حمله به مناطق مسکونی یمن مصداق جنایت جنگی است

کد خبر : #904
تاریخ انتشار : سه شنبه, 6 مرداد 1394 12:10
تعداد بازدید کننده : 835
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
حمله به مناطق مسکونی یمن مصداق جنایت جنگی است
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دیده‌بان حقوق بشر حملات اخیر ائتلاف سعودی علیه مردم یمن را جنایت آشکار جنگی نامید و خواستار بررسی نقض قوانین جنگی در یمن شد.

به گزارش فارس، دیده‌بان حقوق بشر  با صدور بیانیه‌ای حملات اخیر ائتلاف سعودی به مناطق مسکونی در یمن را که منجر به کشته شدن دستکم 65 نفر و مجروحیت ده‌ها تن دیگر از مردم یمن در تاریخ 24 جولای شد، «مصداق آشکار جنایت جنگی» توصیف کرد.

به نوشته پایگاه اینترنتی دیده‌بان حقوق بشر، این ائتلاف حملات هوایی غیرقانونی در یمن انجام داده است و همین مساله نشان می‌دهد که لازم است شورای حقوق بشر سازمان ملل برای تشکیل کمیسیونی جهت بررسی موارد ادعایی نقض قوانین جنگی توسط همه طرفین دخیل در یمن، وارد عمل شود.

«اوله سولوانگ» محقق ارشد شرایط اضطراری در باره حملات اخیر سعودی‌ها گفت: «ائتلاف سعودی مکررا خانه‌های مسکونی را بمباران کرده است.»

وی خاطر نشان کرد که این خانه‌های مسکونی «هدف نظامی نبودند. در نتیجه آن (حملات) ده‌ها تن از غیرنظامیان به قتل رسیدند و این حمله یک جنایت جنگی است.»

یک روز و نیم پس از حملات روز 24 جولای سعودی‌ها به نیروگاه برق المخا، اعضای دیده‌بان حقوق بشر از محل دیدن کرده و دریافتند با توجه به خرابی‌ها، 6 بمب به مجتمع مسکونی اصلی این نیروگاه برخورد کرده است. این مجتمع مسکونی محل زندگی حداقل 200 خانوار بوده است. یک بمب دیگر نیز به مجتمع دیگری اصابت کرد که منجر به تخریب مخزن آب این مجتمع شد. از سوی دیگر 2 بمب نیز در نزدیکی سواحل حوالی این نیروگاه برخورد کردند.

به دلیل آمار بالای تلفات در یمن کمیسیونر ارشد حقوق بشر اظهار نگرانی کرده و خواستار اقدامات برای بررسی هرچه سریعتر در این زمینه شد. در این مطلب پایگاه اینترنتی حقوق بشر همچنین آمده است، شورای حق بشر سازمان ملل می‌بایست قطعنامه‌ای را به تصویب برساند تا بر اساس آن یک کمیسیون بین‌المللی تحقیق، نقض قوانین بین‌المللی بشری را در یمن بررسی کند.

از آغاز عملیات عربستان سعودی در یمن، بیش از 4000 نفر از مردم این کشور کشته شده‌اند که یک سوم آن‌ها کودک بوده‌اند. دیده‌بان حقوق بشر پیش از این هم در دستکم دو مورد، با صدور بیانیه‌هایی خواستار تحقیق بین‌المللی در مورد استفاده عربستان از بمب‌های خوشه‌ای در یمن شده بود.

“ حمله به مناطق مسکونی یمن مصداق جنایت جنگی است ”