معاون آموزش سازمان نهضت سوادآموزی: 12درصد جمعیت کشور بی سواد هستند

کد خبر : #3849
تاریخ انتشار : سه شنبه, 11 مهر 1396 18:07
معاون آموزش سازمان نهضت سوادآموزی کشور گفت: بر اساس سرشماری سال 95، حدود 7 میلیون تَن افراد 6 سال به بالا بی سواد هستند که 12 درصد جمعیت کشور را شامل می شود.

محمد مهدی زاده، روز سه شنبه 11 مهرماه درحاشیه برگزاری نخستین گردهمایی توجیهی و آموزشی آموزش دهندگان، کارشناسان و فعالان نهضت سوادآموزی استان قم در سال جاری، در تالار آموزش مرکز آموزشی و رفاهی فرهنگیان در گفت وگو با ایرنا، با بیان این که آمار بی سوادان نسبت به سرشماری سال 90، سه درصد بهبود یافته است، افزود: رشد ما از میانگین جهانی بهتر شده است. وی گفت: در بین افراد 10 تا 50 سال هم این عدد به 95 درصد رسیده است که رشد قابل قبولی دارد و در بین گروه سنی 10 تا 50 سال حدود 5 درصد بی سواد داریم که در برخی از استان ها این رقم به حدود 3 درصد می رسد.
وی با بیان این که گروه هدف در امر سوادآموزی، گروه سنی 10 تا 50 سال است، گفت: برای این گروه سنی برای حدود 53 میلیون تَن پرونده آموزشی داریم که سابقه های تحصیلی آنها از پایگاه های گوناگون جمع آوری شده است. مهدی زاده افزود: برای حدود 5 میلیون تن از افراد این گروه هنوز پرونده تحصیلی تشکیل نشده است که در حال تکمیل آن هستیم تا بی سوادان کشور با دقت شناسایی شوند تا برای دوره های سوادآموزی از آنان ثبت نام به عمل آید. 

وی گفت: از طریق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افرادی که در مدرسه ثبت نام نمی کنند، علت یابی می شوند، آنها که دارای مشکلات اقتصادی هستند، به آنها کمک می شود تا به مدرسه بروند، و آنهایی نیز که آموزش ناپذیر هستند، جدا می گردند. مهدی زاده اضافه کرد: این امر در بزرگسالان انجام شده است، بیش از یک میلیون تن معلول بزرگسال داریم که حدود 140 هزار تن از آنها آموزش ناپذیر هستند که در گروه سنی 10 تا 50 سال قرار دارند.

* سوادآموزی یک کار عمومی و اجتماعی است
معاون آموزش سازمان نهضت سوادآموزی کشور هم چنین در این گردهمایی، با بیان این که سوادآموزی یک کار عمومی و اجتماعی است، اظهار کرد: برای آموزش فعالان عرصه سوادآموزی کشور، دوره های آموزشی مجازی به میزان 80 ساعت در نظر گرفته شده است. وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان این که رفتار ما باید مطابق گفتار ما باشد، گفت: باید آموزه های دینی و کردار درست هم چون؛ عزت نفس، نیکی کردن و راستگویی را به فرزندان خود به صورت عملی آموزش دهیم و امام حسین(ع) نیز در عمل، درس آزادگی و گذشت را به ما آموزش دادند.
معاون آموزش سازمان نهضت سوادآموزی کشور با تاکید برحفظ حرمت، شان و جایگاه معلمان درجامعه خاطرنشان کرد: جامعه نیازمند الگوهای متعددی است. مهدی زاده با بیان این که یادگیری و آموزش تعطیل پذیر نیست، تصریح کرد: مساله سوادآموزی، فرصتی را فراهم می آورد تا بتوانیم به سوادآموزان نحوه زندگی و رفتار بهتر را آموزش دهیم. این گردهمایی با حدود 200 تَن از آموزش دهندگان، کارشناسان و فعالان نهضت سوادآموزی استان قم برگزار شد و در پایان جلسه معاون آموزش سازمان نهضت سوادآموزی کشور به پرسش های شرکت کنندگان پاسخ داد.
هفتم دی ماه سال 58 سازمان نهضت سوادآموزی با هدف باسواد کردن بی ‌سوادان کشور تشکیل شد؛ امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران طی پیامی، قشرهای مختلف مردم را به مبارزه فراگیر با نقیصه بی سوادی فرا خواندند و از مسئولان خواستند تا آموزش و پرورش با تمام امکانات بپاخیزد و ریشه بی سوادی را از بُن برکنند و بر همین اساس سازمان نهضت سوادآموزی به عنوان یک نهاد انقلابی تاسیس شد.

 

منبع خبر: ایرنا