ارائه اطلس وضعیت زنان کشور به رییس جمهور

کد خبر : #892
تاریخ انتشار : یکشنبه, 4 مرداد 1394 10:40
تعداد بازدید کننده : 1049
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ارائه اطلس وضعیت زنان کشور به رییس جمهور
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: اطلس وضعیت زنان کشور تهیه شده و آن را تا شهریور امسال بصورت دقیق و نرم افزاری در اختیار رییس جمهوری قرار می دهیم.

به گزارش ایرنا، اطهره نژادی روز شنبه در نشست خبری با محوریت رویکرد دولت تدبیر و امید در حوزه زنان و خانواده افزود: برای اجرای برنامه باید مخاطبان را بشناسیم و حاصل تلاش یک ساله گذشته ما تهیه اطلس وضعیت زنان در کشور بود که آن را آماده کردیم.

وی گفت: در این اطلس 160 نقشه موضوعی را آماده و تمامی شاخص های آماری را آنچه که مستند در مرکز آمار ایران داریم نقشه سازی کردیم تا با یک نگاه متوجه شوید کدام استان در یک شاخص چه رتبه ای دارد.

وی اظهار کرد: میانگین آن شاخص در حوزه زنان و مردان و میانگین کشوری در هر شاخص در این اطلس مشخص شده است.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: این کار برای این است که اگر کمبود اعتبار داریم اولویت ها را منطقی تر انتخاب کنیم.

وی افزود: پنج گزارش از وضعیت موجود زنان زیر چاپ است و برای ورود به برنامه ششم توسعه در حوزه هایی مانند اشتغال زنان تلاش می کنیم.

نژادی گفت: سامانه پیامکی 101 سامانه ای است که آن را با همکاری اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل برای آشنایی با مسائل حوزه زنان و خانواده راه اندازی کردیم و از نیمه ماه رمضان امسال فعال سازی شده و فعالان حوزه زنان و خانواده کشور چه خانم و چه آقا به این سامانه پیام و مسائل مختلف جامعه زنان را اطلاع دهند.

وی اظهار کرد: باید ببینیم کجای راه را اشتباه می رویم و البته نمی توانیم به اطلاعات پنج تا 10 سال قبل اکتفا کنیم.

وی گفت: بازنگری در قوانین و مقررات را با جدیت پیگیری و لایحه هایی را هر از چند ماه یک بار به دولت تقدیم می کنیم که زمینه سازی برای بازنگری ها انجام شود و اگر مشکل زنان حل شود گروه دیگری به مشکل نخورند.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: به عنوان مثال برای حق حضانت زنان به نقل از دوستان حقوقی ما باید این را در نظر بگیریم که چند نفر مایلند از گزینه غیر از این هم استفاده کنند که در این حوزه ریزه کاری و ظریف کاری های جدی وجود دارد.

وی افزود: تغییرات در حوزه جامعه به بسیاری مسائل مرتبط است که ممکن است با توجه به آمار شاغلان رسمی ما خیلی انتظار در حوزه اشتغال بانوان برآورده نشده باشد.

نژادی تصریح کرد: زنان در جامعه در مشارکت های مدنی، پاره وقت، پژوهشی و پاره وقت کار می کنند و این کمی بی انصافی است که تصور کنیم زنی که همسر خانه است خانه داری برای او اولویت نداشته باشد.

وی با بیان اینکه نباید زنان شاغل بگویند چون ما شاغل هستیم بقیه نباید ورود کنند گفت: بحث اشتغال زنان در جامعه باید با توجه به تفاوت های زن و مرد باشد و برابری مطلق را قائل نیستیم.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: زن در جامعه و تاریخ ایران جایگاه خاص داشته و اینکه فرصت کار برابر برای زنان و مردان وجود داشته باشد شایسته زنان نیست و کاستن از ارزش زنان است.

وی تصریح کرد: تبعیض های جنسیتی باید برداشته شود و در مسائل اجتماعی نمی شود یک بعدی نگاه کرد، زنان باید بدانند اگر دیر بجنبیم به جای ما تصمیم می گیرند.

وی ادامه داد: شاید یکی از دلایل اینکه خانم ها تمایل ندارند در خانه بمانند این است که حساب ملی ما جایی برای کارهای خانگی زنان ندارد.

نژادی تصریح کرد: زنان خانه دار ما بیمه ندارند و وقتی که ما و مجلس این موضوع را دنبال می کنیم، به خاطر بار مالی متوقف می شود.

وی با تاکید بر انطباقی بودن و بروز بودن مدیریت ها گفت: مردان هستند که برای جامعه تصمیم می گیرند و می گویند فرقی ندارد که هر دو گروه از آن بهره می برند.

وی تصریح کرد: جامعه تصمیم گیر برای زنان نمی خواهد بپذیرد که می شود بین کار و زندگی تعادل ایجاد و به صورت تکنولوژی می توان کار کرد.

این مقام مسوول در معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری با تاکید بر مشارکت زنان در جامعه گفت: در کرمانی که سابقه حکمرانی یک زن وجود دارد اکنون مشارکت سیاسی خانم های شما کجاست؟

وی گفت: ما زنان باید سختی های راه را بپذیریم و فرهنگ کرمان به گونه ای است که در بسیاری از خانواده ها نگاه های به روزی وجود دارد اما همچنان حضور زنان را در پست های کلیدی بسیار کم می بینیم.

