تعداد آوارگان جنگ به بالاترین رقم پس از جنگ جهانی دوم رسید

کد خبر : #883
تاریخ انتشار : شنبه, 3 مرداد 1394 14:48
تعداد بازدید کننده : 1207
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
تعداد آوارگان جنگ به بالاترین رقم پس از جنگ...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان ملل می‌گوید تعداد افراد آواره‌ای که از جنگ، مناقشه یا پیگرد فرار کرده و به دنبال آینده‌ای بهتر رهسپار کشور دیگری شده‌اند به بالاترین حد خود از زمان جنگ جهانی دوم یعنی به بیش از ۵۹ میلیون رسیده است.

به گزارش تسنیم، آژانس پناهندگان سازمان ملل می‌گوید تعداد افراد آواره‌ای که از جنگ، مناقشه یا پیگرد فرار کرده و به دنبال آینده‌ای بهتر رهسپار کشور دیگری شده‌اند به بیش از 59 میلیون رسیده است.

فرونتکس، آژانس مدیریت همکاری عملیاتی در مرزهای خارجی کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز اعلام کرده از آغاز سال 2015، در حدود 153 هزار مهاجر در مرزهای خارجی اروپا شناسایی شده‌اند که بیانگر 149 درصد افزایش نسبت به همین دوره در سال 2014 است.

تشدید جنگ‌های داخلی در سوریه و عراق، مناقشان منطقه‌ای و بحران در افغانستان، خاورمیانه و برخی کشورهای آفریقایی منجر به افزایش شدید در سیل آوارگان به منطقه اروپا شده است.

بحران اقتصادی در یونان، مهمترین منطقه‌ای که آوارگان پیش از عزیمت به بالکان و اروپا وارد آن می‌شوند، منجر به کاهش کنترل مرزی بالاخص در جزایری شده که به ترکیه نزدیک هستند. در نتیجه، در ماه‌های گذشته تعداد فزاینده‌ای از آوارگان سعی داشته‌اند که از طریق بالکان وارد اروپا شوند.

بر اساس آمار فرونتکس، بیشترین افزایش در تعداد پناهنده‌ها در مسیر بالکان غربی بالاخص از مسیر مجارستان و صربستان گزارش شده است. از ماه ژانویه تا ژوئن بیش از 50 هزار مهاجر در این مسیر مشاهده شده‌اند که نسبت به دوره مشابه در سال 2014، 880 درصد افزایش می‌دهد.

آژانس پناهندگان سازمان ملل می‌گوید تعداد پناهندگان و مهاجرینی که از دریای مدیترانه به اروپا رفته‌اند در شش ماهه اول سال 2015 به بالاترین رقم خود در تاریخ رسید.

یک سوم مردانف زنان و کودکانی که از راه دریا به ایتالیا یا یونان رسیده بودند اهل سوریه بودند، کشوری که شهروندانش تقریبا در همه جای جهان مستحص دریافت وضعیت پناهندگی یا دیگر انواع حمایت‌‌ها هستند. دومین و سومین کشورهایی که بیشترین تعداد مهاجر از آنجا سرچشمه می‌گیرد افغانستان و اریتره بوده‌اند که اتباع آنها آنها نیز معمولا مستحق حق پناهندگی بود.

در حدود 79 هزار نفر در شش ماهه اول سال 2015 به صورت غیرقانونی از ترکیه وارد یونان شده‌اند. برخی در یونان مانده‌اند اما بخش اعظمی از آنها - 67 هزار نفر - از طریق شمال به مقدونیه، صربستان و در نهایت وارد مجارستان شده‌اند.

بیش از 81 هزار نفر تاکنون در سال 2015 وارد مجارستان شده‌اند. دولت مجارستان انتظار دارد که این تعداد تا پایان سال به 150 هزار نفر برسد.

دولت مجارستان تصمیم گرفته در مرز خود با صربستان اقدام به حصار کشی کند تا از سیل پناهندگان به این کشور بکاهد، اقدامی که با اعتراض گروه‌های حقوق بشری مواجه شده است.

“ تعداد آوارگان جنگ به بالاترین رقم پس از جنگ جهانی دوم رسید ”