1500 سمن در حوزه‌های اجتماعی‌ و سلامت فعال اند

کد خبر : #877
تاریخ انتشار : شنبه, 3 مرداد 1394 14:38
تعداد بازدید کننده : 762
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
1500 سمن در حوزه‌های اجتماعی‌ و سلامت فعال اند
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
وزیر کشور گفت: در حال حاضر ۱۰۰۰ نهاد مردمی در مبارزه با آسیب‌های اجتماعی و ۵۰۰ نهاد مردمی و سمن نیز در حوزه سلامت فعال هستند.

به گزارش تسنیم ،عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور در همایش ملی سازمان‌های مردم نهاد حوزه سلامت در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، با اشاره به نقش سمن‌ها در دولت، اظهار داشت: از ابتدای آغاز کار دولت و با توجه به برنامه‌های اعلامی از سوی رئیس جمهور، یکی از اولویت‌های دولت را تقویت سازمان‌های مردم نهاد، تشکل‌ها، انجمن‌های صنفی، احزاب و غیره قرار دادیم تا به عنوان بازوی دولت در عرصه‌های مختلف فعالیت کند.

وی به نقش وزارت کشور در آسیب شناسی فعالیت تشکل‌ها و انجمن‌ها اشاره کرد و گفت: با همکاری تشکل‌ها و نهادهای مردمی آسیب‌شناسی جدی و موثری در این زمینه داشتیم که نهایتا این آسیب‌شناسی‌ها به تدوین پیش‌نویس مربوطه و ارائه آن به دولت منجر شده است.

وزیر کشور ادامه داد: پیش از این شاید شکل‌گیری برخی نهادها و تشکل‌ها حدود 4 سال زمان می‌برد اما به دنبال صدور دستورالعمل مربوطه در سطح ملی و استانی مقرر شد که در کوتاه‌ترین زمان مجوز لازم برای تشکیل نهادها، تشکل‌ها و... صادر شود و اکنون طی مدت سه ماه هر تشکلی که قصد فعالیت داشته باشد، تشکیل می‌شود.

رحمانی‌فضلی گفت: با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌های متعدد، نهادهای متناظر فعالیت‌ها را در دستگاه‌ها ایجاد کردیم تا به این ترتیب در هر وزارتخانه‌ یک نهاد متولی هماهنگی و تقویت مشارکت‌های اجتماعی وجود داشته باشد.

وی افزود: از طرف دیگر با مصوبات شورای اجتماعی مقرر شد وظایف حاکمیتی قابل واگذاری به نهادهای مردمی را در دستگاه‌های مختلف احصا کنیم. در حال حاضر 1000 نهاد مردمی در مبارزه با آسیب‌های اجتماعی و 500 نهاد مردمی و سمن نیز در حوزه سلامت فعال هستند.

وزیر کشور به توانمندی و آموزش سمن ها اشاره کرد و گفت: در بحث توانمندسازی نیز آموزش‌ها و پیگیری‌های لازم در معاونت مربوطه وزارت کشور انجام می‌شود. به این منظور سمینارها و دوره‌های مشارکت و همفکری را بارها برگزار کرده‌ایم.

رحمانی‌فضلی وجود سمن‌ها، انجمن‌ها، احزاب و گروه‌ها را به عنوان ضروریات اصلی و اولیه تحولات اجتماعی در شرایط کنونی دانست و تصریح کرد: با تغییرات اجتماعی سریع به دنبال تغییر تکنولوژی، دولت‌ها قادر نیستند که به همه این تغییرات پاسخ مناسب دهند بنابراین مردم با توجه به علم، دانش و توانمندی خود بهترین عناصری هستند که می‌توانند به تحولات اجتماعی در قالبی قانونمند پاسخ دهند.

وی تاکید کرد: برنامه‌های دولت برای مشارکت‌های اجتماعی با سرعت قابل قبولی پیش می‌رود و امیدواریم با تصویب لایحه مربوطه در دولت و مجلس، بتوانیم پشتیبانی‌های بیشتری را در زمینه سمن‌ها و همکاری‌های مردمی داشته باشیم.

وزیر کشور در ادامه سخنان خود به نقش احزاب در جامعه اشاره کرد و گفت: احزاب در طول شکل‌گیری در ایران نیازمند آن هستند که مورد توجه و حمایت بیشتری باشند. پیش‌نویس قانون احزاب را هم به عنوان تشکلی مهم در ساماندهی رفتار سیاسی جامعه به دولت ارائه کرده‌ایم. خانه احزاب را نیز با هماهنگی احزاب احیا کردیم. امیدواریم با شکل‌گیری رفتار سیاسی متکی به قانون بتوانیم از پویایی سیاسی و اجتماعی بالاتری برخوردار شویم و مسئولیت واقعی اداره قدرت در جامعه را به خود مردم بسپاریم.

“ 1500 سمن در حوزه‌های اجتماعی‌ و سلامت فعال اند ”