بر آن بر خلاف نسخه قبلی، محدودیت افراد دارای گرین کارت در دستور جدید برداشته شد. این نسخه اصلاح شده در ارتباط با اینکه چه کسانی از اتباع شش کشور می توانند به آمریکا وارد شوند، آورده بود که شهروندان کشورهای مذکور باید یک خویشاوند نزدیک یا رابطه کاری در ایالات متحده داشته باشند تا بتوانند روادید بگیرند. والدین، همسر، فرزند (از جمله فرزندان بزرگ‌سال)، داماد، عروس، خواهر یا برادر، خویشاوند نزدیک حساب می ‌شوند اما نوه، پدربزرگ، مادربزرگ، شوهر خواهر، زن برادر، نامزد یا دیگر خویشاوندان شامل آن نیستند.
نوع درجه بندی از خویشاوندان نزدیک و دور خود به موضوعی مورد چالش و اعتراض تبدیل شد که نشان می داد نسخه به اصطلاح اصلاح شده نیز معیوب است زیرا به عنوان مثال، «نامزد» از دایره خویشاوندان نزدیک خارج بود اما «داماد» و «عروس» در آن گروه قرار داشتند! این نسخه از فرمان مهاجرتی ترامپ نیز با مخالفت شهروندان و همچنین برخی دادگاه های فدرال رو به رو شد و در برخی ایالت ها مسکوت ماند.

** نسخه سوم و به ظاهر آراسته ترامپ
رییس جمهوری آمریکا مهرماه امسال آخرین نسخه تصمیم مهاجرتی خود را رسانه ای کرد که در ظاهر تفاوت هایی با دو مورد قبلی داشت؛ نسخه ای که در آن فهرست کشورها تغییر یافته بود. بر پایه این نسخه جدید سودان حذف شده و به جای آن کره شمالی، چاد و ونزوئلا اضافه شده اند که در مجموع هشت کشور را در بر می گیرد.
منتقدان دولت بر این باورند که ترامپ به هر قیمتی در پی اجرایی سازی شعاری است که در دوره رقابت های انتخاباتی بر آن تاکید می کرد اما ممنوعیت صدور روادید برای چند کشور مشخص به ایجاد امنیت در ایالات متحده منجر نمی شود چرا که تروریسم دیگر به پدیده ای جهانی تبدیل شده و به کشور و جغرافیای خاص محدود نمی شود. از این رو، فرمان مهاجرتی ترامپ بیش از اینکه در خدمت تامین امنیت آمریکا باشد در راستای اهداف سیاسی شخص رییس جمهوری است.
از طرفی، در دو نسخه قبلی فرمان مهاجرتی ترامپ، دشمنی وی با مهاجران مسلمان مشهود بود و همین موضوع باعث متهم شدن وی به اقدامات نژاد پرستانه شد. بنابراین رییس جمهوری آمریکا تلاش کرد تا در نسخه جدید این مشکل را بر طرف سازد. ترامپ با گنجاندن نام چند کشور غیرمسلمان همچون ونزوئلا و کره شمالی در فهرست تحریم های مهاجرتی، قصد منحرف ساختن افکار عمومی و قضات دادگاه های فدرال را از نیت واقعی خود دارد.
نگاه تیزبین برخی قضات اما مانع از اجرایی شدن این نسخه در روزهای گذشته شده است. همزمان با روز اجرای این فرمان (چهارشنبه 26 مهرماه) «دریک واتسون» قاضی فدرال دادگاهی در هاوایی اجرای آن را متوقف کرد. وی در ارتباط با چرایی تصمیم خود نوشت که «فرمان تازه آقای ترامپ دقیقا مبتلا به همان نقائص و ایرادهای نمونه های قبلی این دستور است و او فاقد یافته های کافی است که نشان دهد ورود بیش از 150 میلیون نفر از شهروندان این کشورها برای منافع ایالات متحده زیانبار است.» ساعاتی بعد از انعکاس تصمیم قاضی واتسون، «تئودور چانگ» قاضی فدرال ایالت مریلند هم در اقدامی مشابه از اجرای نسخه سوم فرمان مهاجرتی ترامپ سر باز زد؛ فرمانی که به نظر وی و بسیاری از قضات دیگر مغایر با اصول بنیادی ایالات متحده و قانون اساسی این کشور و همچنین در راستای هدف های شخصی و سلیقه ای شخص رییس جمهوری تدوین و ابلاغ شده است.

 

منبع خبر: ایرنا

عکس: