طرح جرم سیاسی به زودی در مجلس مطرح می‌شود

کد خبر : #94
تاریخ انتشار : جمعه, 28 آذر 1393 0:00
تعداد بازدید کننده : 731
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
طرح جرم سیاسی به زودی در مجلس مطرح می‌شود
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
تلاش‌های کارشناسی برای توقف بررسی طرح جرم سیاسی در مجلس عملا به نتیجه نرسید و این طرح در کمیسیون حقوقی و قضایی تصویب شد و اکنون آماده طرح در صحن است.

طرح جرم سیاسی در فهرست دستور جلسه علنی مجلس آمده است،‌ اما طرح‌ها، لوایح و دستوراتی در نوبت جلوتر از این طرح قرار دارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان دفاع از قربانیان خشون به نقل از جوان، قدرت ‌الله رحمانی، ‌عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌و‌گو با «جوان‌آنلاین» در خصوص مطرح شدن جرم سیاسی در مجلس اظهار داشت: تلاش‌های کارشناسی برای توقف بررسی طرح جرم سیاسی در مجلس عملا به نتیجه نرسید و این طرح در کمیسیون حقوقی و قضایی تصویب شد و اکنون آماده طرح در صحن است. رحمانی ادامه داد: طرح جرم سیاسی در فهرست دستور جلسه علنی مجلس آمده است،‌ اما طرح‌ها، لوایح و دستوراتی در نوبت جلوتر از این طرح قرار دارند و پس از بررسی آنها نوبت به جرم سیاسی هم می‌رسد و حتی احتمال دارد در سال جاری در صحن بررسی شود.
وی با اشاره به اینکه طرح جرم سیاسی از کارشناسی لازم برخوردار نیست، تاکید کرد: باید به نمایندگان هشدار دهیم که توجه کنند این طرح از کارشناسی لازم برخوردار نیست و کسانی که طراح این طرح بوده‌اند و مطالعات کارشناسی آن را انجام داده‌اند اما به نظر می‌رسد همه جوانب را خوب ندیده‌اند و در زمانه‌ای طرح جرم سیاسی را بر اساس اصل 168 مطرح کرده‌اند که اساسا دوره‌ی این بحث گذشته و اصل 168 باید در اعداد اصول متروک قرار بگیرد.
این حقوقدان و استاد دانشگاه تصریح کرد: درست است که اصل 168 جزو قانون اساسی است اما به نظر می‌رسد قبل از اینکه ما این طرح و اصل را عملیاتی و اجرایی کنیم دیگر زمان آن گذشته است، چون تضمین‌هایی که برای مجرمین و متهمان سیاسی در نظر می‌گرفتند اکنون برای همه متهمان و مجرمین در نظر می‌گیرند و دیگر لازم نیست ما تضمین قضایی جدگانه‌ای برای متهمان سیاسی درنظر بگیریم.
رحمانی در خاتمه یادآور شد: در همه جای دنیا برخورد با متهمان سیاسی از موضع مصلحت‌سنجی است و در طول تاریخ در هیچ جای دنیا چه در کشورهای پیشرفته و چه در کشورهای توسعه‌یافته در قوانین کیفری آنها تعریفی از جرم سیاسی ارائه نکرده‌اند و تشخیص مصادیق را هم به نظر دادگاه قضایی و مرجع قضایی رسیدگی کننده موکول کرده‌اند، لذا نمایندگان در هنگام رسیدگی به این طرح در صحن مجلس که به زودی خواهد بود، مراقب باشند که چیزی را تصویب نکنند که مایه‌ی وهن نظام سیستم قضایی کشور شود.

“ طرح جرم سیاسی به زودی در مجلس مطرح می‌شود ”