هند و بنگلادش روهینگیایی ها را اخراج می کنند

کد خبر : #3581
تاریخ انتشار : یکشنبه, 22 مرداد 1396 8:46
در شرایطی که ده‌ها هزار مسلمان روهینگیایی از اوایل دهه 90 تاکنون از ترس پیگرد دولت میانمار و خشونت در این کشور به بنگلادش و هندوستان گریخته‌اند، مقامات هندوستان و بنگلادش و میانمار به رایزنی با یکدیگر پرداختند تا برای اخراج 40 هزار مسلمان روهینگیایی از هند و بنگلادش تصمیم نهایی بگیرند.

روز گذشته 21 مردادماه دولت هند اعلام کرد در حال حاضر هزار مسلمان روهینگیایی در هندوستان زندگی می‌کنند که در آژانس آوارگان سازمان ملل ثبت‌نام شدند و مابقی غیرقانونی هستند و باید اخراج شوند. سخنگوی وزارت کشور هندوستان نیز افزود: اخراج این تعداد از مسلمانان در سطح دیپلماتیک با مقام‌های بنگلادش و میانمار به بحث گذاشته شده و باید در زمان مناسبی شفاف‌سازی بیشتری صورت گیرد.
این در حالی است که سازمان عفو بین‌الملل اخراج مسلمان‌های روهینگیا و به حاشیه کشاندن آنها را ناراحت‌کننده توصیف کرده است. بر این اساس دفتر کمیسیونر عالی امور پناهندگان سازمان ملل در هندوستان اعلام کرده تلاش دارد تا درباره برنامه‌های دهلی در اخراج مسلمانان روهینگیا حقایق را بیابد. همزمان با طرح اخراج مسلمانان روهینگیایی، دولت میانمار اعلام کرد قصد دارد پانصد سرباز خود را به استان «راخین» واقع در شمال غرب این کشور اعزام کند. این تصمیم پس از پیدا شدن اجساد هفت فرد بودایی در کوه‌های اطراف شهر «ماونگداو» گرفته شده و ارتش میانمار با هدف کمک به افزایش امنیت نیروهای خود را به این منطقه اعزام کرد. چنین تدابیری از سوی دولت میانمار موج تازه‌ای از نگرانی‌ها را در ارتباط با افزایش خشونت‌ها در این منطقه افزایش داد، چرا که سال گذشته نیروهای امنیتی با حمله به روستاییان این منطقه، به زنان مسلمان «روهینگیا» تجاوز کرده و خانه‌هایشان را به آتش کشیدند.

                                                                                                                                  

 

منبع خبر: روزنامه ایران

عکس: الجزیره