تصویب قطعنامه حقوق بشری جدید بر ضد ایران در سازمان ملل

کد خبر : #92
تاریخ انتشار : جمعه, 28 آذر 1393 0:00
تعداد بازدید کننده : 1273
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
تصویب قطعنامه حقوق بشری جدید بر ضد ایران در...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل روز سه‌شنبه برای بررسی پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی کانادا در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، تشکیل جلسه داد و آنطور که انتظار می‌رفت، این قطعنامه را علیه تهران به تصویب رساند....

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل روز سه‌شنبه با 78 رأی مثبت در برابر 104 رأی منفی یا عدم اعلام رأی اعضا، قطعنامه ضدایرانی تازه‌ای را که از سوی کانادا ارائه شده بود، تصویب کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان دفاع از قربانیان خشونت به نقل از خبرگزاری فارس کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل روز سه‌شنبه برای بررسی پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی کانادا در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، تشکیل جلسه داد و آنطور که انتظار می‌رفت، این قطعنامه را علیه تهران به تصویب رساند.
این قطعنامه سیاسی در حالی به تصویب رسید که نتوانست آرای مثبت نیمی از اعضا را به دست آورد و اغلب کشورها به آن رأی منفی داده یا از رأی دادن خودداری نمودند. ضمنا هیچ‌یک از کشورهای عضو حاضر نشدند نام آن‌ها همگام با کانادا، به عنوان معرف مشترک قطعنامه، مطرح شود.
در جریان رأی‌گیری روز سه شنبه، تنها 78 عضو کمیته به این قطعنامه که برای چندمین سال پیاپی از سوی کانادا ارائه می‌شد، رأی مثبت دادند، که آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و رژیم‌صهیونیستی از جمله آن‌ها بودند. در مقابل مجموعا 104 عضو، از حمایت از این قطعنامه خودداری کردند، به نحوی که 35 عضو رأی منفی داده و 69 کشور دیگر از ر‌أی دادن، امتناع کردند.
پیش از آغاز رأی‌گیری در مورد این قطعنامه، نماینده ایران در نشست، ارائه پیش‌نویس از سوی کانادا را «اقدامی خصمانه» و گفت این قطعنامه مشابه پیش نویس‌هایی است که در سال‌های قبل هم از سوی اتاوا ارائه شده بود. او گفت که برخی کشورهای تلاش می‌کنند تا از حقوق بشر به عنوان بهانه‌ای برای تقابل و فشار آوردن به ایران استفاده کنند.
او با اشاره به اینکه نشانه‌های متعددی وجود دارد مبنی بر اینکه کانادا اهمیتی به مسئله حقوق بشر نمی‌دهد، گفت در جریان «تراژدی غزه در حالی که تقریبا تمامی سران جهان»، جنایات رژیم‌صهیونیستی را محکوم کردند، کانادا تنها عضو سازمان ملل بود که در برابر دیدگان جهان نه تنها هیچ تلاشی برای محکومیت اسرائیل نکرد، بلکه به دفاع از اقدامات تل‌آویو پرداخت و حمله به غزه را «نه فقط دفاع از خود، بلکه تعهد اسرائیل»، خواند.
نماینده ایران در این نشست گفت کرد که این رویکرد و همچنین رد قطعنامه‌های مشابه در مورد رژیم‌صهیونیستی از سوی کانادا، نشان می‌دهد که این کشور به دنبال استفاده سیاسی از ابزار حقوق بشر است.
او با بیان اینکه ایران در همکاری با ساز و کار بررسی دوره‌ای و جهانی حقوق بشر (UPR) از خود جدیت نشان داده است، به گزارش‌های گزاشگر ویژه سازمان ملل اشاره کرد و گفت عدم رعایت بی‌طرفی در این گزارش‌ها، این سوال را به وجود می‌آورد که احتمالا سازمان ملل به سمت برخی کشورها گرایش دارد.
