نشانه های نقض حقوق بشر در عربستان

کد خبر : #1821
تاریخ انتشار : سه شنبه, 15 دی 1394 14:55
از زمان حکومت هاشمی‌ها در حجاز، انگلیس همواره یکی از متحدان فرا منطقه‌ای عربستان بوده است. با این حال، این روابط گرم هرگز مانع آن نبوده است که رسانه‌ها و فعالان حقوق بشر در انگلیس دست از انتقاد از دولت خود برای داشتن روابط گرم با ریاض بردارند. درست یک روز پیش از اینکه عربستان 47 نفر را که در میان آنها شیخ باقر النمر نیز مشاهده می‌شد، اعدام کند، روزنامه دیلی اکسپرس که از روزنامه‌های معتبر انگلیس است در مقاله‌ای با ذکر 6 دلیل خواهان پایان دوستی لندن با ریاض شد.

عربستان سعودی یکی از متحدان اصلی بین‌المللی انگلیس است و در حالی که لندن تحریم‌های سخت علیه برخی کشورها از جمله روسیه به خاطر مداخله در اوکراین اعمال می‌کند، اغلب در مقابل نقض حقوق بشر در عربستان و جرایم جنگی این کشور سکوت اختیار می‌کند. خاندان سلطنتی سعودی همواره با اتهاماتی مبنی بر اداره کردن یک رژیم بیرحم مواجه‌ است. زیرا در این کشور مخالفان سیاسی اعدام می‌شوند، انتقادها زیر تیغ سانسور می‌روند و زنان شهروند درجه دو هستند. عربستان سعودی همچنین متهم است، گروه‌های تروریستی افراطی را پرورش می‌دهد و به سراسر دنیا گسیل می‌کند. با توجه به این مسائل 6 دلیل وجود دارد که به خاطر آنها نباید انگلیس دوست عربستان باشد و تنها یک دلیل چندین میلیارد پوندی وجود دارد که شرح می‌دهد چرا باید لندن و ریاض با هم دوست باشند.
 اعدام
گزارش اخیر سازمان ملل نشان می‌دهد، در حال حاضر 171 نفر در عربستان در صف اعدام هستند که حدود سه چهارم این افراد، جرایم غیرخشن شامل شرکت در تظاهرات‌های سیاسی دارند و به مرگ محکوم شده اند. در میان این محکومان به اعدام زندانیانی هستند که در سن کودکی به مرگ محکوم شده‌اند. به عنوان نمونه عبدالله حسن الظاهر زمانی که تنها 15 سال داشت در جریان یک راهپیمایی اعتراض‌آمیز دستگیر و به مرگ محکوم شد. علاوه بر این، در زندان‌های سعودی شکنجه کردن زندانیان برای گرفتن اعتراف شایع است و برخی از زندانیان در جریان شکنجه دچار شکستگی استخوان‌ها و دندان‌ها می‌شوند. به گزارش سازمان ملل، در سال 2015 عربستان بالاترین آمار اعدام‌ها را داشته است و اکثر کسانی که به جلادان سپرده شده‌اند جرایم غیرخشن شامل شرکت در تظاهرات‌های ضد دولتی داشته‌اند.
 سانسور
«رایف بدوی»، وبلاگ‌نویس و فعال سعودی سال گذشته به 10 سال زندان، هزار ضربه شلاق و جریمه نقدی به اتهام جنگ با اسلام و ارتداد محکوم شد. او در ژانویه 2015 مقابل دیدگان صدها نفر از مردم عربستان نخستین 50 ضربه شلاق خود را خورد اما به خاطر نگرانی‌هایی که از احتمال مرگ او در جریان شلاق‌زنی‌ها و همچنین خشم بین‌المللی وجود داشت، مجازات وی به حالت تعلیق درآمد. جرم «بدوی» این بود که یک «مجمع آنلاین برای مناظره عمومی» راه‌اندازی کرده بود. در میان خاندان سلطنتی این نگرانی وجود دارد که قیام‌های بهار عربی 2011 به عربستان سعودی نیز کشیده شود و علیه آنها انقلاب شود از این‌رو با کوچکترین مخالفت و تظاهرات صلح‌آمیزی به خشن‌ترین شیوه برخورد می‌کنند.
برخورد با زنان
عربستان سعودی تنها کشور دنیاست که رانندگی زنان را ممنوع کرده است. بر اساس قوانین این پادشاهی زنان هر جا که می‌خواهند بروند باید یک نفر از خویشاوندان مرد درجه اول همراهشان باشد و برای ازدواج، سفر، انجام هرگونه عمل جراحی، انتخاب شغل یا رفتن به مقاطع بالاتر تحصیل از مردهایشان اجازه بگیرند.
