اجرای طرح آزمایشی ساماندهی کودکان کار

کد خبر : #926
تاریخ انتشار : شنبه, 10 مرداد 1394 15:09
تعداد بازدید کننده : 697
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اجرای طرح آزمایشی ساماندهی کودکان کار
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
معاون ابتدایی وزیر آموزش و پرورش گفت: خانواده‌هایی که به دلایل غیر قابل قبول از تحصیل کودکانشان خودداری می‌کنند، تحت پیگرد قضایی قرار می‌گیرند و در سال تحصیلی گذشته، 250 خانواده به مراجع قضایی معرفی شدند.

به گزارش فارس، محمد دیمه‌ور معاون ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در مراسم ارائه گزارش‌های پایش جهانی آموزش برای همه، که در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد، با بیان اینکه بر اساس قانون حمایت از کودکان و نوجوانان، تحصیل تا پایان دوره راهنمایی اجباری است، گفت: خانواده‌هایی که بر اساس دلایل غیر قایل قبول از فرستادن کودکانشان به مدرسه خودداری می‌کنند تحت پیگرد قضایی قرار می‌گیرند؛ به طوری که در سال تحصیلی گذشته، 250 خانواده را به مراجع قضایی معرفی کرده‌ایم.

وی با تشریح ساختار دوره ابتدایی در ایران، اظهار داشت: از لحاظ ساختاری دوره آموزش ابتدایی در ایران در ابتدای شروع برنامه جهانی آموزش برای همه که از سال 1379 شروع شد، 5 سال بود که با تغییراتی در چند سال گذشته به 6 سال ارتقا پیدا کرد.

دیمه‌ور افزود: دوره آموزش راهنمایی سابق که هم اکنون دوره متوسطه اول است، 3 سال است و دوره رسمی آموزش در دوره پایه و آموزش عمومی، 9 سال تحصیلی است.

وی با ارائه برنامه‌های انجام شده ایران در خصوص آموزش فراگیر مقطع دبستان، گفت: از سال 2000 که برنامه جهانی آموزش برای همه تصویب شد، پوشش تحصیلی برای تمام کودکان به خصوص دختران، کودکان در شرایط ویژه مناطق مرزی و محروم، دانش‌آموزان ویژه به طور رایگان و با کیفیت به طور جدی اجرا شد.

معاون ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در ادامه سخنان خود به آمار میزان نرخ خالص جذب در پایه اول و کل دوره ابتدایی پرداخت و تصریح کرد: از سال 1379 تا سال 1393 نرخ خالص جذب در پایه اول ابتدایی از 92.8 به 97.9 رسیده است و نرخ خالص ثبت نام کل دوره ابتدایی 95.9 در سال شروع برنامه آموزش برای همه به 98.6 در سال گذشته تحصیلی رسیده است.

دیمه‌ور افزود: با تلاش‌های قابل توجه، اصلاحات محتوایی و اساسی در روش‌ها و کارایی در اثربخشی دوره ابتدایی صورت گرفته است و در این راستا نرخ ناخالص کاهش قابل توجهی پیدا کرده است که از 105 درصد به 102 درصد رسیده است.

وی ادامه داد: نرخ ماندگاری که از شاخص‌های کیفی آموزش است از سال شروع برنامه آموزش برای همه از 88 درصد به 95 درصد افزایش پیدا کرده است و این موضوع از شاخص‌های امید بخش است.

دیمه‌ور موضوع حمایت از دانش‌آموزان استثنایی را مورد اشاره قرار داد و افزود: دانش‌آموزان نیازمند نگاه ویژه در مدارس خاص و استثنایی از 71856 نفر به 71430 کاهش پیدا کرده است.

معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش به تشریح طرح آموزش تلفیقی پرداخت و گفت: در این طرح، دانش‌آموزان استثنایی در کنار دانش‌آموزان عادی مشغول به تحصیل شده‌اند؛ این طرح به طور آزمایشی در چند استان کشور برگزار شد و امسال وارد مرحله جدیدی از توسعه آموزش فراگیر تلفیقی شده‌ایم.

وی تصریح کرد: آموزش و پرورش تلفیقی با کمک آموزش و پرورش استثنایی برنامه‌هایی برای توانمند سازی معلمان تصویب کرده است؛ در یکی از این برنامه‌ها به ازای هر دانش‌آموز با نگاه ویژه در مدارس عادی، 3 نفر از سقف افراد کلاس کم می‌شوند؛ به عنوان مثال اگر یک کلاس در دوره ابتدایی با 30 نفر جمعیت تشکیل شود و 2 دانش‌آموز با نیاز ویژه باشد، برای آنکه معلم بیشتر به این دانش آموزان توجه کند، این 2 دانش‌آموز، 6 نفر محاسبه می‌شود.

دیمه‌ور اضافه کرد: برای معلمان این دانش‌آموزان، معلم مرجع در نظر گرفته شده است که از معلمان متخصص دانش‌آموزان با نیاز ویژه است که به معلمان عادی سرویس ویژه می‌دهد.

وی از تصویب آیین نامه نظام تلفیقی در شورای عالی آموزش و پرورش جمهوری اسلامی خبر داد و گفت: امیدواریم تا چند سال آینده چیزی به نام مدارس خاص نداشته باشیم.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در خصوص افزایش حداکثری پوشش دوره تحصیلی ابتدایی، بیان داشت: برنامه انسداد مبادی بیسوادی، به منظور افزایش حداکثری پوشش دوره تحصیلی ابتدایی با مسئولیت استانداران کشور برگزار می‌شود.

وی افزود: اخیراً نامه‌ای با امضای وزیران کشور و آموزش و پرورش به استانداران نوشته شده است و براساس شیوه‌نامه و کارگروه‌ها، مأموریت دارند که نسبت به جذب دانش‌آموزان اقدام و گزارش 6 ماهه وزیر آموزش و پرورش در هیأت دولت ارائه شود.

به گزارش فارس، معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش به توسعه کمی و کیفی آموزش‌های پیش دبستانی اشاره کرد و گفت: در کشور ما در حال حاضر براساس قوانین و مقررات موجود، دوره پیش دبستانی دوره رسمی ولی غیر اجباری است.

دیمه ور افزود: در سال گذشته این دوره رسمی را در مناطق دور افتاده کشور، مناطق محروم و مرزی کشور با مسئولیت، مشارکت و حمایت کاملاً دولتی برگزار شد و نرخ پوشش تحصیلی پیش دبستان در دو سال قبل تحصیلی 38.2 بود که بعد از اجرای این طرح به 52.4 رسید.

وی از همکاری جدی با وزارت تعاون و رفاه خبر داد و افزود: در 8 استان کشور طرح آزمایشی برای ساماندهی کودکان کار و خیابانی انجام خواهد شد.

“ اجرای طرح آزمایشی ساماندهی کودکان کار ”