هشدار عفو بین‌الملل درباره افزایش ناپدیدشدن‌های اجباری

کد خبر : #374
تاریخ انتشار : سه شنبه, 21 خرداد 1392 0:00
سازمان عفو بین‌الملل طی گزارشی از افزایش ناپدیدشدن‌های اجباری در مکزیک ابراز نگرانی و اعلام کرد رسیدگی نکردن به پرونده‌های فراوان در این زمینه، یک رسوایی ملی و بحران حقوق بشر است.

 به گزارش ایسنا، عفو بین‌الملل اعلام کرد که از سال 2006 تاکنون مساله ناپدیدشدن‌های اجباری در مکزیک افزایش زیادی داشته است و این در حالیست که پلیس و دادستان‌های این کشور به‌طور نظام‌مند از رسیدگی به هزاران پرونده در این زمینه سرباز می‌زنند.
روبرت کناکس پژوهشگر حوزه مکزیک در عفو بین‌الملل در این باره گفت: اعضای خانواده و نزدیکان این قربانیان اغلب مجبورند برای گرفتن اطلاعاتی در مورد عزیزانشان مدت‌های طولانی جستجو کنند که در بسیاری موارد موجب به خطر افتادن جان آن‌ها می‌شود.
کناکس در ادامه ابراز تاسف کرد که پلیس و دادستان‌های مکزیک معمولا از بررسی و استفاده از اطلاعاتی که خانواده‌های قربانیان بدست آورده‌اند، نیز سرباز می‌زنند و پلیس به جای رسیدگی به شکایات به گفتن این جمله اکتفا می‌کند که قربانیان در درگیری‌های مربوط به قاچاقچیان کارتل در مکزیک ناپدید شده‌اند.
کناکس همچنین افزود: پلیس با دید حقارت و بی‌توجهی به قربانیان می‌نگرد و اغلب می‌گوید که ناپدیدشدگان از اعضای باندهای قاچاق بوده‌اند و این مساله اجازه می‌دهد که ناپدیدشدن‌ها همچنان ادامه یابد و به یک بحران حقوق بشر و یک رسوایی ملی تبدیل شود.
دولت فدرال مکزیک اعلام کرده است که از زمان آغاز مبارزات مسلحانه علیه قاچاقچیان مواد مخدر در این کشور در اواخر سال 2006 تاکنون حدود 260 هزار تن ناپدید شده‌اند که این میزان به‌طور یقین کاهش یافته است؛ چون بسیاری از ناپدیدشدگان در این سال‌ها پیدا شده‌اند، اما نامشان از لیست گم‌شدگان حذف نشده است.
هکتور رنجل یکی از این قربانیان است که در سال 2009 به همراه دو تن از دوستانش پس از این‌که توسط پلیس به دلیل نقض قوانین رانندگی در خیابان متوقف و جریمه شد، ناپدید شده و تاکنون اطلاعاتی در مورد وی در دسترس نیست.
خواهر وی معتقد است که هکتور یک جوان سالم و موفق بوده و به هیچ عنوان با قاچاقچیان کارتل در ارتباط نبوده است. او می‌گوید که برای یافتن برادرش تلاش‌های زیادی کرده اما با تهدید و خطر مواجه شده است.
بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی عفو بین‌الملل،‌ دولت مکزیک پیش‌تر اعلام کرده که یک گروه ویژه برای رسیدگی به پرونده‌های ناپدیدشدن‌های اجباری تشکیل داده است، اما این گروه تنها 12 دادستان فدرال و تعداد محدودی پلیس فدرال دارد که برای رسیدگی به این همه پرونده بسیار ناچیز است.
خانواده‌های قربانیان از جمله هکتور رنجل در حالی نگرانی سلامت عزیزانشان هستند که کمیسیون ملی حقوق بشر مکزیک به تازگی اعلام کرده است در این کشور 15 هزار 921 جنازه که هویتشان نامعلوم است پیدا شده که بسیاری از آن‌ها می‌تواند متعلق به افراد گمشده باشد.
برخی مدافعان حقوق بشر می‌گویند که ممکن است افراد ناپدیدشده به دست قاچاقچیان بیفتند و آن‌ها نیز می‌توانند این افراد را مورد انواع سوء‌استفاده‌ها قرار دهند.
سازمان عفو بین‌الملل در پایان هشدار داد که علی‌رغم وجود خطرات و موانع زیادی برای رسیدگی به پرونده ناپدیدشدگان در مکزیک، دولت این کشور موظف است هرچه فوری اطلاعات در مورد وضعیت کنونی قربانیان بدست آورد و آن را در اختیار خانواده‌های آن‌ها قرار دهد.