نماینده ایران در این نشست با اشاره به اینکه تهران برای تعامل با نهادهای سازمان ملل در زمینه حقوق بشر آمادگی دارد، گفت ایران همواره نشان داده است که در برابر ناعدالتی، فشار و ظلم ایستادگی می‌کند. وی تصریح کرد که این چنین قطعنامه‌هایی نه تنها سازنده نیست، بلکه اثرات مخربی برای اعتبار نهادهای بین‌المللی دارد.
در ادامه نماینده بلاروس به صحبت پرداخت و گفت ایران گام‌های مثبتی در راستای اجرای مکانیزم یو‌پی‌آر برداشته است. وی با اشاره به مکانیزم‌های داخلی ایران برای رعایت حقوق زنان و اقلیت‌های مذهبی به همکاری تهران با نهادهای بین‌المللی اشاره کرد و گفت برخی از کشورها به دنبال وارد کردن فشار سیاسی به ایران هستند که این امر اعتبار ساز و کار یو‌پی‌آر را زیر سوال می‌برد. وی تصریح کرد که بلاروس هرگز از قطعنامه‌هایی که دارای انگیزه‌های سیاسی هستند، حمایت نکرده و این بار نیز به آن رأی منفی می‌دهد.
نماینده کره شمالی هم با اعلام مخالفت با این قطعنامه، آن را دارای «انگیزه‌های روشن سیاسی» دانست و کشورش نسبت به چنین اقداماتی نگرانی جدی دارد. وی همچنین این قطعنامه را نشان‌دهنده استانداردهای دوگانه غرب دانست.
نماینده چین هم این قطعنامه را ناقض منشور سازمان ملل خواند و گفت این قطعنامه عملی نبوده و در عین حال به اعتماد موجود ضربه زده و موجب بروز تقابل می‌شود.
نماینده ونزوئلا دیگر فردی بود که با این قطعنامه مخالفت کرد و با اشاره به موضع جنبش عدم تعهد، گفت این قطعنامه دارای انگیزه‌های سیاسی و ناقض منشور سازمان ملل و بر خلاف اصل بی‌طرفی است. وی به نمایندگی از ونزوئلا گفت قطعنامه‌های سیاسی اعتبار سازمان ملل را زیر سوال می‌برد و به همین جهت این کشور مخالف آن است.
نماینده اکوادور با اعلام حمایت از مکانیزم یو‌پی‌آر، گفت قطعنامه ارائه شده از سوی کانادا نه تنها کمکی به اوضاع نمی‌کند، بلکه موجب بروز تنش میان کشورهای عضو می‌شود. وی نیز تاکید کرد که کشورش مخالف این قطعنامه است.
در ادامه نماینده سوریه به اظهار نظر پرداخت و گفت پیش‌نویس ارائه شده از سوی کانادا، مداخله خارجی در امور کشورها به بهانه حقوق بشر است. او با تاکید بر لزوم تکیه بر مکانیزم یو‌پی‌آر، گفت کمیته حقوق بشر باید بر اساس احترام به حاکمیت ملی و اصل بی‌طرفی عمل کند. او گفت که نتیجه این قطعنامه‌ها به سیاسی شدن عملکرد کمیته منجر می‌شود. او گفت به همین جهت دمشق با این قطعنامه مخالف است.
پس از سوریه، نوبت به نماینده روسیه رسید که او نیز تاکید کرد که کشورش مخالف این «قطعنامه یک‌طرفه» است، چراکه این اقدام بر خلاف مکانیزم یو‌پی‌آر است. او گفت: «ما متعجب هستیم که این کشور (کانادا) هر ساله قطعنامه‌ای مشابه علیه جمهوری اسلامی ایران ارائه می‌کند.»
نماینده کوبا هم با اعلام مخالفت با این قطعنامه، آن را دارای اهداف سیاسی خواند و گفت این نشانه‌ای از استانداردهای دوگانه در مسئله حقوق بشر است. او گفت که رویه‌های بین‌المللی باید بر اساس بی‌طرفی و تلاش برای ارتقا حقوق بشر باشد و به همین جهت کوبا علیه این پیش‌نویس رأی می‌دهد و در آینده نیز همین موضع را خواهد داشت.
در پایان این نشست و پس از پایان رأی‌گیری، نماینده ایران با اشاره به شمار حداقلی موافقان با قطعنامه ضدایرانی، که اغلب کشورهای غربی را شامل می‌شد، گفت: «بسیاری از کشورها از حمایت از این قطعنامه خودداری کردند، که این نشان می‌دهد که یا از آن حمایت نمی‌کنند یا نسبت به چنین قطعنامه‌هایی تردید دارند.»

“ تصویب قطعنامه حقوق بشری جدید بر ضد ایران در سازمان ملل ”