نگرانی جامعه بین المللی از سیاست سرکوب و خشونت عربستان

کد خبر : #1814
تاریخ انتشار : دوشنبه, 14 دی 1394 15:31
اعتراضها و پیامهای محکومیتی که بلافاصله پس از اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی برجسته عربستانی، آغاز شد همزمان با دفن پنهانی پیکر این شخصیت انقلابی برای دومین روز متوالی ادامه یافت. در حالی که اعتراضات در مناطق شیعهنشین عربستان و در بحرین شدت گرفته، امریکا، اروپا و بسیاری دیگر از کشورها در پیامهایی از آلسعود انتقاد کردند.

صدها شهروند عربستانی تظاهراتی را از زادگاه شیخ نمر باقر النمر در العوامیه و شهر القطیف در شرق عربستان برگزار کرده و اعدام این روحانی به دست آل سعود را محکوم کردند. معترضان در العوامیه در حالی که به سمت شهر القطیف در منطقه شرقی حرکت می کردند با سردادن شعارهایی خواستار سرنگونی رژیم آل سعود شدند. مقامات عربستانی دیروز را به کارمندان شهر شیعه نشین قطیف مرخصی اجباری دادند. آل سعود به منظور سرکوب هرگونه تجمع اعتراضی نیروهای زیادی را در مناطق شیعه نشین مستقر کرده است.
بیش از 50 منطقه در بحرین نیز شاهد تظاهرات و اعتراض گسترده مردمی بود. در بحرین نیز پلیس رژیم آل خلیفه به سمت تظاهرکنندگانی که در اعتراض به اعدام باقر النمر تجمع کرده بودند گاز اشک آور شلیک کرد. فعالان بحرینی خواهان تظاهرات بیشتر در محکومیت اعدام شیخ باقر النمر شدند. بحرین معترضان به اعدام شیخ النمر را به زندان تهدید کرد. هزاران نفر در شهرهای مختلف پاکستان از جمله لاهور، راولپندی و کویته در اعتراض به اعدام شیخ النمر دست به تظاهرات زدند. اهالی کوت مرکز استان واسط و کربلای معلا در عراق هم در اعتراض به اعدام شیخ النمر تظاهرات کردند. ده ها تن از معترضان به اعدام شیخ النمر مقابل سفارت عربستان در لندن، پایتخت انگلیس تجمع کردند. شین انرایت، مسئول سازمان عفو بین الملل در انگلیس که در این تجمع اعتراضی حضور داشت، اعدام شیخ النمر را «اساساً غیرقابل قبول» دانست.
تدفین پیکر شیخ النمر بدون اطلاع خانوادهاش
دولت آل سعود بدون اطلاع به خانواده شیخ النمر وی را بدون برگزاری مراسمی به خاک سپرد. محمد النمر، برادر شیخ النمر گفت: شیخ نمر به همراه دیگر کسانی که روز شنبه دولت عربستان آنها را اعدام کرد، دفن شده است.
وی گفت: مسئولان امنیتی عربستان با ما تماس گرفتند و گفتند که پیکر شهدا را دفن کرده اند و پیکرهای آنها به خانواده هایشان تحویل داده نمی شود. وزارت کشور عربستان روز شنبه روحانی مبارز، شیخ النمر، رهبر شیعیان این کشور را به بهانه تحریک علیه دولت اعدام کرد. 46 نفر دیگر نیز در روز شنبه اعدام شدند. براساس این بیانیه، این افراد در 12منطقه از جمله ریاض، مکه، مدینه و تبوک اعدام شدند. شیخ النمر از جمله روحانیونی بود که در پی احقاق حقوق شیعیان در عربستان بود.
محکومیت ها از خاورمیانه تا امریکا
همزمان با اوج گرفتن اعتراضات در داخل عربستان و بحرین و مناطق دیگر واکنش های پیام های محکومیت مقام های سیاسی جهان نیز همچنان ادامه دارد.
وزارت خارجه امریکا با انتشار بیانیه ای نسبت به اعدام شیخ نمر به دست رژیم آل سعود ابراز نگرانی کرد. جان کربی، سخنگوی وزیر خارجه امریکا گفت: «دولت عربستان باید به حقوق بشر احترام بگذارد و از آن محافظت کند و از اعمال رویه های قضایی شفاف و عادلانه در تمامی پرونده ها اطمینان حاصل نماید. امریکا همچنین از دولت عربستان می خواهد که اجازه ابراز عقاید مخالف را بدهد و با رهبران تمامی جوامع برای جلوگیری از بروز تنش در پی این اعدام ها همکاری کند. ما به طور خاص نگران این هستیم که اعدام شیخ النمر خطر تشدید تنش های فرقه ای را در زمانی ایجاد کند که لازم است این تنش ها فوراً کاهش یابند.»
فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد اقدام عربستان در اعدام شیخ النمر بشدت مایه نگرانی است و می تواند تبعاتی خطرناک در پی داشته باشد. وزارت خارجه انگلیس نیز بدون محکوم کردن اقدام عربستان سعودی در اعدام شیخ النمر اعلام کرد با اعدام مخالف است. بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل در بیانیه ای اعلام کرد شیخ النمر و تعدادی دیگر از زندانیان پس از محاکمه هایی به اعدام محکوم شدند که نگرانی هایی جدی در مورد ماهیت اتهامات و همچنین صحت روند اجرای عدالت در مورد متهمان وجود داشته است.
حیدر العبادی، نخست وزیر عراق هم گفت: اقدام عربستان پیامدهای منفی برای امنیت منطقه در پی خواهد داشت. وی در صفحه فیسبوک خود نوشت، بستن دهان مخالفان و از بین بردن آنان، صرفاً باعث ویرانی و خرابی های بیشتر خواهد شد.  صلاحالدین اوزگوندوز رهبر شیعیان ترکیه گفت: جنایت بزرگ عربستان در به شهادت رساندن شیخ نمر باقر النمر و دیگر جنایات آل سعود نشان از قرار گرفتن این رژیم دیکتاتور و تکفیری در سراشیبی سقوط است. عمران زعبی، وزیر اطلاعرسانی سوریه از نهادهای بینالمللی خواست تا عربستان را به دلیل چنین جنایتی محاکمه کنند. عفو بین الملل هم اعدام شیخ النمر را یک تسویه حساب سیاسی خواند. انجمن علمای یمن اعدام شیخ النمر را بخشی از طرح صهیونیستی برای فتنه انگیزی میان مسلمانان دانست که در اجرای آن حاکمان آل سعود به صورت مستقیم مشارکت دارند. باوجود اعتراض های جهانی، بحرین، امارات و برخی متحدان آلسعود از اقدام این رژیم حمایت کردند.
لغو سفر وزیر خارجه عربستان به پاکستان
التهاب در فضای داخلی و سیاست خارجی عربستان، عادل الجبیر، وزیر امور خارجه این کشور را واداشت، سفر خود به پاکستان را لغو کند. «الجبیر» قراربود، عصر دیروز در سفری دو روزه وارد اسلام آباد شود. در همین خصوص وزارت امور خارجه پاکستان اعلام کرد این سفر بنا به درخواست ریاض به تعویق افتاده است.

 

روزنامه ایران