میانمار مانع ورود گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل به راخین/ مسلمانان تحت فشار

کد خبر : #988
تاریخ انتشار : شنبه, 17 مرداد 1394 15:04
تعداد بازدید کننده : 674
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
میانمار مانع ورود گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
یک بازرس حقوق بشر سازمان ملل از ممنوعیت دسترسی اش به استان راخین میانمار که محل زندگی مسلمانان این کشور است و طی چند روز گذشته شاهد باران های سیل آسا و آوارگی بیشتر مسلمانان منطقه بود، خبر داد.

به گزارش ایرنا، 'یانگی لی' گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر میانمار  گفت که مقامات امنیتی این کشور همچنین از کسانی که پیش از این با وی دیدار کرده اند، عکس گرفته و آنها را تحت بازجویی قرار داده اند.
این مقام سازمان ملل، دولت میانمار را با این عنوان که محدودیت های زیادی برای آزادی بیان و حقوق شهروندی بیش از یک میلیون و 100 هزار مسلمانان روهینگیا ایجاد کرده است مورد انتقاد قرار داد.
شبکه خبری آسیا اعلام کرد این گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل از سوی راهب های بودایی مورد تنفر شدیدی قرار گرفته و او را با زشت ترین واژه ها در اعتراضات عمومی اوایل سال جاری خطاب کرده بودند.
'یانگی لی' تصریح کرد که درخواست وی برای بازدید از استان راخین رد شده و دولت میانمار نیز مجوز 10 روزه اقامت وی را نپذیرفته است.
وی گفت که می داند میانمار در حال حاضر با مشکلات مربوط به سیل روبروست، اما هرگز انتظار چنین برخورد نامناسبی را نداشته است.
سیل میانمار تاکنون باعث کشته شدن دستکم 88 نفر و همچنین آواره شدن 330 هزار نفر دیگر شده است. مسلمانان میانماری که در اردوگاه ها زندگی می کردند نیز از این سیل در امان نبوده اند.
این مقام سازمان ملل، نبود مدارک شناسایی و حق رای برای مسلمانان روهینگیا را یکی از نگرانی های جدی اعلام کرد.
به گفته وی، این دو موضوع مسائل مهمی هستند که در صورت مطرح شدن آنها به صورت عمومی می تواند موجی از تنش ها و درگیری ها را بار دیگر در میانمار شکل دهد.
'یانگی لی' در گزارش های پیشین خود از اعمال تبعیض های گوناگون و محروم شدن مسلمانان میانمار از حقوق طبیعی خود از جمله دستیابی به غذا، آب، آموزش، مراقبت های بهداشتی و همچنین محدودیت های مربوط به ازدواج و ثبت تولد خبر داده بود.
دولت میانمار، حقوق مسلمانان روهینگیا را به رسمیت نمی شناسد و آنان را مهاجرانی می داند که از بنگلادش به این کشور مهاجرت کرده اند.
اعمال تبعیض، محدودیت مسلمانان و همچنین کشتار اقلیت مسلمان از اوایل سال 2012 به صورت جدی در استان راخین در غرب میانمار آغاز شد و براساس برخی آمار دستکم 650 نفر در درگیری ها کشته شدند و بیش از 150 هزار نفر دیگر نیز مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شدند.
مسلمانان میانماری که برای نجات جان خود از دست بوداییان تندرو چاره ای جز ترک خانه و کاشانه نداشتند برای مهاجرت و آوارگی دو باره در دام قاچاقچیان انسان گرفتار می شوند و امسال قبرهای جمعی از این مهاجران در اردوگاه های قاچاق انسان در مالزی و تایلند کشف شد.
سیاست های دولت میانمار در قبال مسلمانان روهینگیا که عامل اصلی مهاجرت آنها از سال 2012 عنوان شده، قاچاق انسان را به چالش اصلی کشورهای منطقه جنوب شرقی آسیا تبدیل کرده است.

“ میانمار مانع ورود گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل به راخین/ مسلمانان تحت فشار ”