هشدار یونیسف درباره تاثیر درگیری ها بر کودکان یمنی

کد خبر : #908
تاریخ انتشار : سه شنبه, 6 مرداد 1394 12:26
تعداد بازدید کننده : 834
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
هشدار یونیسف درباره تاثیر درگیری ها بر کودکان یمنی
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
پیتر سلامه، مدیر منطقه ای یونیسف برای خاورمیانه و شمال آفریقا که به تازگی از یمن بازگشته است، گفت: درگیری ها در یمن می تواند باعث افزایش مرگ و میر کودکان زیر پنج سال در این کشور فقیر شود.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، سلامه درباره اوضاع یمن گفت: بسیار اوضاع غمباری دارد و می توان گفت، یک میدان جنگ واقعی است!. همه جا شاهد بمباران، خانه های ویران شده و ایست بازرسی هایی بودیم که حفاظت از آن به عهده نوجوانانی بود که سن آنها شاید چهارده و پانزده سال بود. فعالیت های اقتصادی را به ندرت می توان شاهد بود و مردم معمولا از جایی به جایی دیگر می گریزند تا مایحتاج اصلی خود مانند غذا، سوخت یا گاز خانگی را تامین کنند.
سلامه درباره نیاز اصلی مردم یمن افزود: اولین چیزی که باید گفت این است که ما پیشتر دو بار شاهد آتش بس بودیم و متاسفانه طرفین جنگ به آن احترام نگذاشتند و امیدواریم این بار این آتش بس محترم شمرده و نگاه داشته شود. واقعیت این است که یمن کشوری شکننده است، پنجاه درصد از کودکان دچار سوء تغذیه هستند و از این رو، باید به برنامه های کمک رسانی خود گسترش بدهیم تا به مرگ و میر کودکان پایان داده شود، برنامه هایی برای مقابله با سوء تغذیه، برنامه تامین آب، مراکز درمانی و محصولات خاصی که می تواند زندگی کودکان را در کوتاه مدت نجات بدهد.
وی ادامه داد: در کنار اینکه بسیاری از کودکان، دهشت زده از جنگ و درگیری هستند، مواد منفجره عمل نکرده نیز خطری دیگر برای کودکانی هستند که ممکن است با این مواد در تماس باشند. اگر چه می توان درباره سیصد و پنجاه کودکی که در درگیری های مستقیم جنگی کشته شده اند صحبت کرد ولی سالیانه چهل هزار کودک زیر پنج سال در این کشور جان خود را از دست می دهند و مرگ و میر این کودکان به خاطر افزایش درگیری ها افزایش می یابد و ممکن است شاهد مرگ دهها هزار کودک باشیم که بسیار بیشتر از مرگ و میر ناشی از گلوله ها و بمب هاست.
مدیر منطقه ای یونیسف گفت، یونیسف از برنامه های اساسی برای آب، بهداشت، تغذیه و حمایت های اجتماعی که پنج میلیون کودک را در یمن زیر پوشش دارد، حمایت می کند و می بایست این میزان را تا جایی که میسر است، با سرعت بیشتر کنیم.
سلامه تصریح کرد: در کنار طرف های درگیر، باید به خاطر داشته باشیم که بسیاری از کشورها به صورت مستقیم و غیر مستقیم درگیر هستند. از همه این طرف ها می خواهیم که به اصول بنیادین جنگ ها برای پرهیز از هدف قرار دادن غیر نظامیان و زیر ساخت های غیر نظامی، جلوگیری از به کارگیری کودکان برای جنگ و تضمین دسترسی نهادهای انساندوست احترام بگذارند، تحریم و محاصره فعلی برای غذا و دارو و در نهایت به این خشونت ها پایان بدهند.
مدیر یونیسف گفت، معمولا انسان ها در کمک به فجایع طبیعی بسیار سخاوتمند عمل می کنند و در درگیری ها، اینگونه نیستند، برای کودکان فرقی نمی کند که منشاء رنج چه باشد، زیرا در هر صورت رنج می برند. شهروندان کشورهای مختلف می توانند در درخواست از طرفین درگیری برای احترام به قوانین جنگی، به سازمان ملل بپیوندند و از دولت های خود نیز همین را بخواهند تا به این خشونت ها پایان داده شود.
سلامه در پایان افزود: می بایست آماده باشیم تا جایی که می توانیم، در این مدت کوتاه به بیشترین افراد نیازمند دسترسی داشته باشیم. گذشته از موضوع آتش بس، باید به این خشونت ها پایان داد، زیرا وقفه ای کوتاه در این خشونت ها خوب است، ولی کافی نیست.

“ هشدار یونیسف درباره تاثیر درگیری ها بر کودکان یمنی ”