نژادی با اشاره به اینکه تبدیل مرخصی زایمان شش ماه به 9 ماه اتفاق افتاد گفت: اما بعضی دستگاهها این طرح اجرا نکردند که البته برخی خانم ها اعلام کردند با 9 ماه مرخصی فرصت های شغلی را از ما می گیرند.

وی با بیان اینکه پارادوکس ها و تناقض هایی در این حوزه وجود دارد افزود: 22 محور پژوهشی در حال انجام است که یکی از پژوهش هایی که امیدوارم انجام شود این است که با تهیه اطلس وضعیت زنان موضوعات زنان را به استان ها اعلام می کنیم اما ریشه آنها در استان های مختلف یکی نیست.

نژادی بیان کرد: استان ها باید به ما کمک کنند تا به ریشه یابی مسائل زنان بپردازیم.

وی خاطرنشان کرد: در یک استانی در کشور فاصله خانه تا مدرسه دو خانه است اما اجازه نمی دهند که دختر خانواده به مدرسه برود.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: ایجاد بازارچه های خود اشتغالی یکی از برنامه های پیشنهادی وزارت کشور است که امسال به برنامه تبدیل می شود و اجرایی شدن آن را در استان ها شاهد خواهند بود.

وی با اشاره به اینکه تلاش هایی را در راستای حمایت از زنان شاغل داشته ایم گفت: وجود مهدهای کودک در کنار سازمان ها بسیار مهم است که نگرانی زنان شاغل را کم می کند.

نژادی اظهار کرد: در حوزه اشتغال آزمون استخدامی که برگزار شد بازخوردهایی از سوی زنان داشت و بیان می کردند چرا تعداد رشته هایی که خانم ها می توانستند در آن شرکت کنند نسبت به آقایان کمتر است و هنگامی که این موضوع را پیگیری کردیم دکتر نوبخت به ما گفت در این آزمون به نیازهای خاص سازمانی و تعادل های مشخص توجه شده بود.

وی گفت: در ساعت های کاری و دورکاری خانم ها و مدیریت های انطباقی تلاش های زیادی انجام شده اما هنوز به نتیجه ای نرسیده ایم.

نژادی افزود: فردا از ندامتگاه بانوان کرمان بازدید خواهیم کرد؛ وقتی زندان ها دو سه استان را از نزدیک دیدیم آسیب های زنان دردآور بود بویژه زنانی که ناخواسته وارد بازی این آسیب ها شده اند.

وی توانمندسازی خانواده های زندانیان را نگران کننده دانست و گفت: درد ما این نیست که پنج وزیر زن داشته باشیم و 30 تا 50 درصد مجلس را خانم ها بگیرند، بلکه زنی با همسر زندانی که با پنج فرزند مسوولیت خانواده ای را بر عهده دارد باعث نگرانی است.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به اینکه دو طرح ملی را در هفته آینده کلید می زنیم گفت: برنامه ریزی مشترک دستگاههای مختلف در زمینه مدیریت مصرف منابع و ساماندهی زنان آسیب دیده و آسیب پذیر، این دو طرح را شامل می شود.

وی خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم حمایت از خانواده معدومان را در برنامه ششم بگنجانیم و نمایندگان زن در مجلس شورای اسلامی از حقوق زنان دفاع کنند و دغدغه این موضوع را داشته باشند.

وی خطاب به خبرنگاران بیان کرد: تا موج رسانه ای و جریان سازی وجود نداشته باشد در حوزه زنان اتفاقی نمی افتد و رسانه ها باید راه حل انجام مشکلات را پیدا کنند و بگویند.

نژادی با بیان اینکه ترویج تفکر آسیب پذیری زنان به مشارکت اجتماعی آنها ضربه می زند گفت: اینکه زنان آسیب پذیر هستند، باید در مشاغل خرد گماشته شوند، اولویت های تعیین شده برای آنها را بپذیرند به معنای برنامه ریزی بالا به پایین است که در واقع نیازهای مخاطب خود را در این برنامه ریزی نشناخته ایم.

وی تاکید کرد: مسیر حرکت برای بهبود وضعیت زنان در جامعه هموار نیست و ریشه تاریخی دارد اما با این اعتقاد و امیدواری در دولت تدبیر و امید نگاه به فرصت های برابر است.

وی گفت: با برنامه ریزی منظم و همیارانه کمک کنید دولت کارش را درست انجام دهد و جامعه مدنی بخوبی وارد شود.

نژادی در بخش دیگری به ورود بانوان به ورزشگاه ها اشاره کرد و گفت: ورود زنان به ورزشگاه ها اولویت اول زنان نیست اما معتقدیم وقتی که در یک نظام سیستمی حرکت می کنیم حتی اگر 10 نفر این نیاز را بخواهند موظف به تامین خواسته و امنیت آنها هستیم.

وی افزود: اینکه ما ضعیف ترین گروه را با کمترین هزینه حذف کنیم راه زیبایی برای حل مسائل جامعه نیست و وظیفه داریم به همه مخاطب ها توجه کنیم.

نژادی بیان کرد: فکر می کنم امنیت مانند بسیاری مسائل فرهنگی به دلیل چند جانبه بودن موضوع زمان بری است اما در حوزه زنان و خانواده اعلام می کنیم که سال گذشته تمام کار ما شناسایی وضع موجود بود.

“ ارائه اطلس وضعیت زنان کشور به رییس جمهور ”