حقوق بشرسازمان ملل شکستن اجباری اعتصاب غذای اسرای فلسطینی را محکوم کرد

کد خبر : #995
تاریخ انتشار : یکشنبه, 18 مرداد 1394 11:01
تعداد بازدید کننده : 583
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
حقوق بشرسازمان ملل شکستن اجباری اعتصاب غذای...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل طرح رژیم صهیونیستی در زمینه خوراندن اجباری غذا به اسرای معترض فلسطینی را محکوم کرد و آن را ادامه نقض حقوق اولیه این اسرا دانست.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر حقوق بشر سازمان ملل، کارشناسان مستقل حقوق بشر این سازمان روز گذشته (شنبه) با صدور بیانیه ای هشدار دادند که طرح مذکور با هدف سرکوب اعتراض اسرای فلسطینی در بند رژیم صهیونیستی از جمله افرادی که بر اساس بازداشت خودسرانه در حبس هستند، طراحی شده است.
ژوان ایی مندز گزارشگر ویژه حقوق بشر در زمینه شکنجه تاکید کرد که خوراندن اجباری بر اساس تهدید و زور به افرادی که با اراده و خواست خود تصمیم به امتناع از غذا خوردن گرفته اند، مصداق رفتارهای ظالمانه، تحقیرآمیز و غیرانسانی است.
پایگاه اطلاع رسانی سازمان ملل تاکید کرد که احترام به تصمیم افراد در زمینه امتناع از غذا خوردن و یا دریافت دارو و درمان لازمه رعایت حقوق بشر است.
بر اساس اظهارات داینیوس پوتراس گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص حق سلامت، 'خوراندن اجباری به بازداشت شدگان و اعتصاب کنندگان غذا تحت هیچ شرایطی با معیارهای حقوق بشر سازگاری ندارد، زیرا رضایت آگاهانه جزء لاینفک حق سلامت است.'
کارشناسان بین المللی تاکید کردند که خوراندن اجباری راه درست پایان دادن به اعتصاب غذا نیست بلکه ادامه نقض حقوقی است که معترضان به بازداشت خودسرانه نسبت به آن اعتراض کرده اند.
در این بیانیه موکدا از رژیم صهیونیستی خواسته شده است که از شکستن اجباری اعتصاب غذای معترضان فلسطینی خودداری کرده و به دنبال یافتن راه های جایگزین، نظیر مذاکره، برای حل و فصل اعتراض ها باشند.
ماکاریم ویبیسونو گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه وضعیت حقوق بشر در اراضی اشغالی فلسطینیان نیز از امضا کنندگان این بیانیه است.
گزارشگران ویژه سازمان ملل بخشی از نهادی هستند که تحت عنوان رویه های ویژه شورای حقوق بشر شناخته می شود. گزارشگران ویژه بزرگ ترین نهاد مستقل کارشناسان در نظام حقوق بشر سازمان ملل هستند که وظیفه حقیقت یابی و اجرای سازوکارهای نظارت بر اوضاع در کشوری خاص و یا همه بخش های جهان را بر عهده دارند.
رژیم صهیونیستی اخیرا از تایید طرحی خبر داده است که هدفش شکستن اعتصاب غذای اسرای فلسطینی است که در اعتراض به بازداشت خودسرانه و شرایط غیرانسانی زندان های این رژیم اعتصاب غذا می کنند.
برخی گزارش ها از احتمال شکستن اجباری اعتصاب غذای محمد علان اسیر فلسطینی خبر می دهند. وی 56 روز است که از غذا خوردن امتناع کرده و مطابق نظر پزشکان در وضعیت وخیم به سر می برد.
پیش از وی نیز خضر عدنان یکی دیگر از اسرای فلسطینی در اعتراض به سیاست بازداشت خودسرانه رژیم صهیونیستی اعتصاب غذا کرد و موفق شد صهیونیست ها را به زانو درآورد.
سران صهیونیست اعتصاب غذای اسیران فلسطینی را ابزاری برای تهدید رژیم صهیونیستی می دانند.
بازداشت خودسرانه رویه ای است که ارتش رژیم صهیونیستی با توسل به آن اسرای فلسطینی را بدون تفهیم اتهام و یا محاکمه، زندانی می کند.
این رژیم به صورت معمول از این شیوه بازداشت علیه فلسطینیان استفاده می کند. آمار نشان می دهد که در سال های گذشته هزاران فلسطینی بر اساس این احکام برای مدت ها در زندان های رژیم صهیونیستی بسر برده اند.
به موجب قوانین بین المللی، این شیوه بازداشت صرفا در موارد بسیار استثنایی کاربرد دارد و تنها به عنوان آخرین گزینه باید مورد استفاده قرار گیرد.

“ حقوق بشرسازمان ملل شکستن اجباری اعتصاب غذای اسرای فلسطینی را محکوم کرد ”