انتقاد سازمان ملل از برخورد تبعیض آمیز کانادا با بومیان

کد خبر : #879
تاریخ انتشار : شنبه, 3 مرداد 1394 14:41
تعداد بازدید کننده : 689
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
انتقاد سازمان ملل از برخورد تبعیض آمیز کانادا...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان ملل متحد از برخورد تبعیض آمیز دولت کانادا با بومیان انتقاد کرد و خواستار حمایت از بومیان این کشور شد.

به گزارش پرس تی وی ، کمیته حقوق بشر سازمان ملل با انتشار گزارشی، دولت کانادا را مسئول بسیاری از نابرابری‌ها در قبال بومیان این کشور دانست و حمایت بیشتر دولت از بومیان را خواستار شد.

این گزارش پس از آن منتشر شده است که دو حزب مخالف دولت کانادا متعهد به اجرای اعلامیه 2007 سازمان ملل در مورد حقوق بومیان شدند. دولت کانادا به دلیل اجرایی نکردن این اعلامیه مورد انتقاد است.

کمیته حقوق بشر سازمان ملل که حقوق مدنی و سیاسی شهروندان را پیگیری می‌کند، اعلام کرد کانادا هنوز کارهای زیادی باید برای بومیانش انجام دهد.

کمیته حقوق بشر سازمان ملل از کانادا خواسته است که اقدامی فوری برای جلوگیری از تبعیض علیه زنان و کودکان بومی انجام دهد و همچنین ناپدید شدن و قتل زنان در جوامع بومی این کشور را مورد توجه و بررسی قرار دهد.

این کمیته اعلام کرد لازم است که دولت کانادا اقدامات بیشتری در قبال بدرفتاری با بومیان در بازداشت و همچنین ارائه خدمات و مراقبت‌های بهداشتی ضروری انجام دهد.

بنا بر اعلام این نهاد سازمان ملل، بسیاری از زبان‌های بومی کانادا در «خطر منسوخ شدن» قرار دارد و دولت اوتاوا لازم است که برای جلوگیری از آن، توصیه‌های «کمیسیون حقیقت و آشتی» را که در ماه گذشته منتشر شده است، اجرا کند.

این کمیسیون در ماه ژوئن خواستار افزایش بودجه آموزشی جمعیت بومیان کانادا به منظور رفع آسیب‌های فرهنگی شد که توسط مدارس شبانه روزی مسیحی برای جمعیت بومیان و کودکان دو رگه ایجاد شده است.

کانادا و سه کشور دیگر شامل استرالیا، امریکا و نیوزیلند تنها کشورهایی هستند که به اعلامیه سال 2007 سازمان ملل درباره بومیان رأی منفی دادند.

در کانادا یک میلیون و 400 هزار بومی زندگی می‌کنند که حدود 4.3 درصد از کل جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.

“ انتقاد سازمان ملل از برخورد تبعیض آمیز کانادا با بومیان ”