جرایم جنگی
از زمان آغاز جنگ داخلی در یمن، یک ائتلاف عربی به رهبری عربستان حملات هوایی خود را علیه حوثی‌ها آغاز کرد. در جریان این حملات هوایی، ریاض همواره متهم به ارتکاب جنایات جنگی شده‌ است زیرا از بمباران بیمارستان‌ها، مدارس، مراکز خرید، مراکز امدادرسانی، دفاتر خیریه و کمپ‌های پناهندگان هیچ ابایی نداشته است. در ماه سپتامبر 2015 آمار کشته‌های شهروندان غیرنظامی یمن در بمباران‌های هوایی عربستان بیش از دو هزار و 200 نفر گزارش شد. گزارش عفو بین‌الملل نیز حاکی از آن است که عربستان در حملات خود به یمن از بمب‌های خوشه‌ای که در سطح بین‌الملل ممنوع است، استفاده کرده است.
عربستان الهام‌بخش افراط‌گرایی
از زمان حملات 11 سپتامبر 2001 که مشخص شد 15 نفر از 19 هواپیماربای عضو القاعده ملیت سعودی داشته‌اند، ادعاهایی مبنی بر دست داشتن پادشاهی عربستان سعودی در پرورش گروه‌های افراط‌گرا و تروریستی و گسیل آنها به سراسر جهان وجود دارد. گفته می‌شود، تعصبات وهابی که در عربستان متمرکز شده نزدیک‌ترین ایدئولوژی به داعش است و برخی ادعا می‌کنند روحانیان وهابی سعودی این ایدئولوژی را ترویج دهند و الهام بخش رشد گروه‌های تروریستی می‌شوند. عربستان همچنین متهم است که در سه دهه اخیر برای صادرات «وهابیسم پیوریتان» به خارج از مرزهای خود تلاش کرده و 67 میلیارد پوند (100 میلیارد دلار) در این زمینه هزینه کرده است. این هزینه صرف ساخت مساجد و مدارس دینی در دیگر کشورهای مسلمان از جمله پاکستان، اندونزی، مالزی، هند و بخش‌هایی از آفریقا شده است.
عربستان تغذیه‌کننده داعش
عربستان سعودی تغذیه داعش را بشدت انکار کرده و با اشاره به قانون جدید این کشور که ارسال هرگونه پول از این پادشاهی به گروه‌های افراطی را ممنوع می‌کند، زیر بار چنین اتهامی نمی‌رود. اما این انکارها هنوز نتوانسته برخی سیاستمداران انگلیسی را که به وجود ارتباط بین سرمایه‌های داعش و عربستان سعودی باور دارند، متقاعد کند. ماه گذشته میلادی «پدی اشدون»، رهبر سابق حزب لیبرال دموکرات انگلیس ادعا کرد، ثروتمندان عربستان سعودی و قطر همچنان به داعش کمک مالی می‌کنند. او گفت: «من نمی‌گویم دولت‌های ریاض و دوحه به داعش کمک مالی می‌کنند اما تاجران ثروتمند این دو کشور بدون شک این کار را می‌کنند.»
فروش اسلحه، تنها دلیل لندن برای رابطه با ریاض
اکنون می‌رسیم به تنها دلیلی که دوستی انگلیس و عربستان را توجیه می‌کند. بنابر گزارش «فراخوان ضد تجارت سلاح»، بین ماه مه 2010 تا مارس 2015 دولت لندن تقریباً 4 میلیارد پوند سلاح به عربستان سعودی فروخته است. این معاملات شامل فروش جت‌های جنگنده، گاز اشک‌آور و خودروهای نظامی بوده است. اوایل سال 2015 دولت لندن فرماندهان نظامی عربستان را برای شرکت در نمایشگاه سلاح‌های برتر جهان که در لندن برگزار ‌شد، دعوت کرد. بسیاری از شرکت‌های دفاعی انگلیس سودهای کلانی از قراردادهای تسلیحاتی با عربستان می‌برند از آن جمله می‌توان به شرکت «سیستم‌های بی‌ ای ایی» اشاره کرد که با بستن قرارداد چندین میلیارد پوندی برای ارسال جنگنده‌های یورو به عربستان سعودی سود سرشاری برد. مقام‌های دولتی انگلیس می‌گویند، دو سوم سلاح‌های ساخت این کشور به خاورمیانه صادر می‌شود و در میان کشورهای خاورمیانه عربستان سعودی بزرگترین خریدار سلاح‌های انگلیسی است.
اندرو اسمیت، عضو فراخوان ضد تجارت سلاح می‌گوید، پیامی که انگلیس با صادرات عظیم تسلیحات خود به عربستان به مردم این کشور می‌دهد این است که اولویت لندن سود شرکت‌های دفاعی خودش است نه حقوق بشری که در عربستان نقض می‌شود. وی ادامه می‌دهد، نه تنها حقوق شهروندان سعودی از جمله وبلاگ‌نویسانی که زندانی می‌شوند یا مخالفانی که گردن زده می‌شوند با سلاح‌های انگلیسی نقض می‌شود بلکه فجایع انسانی یمن هم با همین سلاح‌ها رخ می‌دهد. چه فجایع دیگری باید پیش چشمان ما رخ دهد تا دولتمان سرانجام بگوید، دیگر بس است؟